TVP szuka reprezentanta Polski na Konkurs Piosenki Eurowizji
Telewizja Polska ogłosiła konkurs, który ma wyłonić utwór i wykonawcę reprezentującego Polskę w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji. Wybrani artyści wystąpią podczas krajowych preselekcji, które odbędą się w sobotę 5 marca br.
61. Konkurs Piosenki Eurowizji – Sztokholm 2016
Regulamin
określający zasady wyboru utworu i wykonawcy reprezentującego
Telewizję Polską S.A.
w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji
- Organizatorem Krajowych Eliminacji do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji 2016, zwanych dalej „Krajowymi Eliminacjami” jest Telewizja Polska S.A. zwana także TVP S.A.
- Przedmiotem eliminacji jest wyłonienie utworu i wykonawcy reprezentującego Telewizję Polską S.A. w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Sztokholmie, w Szwecji w dniach 10, 12 i 14 maja 2016 roku.
- Utwory zgłoszone tylko na formularzu Załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu do 8 lutego 2016 r., do Krajowych Eliminacji muszą mieć charakter premierowy. Zgłoszone utwory muszą posiadać oryginalną muzykę i tekst (w dowolnym języku) oraz nie mogą:
a. trwać dłużej niż 3 minuty łącznie z wybrzmieniem dźwięku,
b. być opracowaniami lub fragmentami opracowań melodii ludowych oraz tzw. „coverami” i/lub tzw. „loopami”, czyli kompozycjami lub fragmentami kompozycji („coverów” lub „loopów”) wprowadzonymi już przez innych wykonawców lub wykonawcę, którego dotyczy zgłoszenie, do rozpowszechniania na jakichkolwiek polach eksploatacji lub wykonywanych na żywo z udziałem publiczności przed dniem 1 września 2015 r.,
c. być publikowane, emitowane na antenach radiowych i telewizyjnych oraz wykonywane publicznie, także wersji „demo” lub w innej aranżacji przed dniem 1 września 2015 r.
- Do Krajowych Eliminacji mogą być dopuszczone osoby, które ukończą 16 lat najpóźniej w dniu 8 marca 2016 r. Do zgłoszenia niepełnoletniego (w dniu złożenia zgłoszenia) wykonawcy należy dołączyć pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych z dokładną informacją dotyczącą daty urodzenia wykonawcy/wykonawców.
- Utwory należy złożyć w formie nagrań gotowych bądź „demo” (tylko na nośniku CD)
- Zgłoszenie składające się z wypełnionego formularza stanowiącego Załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu wraz z podpisanym przez zgłaszającego regulaminem oraz utworem o którym mowa pkt.5 należy wysłać drogą pocztową w nieprzekraczalnym terminie do dnia 8 lutego 2016 r. (liczy się data dostarczenia zgłoszenia do siedziby TVP S.A.) na adres:
TVP S.A.
ul. J.P. Woronicza 17
00 – 999 Warszawa
z dopiskiem „Eurowizja 2016”
Dopuszczalne jest osobiste dostarczenie kompletnego zgłoszenia do siedziby TVP S.A., które można złożyć w Kancelarii Pocztowej w Bloku B w godz. 8.00 -16:00 (od poniedziałku do piątku).
TVP S.A. nie ponosi żadnej odpowiedzialności za niedostarczenie zgłoszenia do TVP S.A. w podanym powyżej nieprzekraczalnym terminie. Zgłoszenia wysłane do TVP S.A. przed dniem lub w dniu 8 lutego 2016r., a dostarczone do TVP S.A. w formie przesyłek pocztowych i kurierskich po 8 lutego 2016r. nie będą brane pod uwagę w eliminacjach.
- TVP S.A. nie odsyła złożonych materiałów i nie podaje do wiadomości publicznej listy identyfikującej wykonawców, którzy zgłosili się lub zostali zgłoszeni do Krajowych Eliminacji, jak również nie podaje do wiadomości publicznej tytułów zgłoszonych utworów oraz nazwisk/imion/pseudonimów ich autorów i kompozytorów.
- Wybór wykonawców i utworów do Krajowych Eliminacji pozostawia się do uznania i decyzji wybranej przez TVP S.A. Komisji Konkursowej. TVP S.A. zaprosi do udziału w Krajowych Eliminacjach wykonawców i utwory w kolejności zajmowanych przez nich miejsc na liście rekomendacji ustalonej drogą głosowania w liczbie nie mniejszej niż pięć i nie większej niż dziesięć.
- TVP S.A. ogłosi listę utworów zakwalifikowanych do Krajowych Eliminacji z rekomendacji Komisji Konkursowej do dnia 16 lutego 2016r. na stronach internetowych: www.tvp.pl.
- Przewodniczącego oraz członków Komisji Konkursowej powołuje według własnego uznania Dyrektor Programu 1 TVP S.A. w liczbie nie mniejszej niż 3 osoby: przewodniczący i dwóch członków Komisji Konkursowej i nie większej niż 9 osób: przewodniczący i ośmiu członków Komisji Konkursowej. Komisja Konkursowa podejmuje decyzje większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Komisji. Rekomendacje Komisji są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie.
- Wykonawcy zaproszeni do Krajowych Eliminacji, upoważniają TVP S.A. do korzystania ze wszystkich materiałów prasowych, radiowych, telewizyjnych i elektronicznych dotyczących wykonawców zakwalifikowanych utworów.
- Wykonawcy wybranych utworów do Krajowych Eliminacji oraz wykonawca piosenki zwycięskiej zobowiązuje się:
a) dostarczyć najpóźniej do dnia 1 marca 2016 r. teledysk z wybranym utworem. Teledysk ten TVP S.A. ma prawo wykorzystać na wszystkich polach eksploatacji w celu promocji Krajowych Eliminacji, włączając także oddzielnie nagranie dźwiękowe. Dostarczenie teledysku jest równoznaczne z wyrażeniem zgody przez uprawnionych z tytułu prawa autorskiego i praw pokrewnych na wykorzystanie go w tym zakresie. Wykonawca oświadcza równocześnie, że zgodę taką uzyskał od współtwórców teledysku, artystów wykonawców oraz producenta wideogramu wraz z prawem udzielenia tej zgody TVP S.A.
b) laureat Krajowych Eliminacji pokryje koszty i dostarczy Telewizji Polskiej S.A., wcześniej przez TVP S.A. zaakceptowane pod względem technicznym i merytorycznym, materiały promocyjne oraz materiały informacyjne wspomagające realizację koncertów półfinałowego i finałowego wymagane przez TVP S.A. oraz Europejską Unię Nadawców (EBU).
- W przypadku rezygnacji lub dyskwalifikacji wykonawcy i utworu, lub wykonawcy lub utworu z udziału w Krajowych Eliminacjach wykonawca i zgłaszający pokryją poniesione przez TVP S.A. koszty związane z promocją wykonawcy i utworu oraz udziałem wykonawcy w Krajowych Eliminacjach.
- Spośród utworów zakwalifikowanych do Krajowych Eliminacji, zwycięzcę, który będzie reprezentował TVP S.A. w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji 2016 wyłoni: publiczność (telewidzowie) głosująca za pomocą SMS i/lub Audiotele.
- Głosowanie Telewidzów i sposób ogłoszenia zwycięzcy Krajowych Eliminacji podczas koncertu finałowego 5 marca 2016 r.
1) Najpóźniej 24 godziny przed koncertem finałowym Krajowych Eliminacji TVP S.A. opublikuje na stronach internetowych www.tvp.pl numery do głosowania za pomocą SMS i/lub Audiotele na wszystkie wybrane do koncertu utwory konkursowe.
2) Po wykonaniu w koncercie ostatniego konkursowego utworu TVP S.A. wyemituje skrót wszystkich utworów podając na ekranie przyporządkowane numery do głosowania za pomocą SMS i/lub Audiotele.
3) TVP S.A. umożliwi efektywne oddawanie głosów przez Telewidzów po prezentacji skrótu wszystkich konkursowych utworów przez co najmniej 10 kolejnych minut.
4) Po zakończeniu głosowania w systemie SMS i/lub Audiotele, TVP S.A. poda łączną liczbę oddanych głosów SMS i/lub Audiotele na wszystkie piosenki i wskaże w kolejności miejsca od ostatniego (najmniej otrzymanych głosów) do 1 (najwięcej otrzymanych głosów). W przypadku takiej samej ilości głosów oddanych na dwa lub więcej utworów w głosowaniu SMS i/lub Audiotele o kolejności decyduje czas. Wyższą pozycję zajmie utwór, na który ostatni zaliczony głos wpłynął wcześniej.
5) Zwycięzcą Krajowych Eliminacji jest utwór, który zostanie sklasyfikowany na pierwszym miejscu, tj. otrzyma w wyniku głosowania w systemie SMS i/lub Audiotele łącznie największą liczbę głosów.
6) W przypadku awarii technicznej systemu głosowania za pomocą SMS i/lub Audiotele lub innej awarii mającej miejsce w trakcie głosowania, organizator Krajowych Eliminacji ogłosi zwycięską piosenkę tylko na podstawie głosowania wybranego przez Kierownika Redakcji Rozrywki Programu 1 TVP S.A., według własnego uznania, Zapasowego Jury w liczbie nie mniejszej niż 3 osoby: przewodniczący i dwóch członków Jury i nie większej niż 9 osób: przewodniczący i ośmiu członków Jury. Jury podejmuje decyzje większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Jury. Decyzja Zapasowego Jury jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
7) W przypadku awarii technicznej wykluczającej przekaz telewizyjny lub zdarzenia losowego uniemożliwiającego emisję koncertu w trybie „live” organizator Krajowych Eliminacji ma prawo ogłosić zwycięską piosenkę tylko na podstawie głosowania Zapasowego Jury podczas występu z udziałem publiczności lub występu zamkniętego dla widzów, lub ewentualnie dostarczonych teledysków. Decyzja Zapasowego Jury jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
8) Wyniki głosowania będą opublikowane na stronach internetowych www.tvp.pl
9) Głosowanie nadzoruje Dział Projektów Multimedialnych Biura Reklamy TVP S.A., który czuwa nad prawidłowością głosowania.
- Kolejność prezentacji piosenek podczas Krajowych Eliminacji zostanie ustalona przez TVP S.A. według jej uznania.
- Każdy z uczestników Krajowych Eliminacji zobowiązuje się, że w razie zwycięstwa będzie reprezentował TVP S.A. w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji 2016 w Szwecji zgodnie z regulaminem Europejskiej Unii Nadawców (EBU) i zobowiązuje się do całkowitej dyspozycyjności w zakresie promocji zwycięskiego utworu w Polsce i za granicą.
- Koszt przelotu z Polski do Szwecji i z Szwecji do Polski oraz zakwaterowania w Szwecji wykonawcy zwycięskiego utworu Krajowych Eliminacji pokrywa Telewizja Polska S.A. (dotyczy tylko artystów występujących na scenie i jednego menedżera Wykonawcy). Wszelkie inne koszty łącznie z honorarium wykonawcy za występ pokrywa zgłaszający utwór do Krajowych Eliminacji.
- W przypadku ujawnienia okoliczności uniemożliwiających udział zwycięskiej piosenki w Konkursie Eurowizji TVP S.A. reprezentować będzie utwór, który uzyskał kolejne miejsce w Krajowych Eliminacjach, pod warunkiem, że TVP S.A. uzyska zgodę na zamianę utworu od Europejskiej Unii Nadawców.
- W przypadku braku zgody Europejskiej Unii Nadawców na zmianę utworu, o której mowa w pkt 19 lub dyskwalifikacji TVP S.A. z udziału w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji z winy wykonawcy, TVP S.A. przysługuje prawo do odszkodowania w wysokości poniesionych przez siebie kosztów na zorganizowanie Krajowych Eliminacji oraz przygotowań do udziału w Konkursie, w półfinale i finale Konkursu w tym również składki/opłaty licencyjnej za aktywne uczestnictwo w Konkursie Piosenki Eurowizji 2016 wniesionej na rzecz Europejskiej Unii Nadawców (EBU).
- Wykonawca zakwalifikowanej piosenki i Telewizja Polska S.A. nie będą odpowiadać wzajemnie wobec siebie i osób trzecich z tytułu nie wywiązania się z niniejszego Regulaminu w przypadku, gdy wykonanie przez nich zobowiązania wynikającego z niniejszego Regulaminu stanie się niemożliwe z powodu siły wyższej, a w szczególności z powodu: klęsk żywiołowych (pożary, powodzie, huragany itp.), epidemii, strajków, zamieszek powszechnych lub innych okoliczności, którym wykonawca i TVP S.A. nie mogły zapobiec i które były poza ich kontrolą.
- W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie będzie miał zastosowanie Regulamin EBU Konkursu Piosenki Sztokholm 2016.
- Telewizja Polska S.A. zastrzega sobie prawo zmiany niniejszego Regulaminu. Regulamin w zmienionej formie obowiązuje od daty opublikowania go na stronie internetowej www.tvp.pl.
Dołącz do dyskusji: TVP szuka reprezentanta Polski na Konkurs Piosenki Eurowizji
Jeśli ktoś nie miał zamiaru szykować czegokolwiek, to już jego sprawa. Przecież gdyby nie widzowie, to i tak jakaś komisja wybrałaby naszego przedstawiciela i to rychło... A z czegoś chyba by wybierali. Zasady piosenek eurowizyjnych przecież od lat są takie same.