KRRiT przedłużyła koncesję dla TVN7 po 14 miesiącach oczekiwania. Przeciwko był tylko prof. Janusz Kawecki. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl krytykuje przewodniczącego Witolda Kołodziejskiego za opieszałość w egzekwowaniu prawa i wzywa szefa KRRiT do dalszych działań.
Polscy twórcy od lat robią filmy i seriale opowiadające o mafii. Sukces historii "Jak pokochałam gangstera" na Netfliksie może sprawić, że wkrótce będzie ich jeszcze więcej. - Producenci często nie chcą ryzykować i idą z prądem lokalnym lub jakiegoś światowego hitu. A jaki to problem napisać w Polsce nawet dziesięć, dwadzieścia czy trzydzieści scenariuszy o którymś z bogatej kolekcji gangsterów? - mówi prof. Jacek Dąbała, który w latach 90. pracował przy "Młodych wilkach".
Google wprowadził w Polsce platformę Showcase, w ramach której ma płacić wydawcom za korzystanie z ich treści. W projekcie zabrakło na razie największych mediów newsowych na naszym rynku. W opinii branży Showcase wygląda dość jednoznacznie. - Chodzi o zabezpieczenie „tyłów” przed wejściem regulacji europejskich, w tle są oczywiście pieniądze - oceniają eksperci dla Wrtualnemedia.pl.
Część twórców internetowego wideo, głównie z sieci partnerskich, czeka z wpisem do rejestru audiowizualnych usług medialnych na żądanie KRRiT na interpretację przepisów przez regulatora. Niektórzy już się zarejestrowali. Zdaniem eksperta influencer marketingu Macieja Pietrukiewicza, przepisy w obecnej formie są nieprzystające do realiów branży influencer marketingu. - Jeśli przepisy miałyby być dostosowane do realiów branży influencerskiej, to musiałyby zostać albo napisane na nowo, albo poważnie zmienione - analizuje ekspert dla Wirtualnemedia.pl.
Agora zaczęła przygotowywanie nowej strategii, na lata 2023-27, nie wraca na razie do koncepcji połączenia biznesowego pionu prasowego (głównie „Gazety Wyborczej”) z Gazeta.pl. Kluczowe dla wzrostu biznesu firmy wydaje się przejęcie 60 proc. udziałów Eurozetu, natomiast jej kina Helios i zajmująca się reklamą outdoorową Grupa AMS są nadal w covidowym dołku. - Niewykluczone, że elementem długoterminowej strategii Agory może być dezinwestycja z jakiegoś segmentu, żeby pozyskać finansowanie na core’ową działalność - uważa Konrad Księżopolski, szef analityków Haitong Banku
Urząd Komunikacji Elektronicznej wspólnie z największymi polskimi operatorami komórkowymi pracuje nad strategią walki ze spoofingiem. Są już konkretne propozycje, ale na razie uczestnicy rozmów nie zdradzają szczegółów. - Myślę, że w marcu będziemy mogli powiedzieć w tej sprawie coś więcej - mówi p.o. rzecznik UKE Witold Tomaszewski.
Platforma cyfrowa Polsat Box będzie zachęcać użytkowników TV Mobilnego, płatnego pakietu w naziemnej telewizji cyfrowej do przejścia na ofertę IPTV lub satelitarną. Jak dowiedział się portal Witualnemedia.pl jest to związane m.in. ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej.
Od lat trwają w Polsce próby stworzenia jednego badania konsumpcji mediów elektronicznych, które byłoby akceptowane przez nadawców publicznych, prywatnych i branżę reklamową. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marcin Pery, prezes Gemiusa twierdzi, że niekoniecznie rynek tego oczekuje.
Przyjęte przez Sejm przepisy o bonie na tunery z DVB-T2/HEVC wprowadzają możliwość karania przedsiębiorców za oferowanie sprzętów niezgodnych z wymaganiami technicznymi ministra cyfryzacji. Zmiany w prawie mogą pośrednio uderzyć w platformy Canal+ i Polsat Box.
Choć w Polsce działa blisko 270 kanałów telewizyjnych, to nie są one tak ściśle sprofilowane jak amerykańskie stacje. W USA można znaleźć na przykład kanał dla czarnoskórych kobiet. Na tamtejszym rynku i w Ameryce Łacińskiej działają też nieznane nam stacje od Discovery czy HBO.
Program informacyjny „Fakty TVN” w 2021 roku chętniej oglądały kobiety niż mężczyźni. Wśród widowni stacji dominują osoby starsze i emeryci. Rośnie udziału osób o wysokich dochodach i z wykształceniem wyższym - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.
W styczniu br. Netflix i HBO GO zyskały po 1,3-1,5 mln polskich użytkowników. Na tej pierwszej platformie odwiedzający spędził średnio 6,5 godziny (prawie dwukrotnie dłużej niż na TVP VOD), a ta druga zasięgowo wyprzedziła Playera. Z czołowej dziesiątki wypadło Viaplay, zmalały też zasięgi Canal+ Online i Amazon Prime Video.
Wysoka inflacja i towarzyszącej jej rosnące koszty prowadzonej działalności, wiele niejasności m.in. w przepisach podatkowych spowodowane wprowadzeniem Polskiego Ładu dotykają również branżę marketingową. Agencje reklamowe, mediowe czy PR podnoszą więc ceny swoich usług, nie planują jednak redukcji zatrudnienia. Liczą, że mimo trudnej sytuacji klienci nie będą jednak ciąć budżetów marketingowych. Zastrzegają jednak, że w kolejnych miesiącach może się to zmienić, bo sytuacja jest dynamiczna.
Google zawarł z niektórymi wydawcami w Polsce umowy o płaceniu im za treści w ramach platformy Showcase w Wiadomościach Google. W programie nie ma jednak największych graczy medialnych na naszym rynku. Niektórzy z nich, jak Agora zwlekają z decyzją, zaś według Izby Wydawców Prasy warunki oferowane polskim wydawcom przez Google są dalekie od oczekiwań. - One nie leżą w długofalowych, dobrze rozumianych interesach wydawców prasy i dziennikarzy, którzy też są beneficjentami europejskich przepisów o prawach pokrewnych - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jacek Wojtaś, koordynator ds. europejskich w IWP.
Tylko trzy kraje UE wdrożyły do krajowego prawa przepisy dyrektywy w sprawie praw autorskich. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl dr hab. Rafał Sikorski, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu ostrzega przed możliwymi negatywnymi konsekwencjami wejścia przepisów w życie.
Średnie rozpowszechnianie płatne razem wszystkich dzienników ogólnopolskich w czwartym kwartale ub.r. było o 7,47 proc. niższe niż w czwartym kwartale 2020 roku. Najchętniej kupowany był „Fakt”, największym wzrostem pochwalić się mógł „Puls Biznesu”, a najwięcej straciła „Gazeta Wyborcza” - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.
Burda Media Polska kończy wydawanie magazynów „Focus”, „Focus Historia”, „Focus Coaching”, „Elle Man” i „Samo Zdrowie”. Od początku pandemii z rynku zniknęły już papierowe wydania takich tytułów jak „Wprost”, „Logo”, „Avanti”, „Podróże”, „Żagle”, „Gala”, „Flesz. Gwiazdy & Styl”, „Uroda Życia” czy „PC Format”. I zapewne znikną kolejne. - To nie są wydawnictwa sponsorowane przez państwo z budżetu, muszą utrzymać się z gry na rynku, który staje się coraz twardszy i trudniejszy - komentuje Zbigniew Napierała.
„Wiadomości” TVP1 w 2021 roku chętniej oglądały kobiety niż mężczyźni. Wśród widowni stacji dominują osoby starsze, emeryci i mieszkańcy wsi. Zauważalny jest wzrost udziału osób o wysokich dochodach i z wykształceniem podstawowym - szczegółowy raport Wirtualnemedia.pl.
- Solidna kontynuacja skrojona pod szeroką grupę odbiorczą i najbardziej udany elektroniczny blockbuster znad Wisły od paru ładnych lat - ocenia "Dying Light 2", grę wideo przygotowaną przez wrocławską firmę Techland, Maciej "Komodo" Marchewka, dziennikarz magazynu "PSX Extreme". W nocy z czwartku na piątek gra trafiła do sprzedaży. Jeśli odniesie sukces, firma może wejść na giełdę. - Potencjalne IPO Techlandu byłoby dużym wydarzeniem dla polskiego rynku kapitałowego - przyznaje Kacper Koproń z Trigon DM.
Z końcem lutego internetowe radio sportowe WeszłoFM po czterech latach zakończy emisję, część jego zespołu ma przygotowywać podcasty. - Radio nigdy nie stało się samowystarczalne pod względem finansowym. Drugim powodem zamknięcia radia jest bardzo dynamiczny rozwój Kanału Sportowego - wyjaśnił Krzysztof Stanowski. W ub.r. cała Grupa Weszło, na czele z portalem Weszlo.com, osiągnęła wzrost wpływów o 22 proc. do 4,43 mln zł i 668,1 tys. zł dochodu.