Netflix może w przyszłości wprowadzić tańszy pakiet z reklamami. Miałaby to być recepta na malejącą liczbę użytkowników serwisu w obliczu coraz większej konkurencji na rynku streamingu. Zdaniem przedstawicieli branży reklamowej wielu reklamodawców chętnie będzie się promować w Netfliksie Diabeł tkwi jednak w szczegółach, bo zbyta agresywna polityka reklamowa może przynieść przeciwny skutek i odpływ klientów od platformy będzie jeszcze większy.
Posłanka PiS Joanna Lichocka pochwaliła się rozmową Rady Mediów Narodowych, w której zasiada z zarządem TVP. Dotyczyła m.in. Teatru Telewizji i rozporządzenia must carry, must offer. TVP chce, by na jego podstawie 15 kanałów TVP3 trafiło na satelitę. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Robert Kwiatkowski, opozycyjny członek RMN nie wyklucza, że doszło do złamania prawa.
Dziennikarze Polskiego Radia narzekają, że mimo inflacji nie dostali podwyżek. W spółce mówi się o wysokich zarobkach w niszowych stacjach znanych z DAB+. Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że choć nadawca publiczny inwestuje wiele milionów w cyfryzację, to średni zasięg dzienny jego 8 anten w DAB+ w ub.r. wyniósł 27 tys. osób.
Na koniec pierwszego kwartału br. Viaplay miała poza Skandynawią 1,208 mln subskrybentów, z czego większość w Holandii, w której wystartowała z początkiem marca. Kwartalne przychody platformy poszły w górę o 28,7 proc. do 1,2 mld koron szwedzkich, to największy pion biznesowy koncernu NENT Group.
Kolejne spotkanie nadawców prywatnych z UKE nie przyniosło konsensusu w sprawie przejścia na nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że w regionach, gdzie TVN i Polsat nadają w DVB-T2/HEVC widzowie ze starymi sprzętami szybko je wymieniają. Potwierdza to też menadżer z sieci sklepów MediaMarkt. Sprzedaż wzrosła kilkukrotnie.
Internetowe rozgłośnie - Radio 357, Radio Nowy Świat, Radio RMF24, newonce.radio i Radiospacja - nie zgłosiły się do konkursu dotyczącego nadawania na ogólnopolskim multipleksie DAB+. Jak przyznają nadawcy, nie jest to opłacalne finansowo i niewielu słuchaczy ma odbiorniki do słuchania radia cyfrowego. W Radiu Nowy Świat mówią, że rozpowszechnianie programu w tej technologii jest ekonomicznie nieuzasadnione, a w Grupie RMF podkreślają, że system DAB+ jest przestarzały i nieefektywny.
Serwisy streamingowe nie chcą się dzielić danymi o liczbie subskrybentów. Pewien obraz sytuacji na polskim rynku daje raport Ampere Analysis. Wynika z niego, że za Netflix pod koniec 2021 r. płaciło nad Wisłą 2,5 mln osób. Portal Wirtualnemedia.pl dotarł też do danych dotyczących innych platform.
Ferrero wycofuje w Europie część czekoladowych produktów marki Kinder, bo mogły doprowadzić do zakażenia bakterią salmonellą. To standardowe działanie, które nie powoduje utraty zaufania konsumentów do marki. - Tutaj sytuacja jest inna. Te działania wynikają z decyzji urzędników, którzy tak zareagowali na zakażenie ponad setki osób po spożyciu produktów przeznaczonych dla dzieci. Na domiar złego mówi się, że problem salmonelli był znany w belgijskiej fabryce od miesięcy. Takie informacje nie budują wizerunku odpowiedzialnej marki oferującej bezpieczne produkty dla dzieci, których zdrowie jest przecież w centrum zainteresowania rodziców - zwraca uwagę Marek Gonsior, niezależny konsultant i doradca marki.
Blisko dwa miesiące od militarnej inwazji Rosji na Ukrainę i nasilającego się bestialstwa agresora wobec ludności cywilnej, w tym kobiet i dzieci, mimo licznych apeli wiele zagranicznych firm dalej prowadzi działalność w Federacji Rosyjskiej. Konsumenci wypominają to markom, bojkotując je, krytykując, potępiając, tworząc wojenne grafiki itd. Jednak krytyka i bojkot nie są wobec wszystkich jednakowe. Wobec jednych silne i głośne, wobec drugich - znikome. - Odium konsumentów spada na niewielki procent firm. Płacą one dzisiaj podatek od medialnej aktywności, popularności, emocji, które chciały wywoływać przed wybuchem wojny, a także komunikacyjnych błędów popełnionych po agresji Rosji na Ukrainę - komentuje Adam Mitura, właściciel agencji InPlus Media.
- To nie był prezes, który mógłby zarządzać dowolną instytucją, tylko prawdziwy radiowiec, który zjadł na radiu zęby, wiedział, jak się je robi i jak się nim zarządza - wspomina zmarłego w czwartek Andrzeja Siezieniewskiego były szef radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa.
W ostatnim czasie kibicie mieli powody do narzekania na transmisje sportowe Polsat Box Go i Viaplay. Mimo wpadek NENT Group, właściciel tego drugiego serwisu streamingowego przekonuje Wirtualnemedia.pl, że „streaming to przyszłość”. Eksperci mówią o „chorobie wieku dziecięcego”.
Od ponad 20 lat Mateusz Borek komentuje piłkarskie spotkania naszej reprezentacji, Ligi Mistrzów oraz mecze na mundialach i Euro. Od niedawna dziennikarze komentują jego aktywność reklamowo-biznesową. - Z komentatora i dziennikarza sportowego szanowanego przez fanów piłki nożnej powoli zmienia się w człowieka lubiącego kontrowersje, a wręcz szukającego ich - ocenia Patryk Roszkowiak z agencji marketingu sportowego SportWin.
Dezinformacja staje się coraz bardziej powszechna w internecie. Fake newsy mają przekonać nas do określonej narracji, a ich charakter wciąż ewoluuje, aby dostosować się do bieżących wydarzeń. Jak zidentyfikować dezinformację w sieci, w jaki sposób postępować z fake newsami? - Trzeba wyrobić w sobie naturalną czujność i zachować zdrowy rozsądek. Warto też używać odpowiednich narzędzi i platform do weryfikacji informacji, bo na fake newsy po prostu szkoda naszego czasu – radzą eksperci w rozmowach z Wirtualnemedia.pl.
W ciągu ostatnich dwóch lat wybrane produkcje TVP trafiły do serwisu streamingowego Netflix. To m.in. serial komediowy „Ranczo”. W ostatnich miesiącach nadawca publiczny stawia na własne platformy. Centrum Informacji TVP zdradza Wirtualnemedia.pl, że Telewizja Polska nie udostępnia już propozycji ze swojej bogatej biblioteki Netfliksowi.
Nadawcy komercyjni nie będą mogli kontynuować emisji w starym standardzie naziemnej telewizji cyfrowej. Prawo takie ma jedynie TVP. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że podczas spotkania w UKE stacje prywatne usłyszały, że muszą przejść na standard DVB-T2/HEVC do końca czerwca. Zmiany w harmonogramie mają być technicznie niewykonalne.
Netflix pozostaje zdecydowanie najpopularniejszą platformą VoD i OTT w Polsce, przy czym w marcu zanotował niewielkie spadki zasięgu, podobnie jak CDA Premium i WP Pilot. Duże wzrosty osiągnęły natomiast platformy HBO (w związku z debiutem HBO Max w Polsce), Polsat Box Go i Polsat Go.
Mirosław Kalinowski, prezes Krajowego Instytutu Mediów, wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, dlaczego Instytut w trybie natychmiastowym, bez przetargu udzielił mało znanej spółce Alternatywa Polska z Dębiny zamówienia na realizację badań na kwotę blisko 24 mln zł. - Instytut przeprowadził zaawansowane negocjacje z trzema podmiotami, które w ostatnim momencie odstąpiły od rozmów i zrezygnowały ze składania ofert. W efekcie w kolejnym etapie, wobec nasilającej się konieczności pilnego wykonania badania, zadanie to powierzono firmie Alternatywa Polska - podkreśla Mirosław Kalinowski.
Viaplay przy okazji prezentacji o planach biznesowych podzielił się danymi Ampere Analysys. Wynika z nich, że w Polsce jest blisko 6 mln subskrypcji serwisów streamingowych. Eksperci w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zwracają uwagę, że daleko nam do USA i Europy Zachodniej.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zmusi platform satelitarnych Polsat Box, Canal+ i Orange do oferowania wszystkich 16 wersji kanału TVP3. Telewizja Polska w stanowisku przesłanym Wirtualnemedia.pl informuje o „rażącym wypaczeniu” zasady „must carry, must offer”.
Jest mężczyzną z wyższym wykształceniem, zanim został patronem, najczęściej słuchał od lat Trójki. Teraz słucha internetowej rozgłośni najczęściej w domu, najczęściej - przez mobilną aplikację. Takie wnioski płyną z ankiety, jaką Radio Nowy Świat przeprowadziło wśród swoich zdeklarowanych słuchaczy. - To radio jest odpowiedzią na potrzebę otrzymywania treści zaangażowanych i wyrazistych, kształtujących opinie formatów - uważa medioznawca dr Krzysztof Grzegorzewski.