Putinowska propaganda sączy się nie tylko w państwowych mediach nadających w Rosji, ale też poza jej granicami. Taką rolę spełnia m.in. telewizja RT. - Podważa zaufanie do instytucji demokratycznych, przedstawia wybiórczo fakty, swój przekaz uwiarygadnia poprzez zapraszanie do dyskusji lokalnych ekspertów czy działaczy politycznych, którzy popierają antyliberalną narrację - mówi nam Katarzyna Chawryło z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Włoskie i amerykańskie media od kilku dni publikują na pierwszych stronach drastyczne zdjęcia ofiar wojny rosyjsko-ukraińskiej. Czy naprawdę jest to potrzebne, aby pokazać rozgrywające się tam dramatyczne wydarzenia? - To trochę łatwizna. O okrucieństwie wojny lepiej mówi tłum uchodźców na fotografii - mówi nam Kuba Atys, uznany fotograf współpracujący z „Gazetą Wyborczą”. – To ma wytłumaczenie: trzeba dotrzeć do wrażliwości odbiorcy, „sprutej” przez media i sieć – uważa z kolei medioznawca, prof. Jacek Dąbała.
W Polsce wystartował serwis HBO Max, który zastąpił dostępną wcześniej platformę HBO GO. Branża jest podzielona w ocenie jakości i oferty platformy. - Widać wciąż błędy w interfejsie HBO Max i braki w bibliotece treści, ale przy swojej cenie i jakości produkcji serwis może stać się w Polsce mocnym graczem i zagrozić konkurencyjnie dominacji Netfliksa - oceniają eksperci dla Wirtualnemedia.pl.
Robert Lewandowski, piłkarz polskiej reprezentacji zakończył trwającą od sześciu lat współpracę reklamową z marką Huawei, która rzekomo miałaby pomagać władzom Rosji w odpieraniu cyberataków. - Kontynuowanie relacji z marką, która nie tylko utrzymuje obecność na rynku rosyjskim, ale pojawia się również w kontekście domniemanego zaangażowania w sprawy związane bezpośrednio z wojną, byłoby dla Lewandowskiego skazą wizerunkową nie do naprawienia. Dla Huawei pozyskanie nowych gwiazd kalibru Lewandowskiego może być trudne, przynajmniej w najbliższym czasie, gdy zakończenie współpracy z polskim piłkarzem odbyło się w atmosferze niedomówień i niepełnej przejrzystości - uważa Adam Miecznikowski, chief strategy officer Publicis Poland.
Kolejne globalne marki ogłaszają, że w konsekwencji inwazji Rosji na Ukrainę rezygnują z prowadzenia biznesu na rosyjskim rynku. To m.in. Microsoft, Visa, Mastercard, Zara, IKEA czy H&M. Są nadal takie, które biznesową działalność w Rosji kontynuują. - O ile czasowa zmiana logo na tęczowe czy wypuszczenie ekologicznej butelki sprzyjają podnoszeniu obrotu, o tyle przyłączenie się do oddolnych sankcji i wyłączenie tak dużego rynku, jakim jest Rosja, obrót ten druzgoczą. I nie łudźmy się: również w tym przypadku wiele firm dokładnie przeliczyło, co wygeneruje większe straty - rezygnacja z wielkiego rosyjskiego rynku, czy czasowe problemy wizerunkowe w świecie Zachodu - uważa Marek Gonsior, doradca marki i niezależny konsultant.
Prezes amerykańskiej platformy satelitarnej Dish Network stwierdził, że bez fuzji z DirecTV obie firmy po prostu stopnieją. Jego firma tylko w ciągu kwartału straciła 273 tys. abonentów. Eksperci w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zauważają, że trend zza oceanu powoli dociera do Polski.
Program informacyjny Telewizji Polsat „Wydarzenia” w 2021 roku chętniej oglądały kobiety niż mężczyźni. Wśród widowni dziennika dominują osoby starsze i emeryci. Rośnie udział osób o wysokich dochodach, z wykształceniem wyższym oraz kadry zarządzającej - szczegółowy raport Wirtualnemedia.pl.
Przez ostatni rok w branży reklamowej odnotowano spadek w różnicy płac ze względu na płeć, a wzrost wynagrodzeń utrzymał się na zeszłorocznym poziomie. W 2021 roku stawki wynagrodzeń wzrosły dla ponad 60 proc. stanowisk, a przeciętny wzrost pensji zasadniczych dla całego rynku wynosi 4,9 proc.
Węgry za sprawą współpracy Wiktora Orbana i Władimira Putina są nazywane „koniem trojańskim” Rosji w Unii Europejskiej. W publicznej telewizji Budapeszt informuje głównie o pomocy humanitarnej Węgrów. Unika pokazywania dramatów wojny i prezydenta Rosji. Na początku inwazji na antenie M1 występowali eksperci broniący decyzji o inwazji.
Platforma cyfrowa Polsat Box zdecydowała, że nie będzie oferować naziemnego pakietu TV Mobilna w obecnym kształcie. Olga Zomer, rzeczniczka prasowa spółki Cyfrowy Polsat zdradza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że w MUX-4 mogą pojawić się nowe kanały telewizyjne.
Kiedy Ukraińcy stawiają twardy opór wrogiemu wojsku, rosyjski Pierwyj Kanał emituje filmy o pokonaniu hitlerowskich Niemiec i entuzjastycznym witaniu Armii Czerwonej. Propagandowa Rossija 24 twierdzi z kolei, że ukraiński rząd zagraża nawet studentom z Afryki. Programy te trafiają głównie do Rosjan, bo operatorzy z kolejnych krajów usuwają rosyjskie kanały.
TVN24 i TVP Info w trakcie wydań specjalnych swoich programów nie nadają bloków reklamowych. Polsat News mocno ograniczył ich liczbę. Biuro prasowe TVN Grupy Discovery zdradza Wirtualnemedia.pl, że stacja chce, aby widzowie w niezakłócony sposób mogli śledzić wydarzenia na Ukrainie.
W ub.r. wydatki reklamowe w Polsce zwiększyły się o 16,2 proc. do 10,51 mld zł, były o 7 proc. wyższe niż w przedcovidowym 2019 roku - wynika z danych Publicis Groupe. W drugim półroczu wzrost wyniósł nieco ponad 11 proc., w internecie całoroczna dynamika była prawie dwukrotnie wyższa niż w telewizji. W br. Publicis Groupe spodziewa się wzrostu o 4,5-6,5 proc.
Prawdziwe oblicze militarnego ataku Rosji na Ukrainę poznajemy dziś głównie dzięki social mediom, które są także źródłem informacji dla informacyjnych kanałów telewizyjnych. Relacje tu zamieszczają mieszkańcy Ukrainy, ale też żołnierze i prezydent Wołodymyr Zełenski. Władze rosyjskie na tym polu są bierne, a swój przekaz - znacznie odbiegający od faktów - sprowadzają do czystej propagandy. - Aktywność prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jego sztabu to znakomity przykład komunikacji lidera, który nazywa rzeczy po imieniu, jest zdecydowany, konsekwentny, podnosi na duchu, buduje wspólnotę, wzywa do działania - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Urszula Podraza, ekspertka ds. wizerunku.
- Pani prezes podjęła się wyzwania, ale nie może pochwalić się wzrostem słuchalności - ocenia Agnieszkę Kamińską prof. Jacek Dąbała, medioznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. We wtorek Rada Mediów Narodowych zdecydowała, kto dalej pokieruje Polskim Radiem. Stanowisko zachowała Agnieszka Kamińska. - Kompletnie nie ma pojęcia, czym radio publiczne być powinno - uważa Andrzej Siezieniewski, były prezes Polskiego Radia.
Na portalach należących do Wirtualnej Polski zablokowano komentarze przy artykułach na temat agresji Rosji wobec Ukrainy. - Obserwujemy wzmożone działanie tzw. trolli - uzasadnia Piotr Mieśnik, redaktor naczelny WP. W czwartek na taki ruch zdecydowały się Interia i Polska Press.
Operatorzy telekomunikacyjni będą przetwarzać SMS-y pod kątem wzorca treści, które w nich się pojawiają i blokować phishingowe – poinformowano w środę na konferencji KPRM i UKE z udziałem operatorów. - Okazało się, że potrzebne są dalsze kroki, które sprawią, że złośliwe wiadomości w ogóle nie dotrą do obywateli - mówił Janusz Cieszyński.
Rada Mediów Narodowych zdecydowała, że Agnieszka Kamińska będzie dalej kierować Polskim Radiem. Podczas posiedzenia prezes miała chwalić się sukcesami. Przewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia Marek Suski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl jest jednak bezlitosny.
Firma Fintecom, do której od czterech lat należy komunikator GG, przyznała, że z powodu malejących wpływów i rosnących kosztów „przyszłość komunikatora jest zagrożona”. Planuje w ramach crowdfundingu sprzedać 10 proc. udziałów, a w komunikatorze wprowadzi konto GG Premium kosztujące 4,90 zł miesięcznie.
Radio SuperNova od dwóch tygodni gra disco polo. Kilka dni później Radio Eska z dnia na dzień likwiduje ostatnie lokalne pasma i zwalnia prezenterów. W obu przypadkach zmiany są zaskoczeniem dla pracowników Grupy ZPR Media, do której należą obie stacje. - Decyzje merytoryczne kadry menadżerskiej są w większości fatalne, więc później każdą z nich muszą tuszować cięciem kosztów - mówi zwolniony właśnie pracownik. - To tuningowanie oferty do rynku - ocenia Jakub Bierzyński, prezes domu mediowego OMD.