Specjalne programy stacji informacyjnych o atakach w Paryżu, relacjonują także Anna Kalczyńska i Joanna Sołtysiak
Dziennikarka TVN Anna Kalczyńska, dyrektor muzyczna Radia ZET Joanna Sołtysiak i Marcin Dobrowolski z „Pulsu Biznesu”, którzy pojechali do Francji w innych celach, w piątek w nocy relacjonowali na żywo sytuację po serii zamachów w Paryżu, natomiast Tomasz Sekielski z TVP opisuje sytuację w obozie uchodźców w Calais. Część stacji informacyjnych błyskawicznie wysłała swoich dziennikarzy do stolicy Francji.
Przebywająca od kilku dni w Paryżu Anna Kalczyńska - obecnie prowadząca „Dzień dobry TVN”, a wcześniej przez wiele lat pracująca w TVN24 - w piątek wieczorem i w nocy relacjonowała dramatyczne wydarzenia z Paryża na swoim profilu twitterowym. - Siedzę w knajpie po zdjęciach w X dzielnicy, a za oknem wciąż jeżdżą karetki..#paris #strzelanina. Przerażające. X dzielnica wyludniała w przeciągu pół godziny. Karetki i policja wciąż na sygnałach. Nie działa metro. Taksówki nie zbliżają się do centrum - informowała przed północą. W ciągu następnych godzin zamieściła kilka krótkich nagrań wideo z zajść.
Bataclan. Uczestnicy koncertu wyprowadzani przez ratowników. pic.twitter.com/iCuH2s8QyQ
— Anna Kalczyńska (@AnnaKalczynska) listopad 14, 2015
W sobotę Kalczyńska relacjonowała bieżącą sytuację w Paryżu na antenie TVN24.
Dziennikarze, ekipy pogotowia i straży pożarnej. #Bataclan now tutaj długo stad nikt nie odjedzie pic.twitter.com/ng5QgygoFj
— Anna Kalczyńska (@AnnaKalczynska) listopad 14, 2015
W Paryżu w rejonie zagrożenia była też Joanna Sołtysiak, od kwietnia br. dyrektor muzyczna Radia ZET. W godzinach nocnych na antenie Polsat News relacjonowała, że razem z innymi osobami schroniła się w jednym z pubów, ponieważ nie można było bezpiecznie wrócić do domu, m.in. dlatego że nie jeździło metro ani taksówki.
Stacji udało się też połączyć z będącym w Paryżu z przyjaciółmi dziennikarzem „Pulsu Biznesu” Marcinem Dobrowolskim, który poskarżył się, że nie wpuszczono ich do polskiej ambasady.
Relacji Sołtysiak i Dobrowolskiego w lepszej jakości można wysłuchać w serwisie internetowym Polsat News.
Z kolei dziennikarz TVP1 Tomasz Sekielski pojechał parę dni temu do miejscowości Calais, żeby do swojego programu „Po prostu” przygotować reportaż o tamtejszym nielegalnym obozie imigrantów. Przed godz. 20 napisał na Twitterze, że dwa tygodnie temu spłonął tu jeden z kościołów. Natomiast po północy zamieścił zdjęcia pożaru części obozu. - Nie wiadomo, czy to celowe podpalenie. Warunki bezpieczeństwa w obozie są tragiczne - zaznaczył. W sobotę dodał, że w pożarze nie było żadnych ofiar. - Nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. Spłonęła część zamieszkana przez Sudańczyków - poinformował.
Na razie nie ma jakichkolwiek potwierdzonych informacji, że pożar był związany z atakami w Paryżu.
Powtarzam cześć obozu w Calais płonie teraz, jestem na miejscu. To moje zdjęcia sprzed pół godziny pic.twitter.com/2OIaySoQbf
— Tomasz Sekielski (@sekielski) listopad 14, 2015
Obóz Dżungla w Calais po wczorajszym pożarze. #PoProstu jesteśmy na miejscu. Nie ma ofiar. pic.twitter.com/RwznI65qhD
— Tomasz Sekielski (@sekielski) listopad 14, 2015
Dramatyczne zajścia w Paryżu i ich skutki non stop relacjonują największe telewizyjne kanały informacyjne, które w piątek wieczorem przerwały ramówki i zaczęły nadawać programy specjalne poświęcone tym wydarzeniom. W audycjach oprócz relacji ze stolicy Francji i najświeższych informacji są rozmowy z ekspertami od bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej, publicystami oraz komentarze polskich i zagranicznych polityków, a także ludzi wyrażających solidarność pod francuską ambasadą w Warszawie.
W sobotę przed południem do Paryża dotarli i zaczęli nadawać relacje m.in. korespondentka Telewizji Polskiej w Brukseli Magdalena Sobkowiak, Wojciech Bojanowski i Maciej Sokołowski z TVN24, Michał Tracz z TVN24 BiŚ, Krzysztof Berenda z RMF FM i Jacek Czarnecki z Radia ZET. Materiały do sobotnich "Faktów" TVN przygotowali w Paryżu także Cezary Grochot i Maciej Woroch, a główne wydanie "Wiadomości" w TVP1 nadano ze stolicy Francji, z relacjami Magdaleny Sobkowiak i Marcina Antosiewicza.
Paryz. Poranek przed klubem Bataclan pic.twitter.com/I31HnjJKik
— Magdalena Sobkowiak (@magdasobkowiak) listopad 14, 2015
W piątek wieczorem w kilku miejscach Paryża (m.in. okolicach stadionu Stade de France, w czasie koncertu w klubie Batlacan oraz paru restauracjach) doszło do serii zamachów bombowych i ataków terrorystycznych, w których, według informacji z niedzieli rano, zginęło 129 osób, a ponad 350 zostało rannych (około 100 jest w stanie krytycznym). Prezydent Francji ogłosił stan wyjątkowy i wprowadził ścisłe kontrole na granicach. W sobotę po południu przedstawiciele Państwa Islamskiego w oficjalnym oświadczeniu przyznali się do przeprowadzenia tych ataków.
Dołącz do dyskusji: Specjalne programy stacji informacyjnych o atakach w Paryżu, relacjonują także Anna Kalczyńska i Joanna Sołtysiak
Co za różnica? I tak to największy bufon, jakiego poznałem w życiu!