SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd nie zgodził się z ministrem kultury. Nie wpisano Tomasza Syguta jako prezesa TVP

Krajowy Rejestr Sądowy odmówił wpisania nowych członków rady nadzorczej Telewizji Polskiej powołanych przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. Do KRS nie wpisano też Tomasza Syguta jako prezesa spółki.

Bartłomiej Sienkiewicz, fot. mswia.gov.plBartłomiej Sienkiewicz, fot. mswia.gov.pl

Wniosek o wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego członków rady nadzorczej Telewizji Polskiej, których minister kultury powołał na walnym zgromadzeniu 19 grudnia ub.r., oraz mianowanego przez nich na prezesa Tomasza Syguta, został oddalony we wtorek przez XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego w Warszawie.

W uzasadnieniu referendarz sądowy podkreślił, że obie decyzje „zostały podjęte przez organ nieuprawniony zgodnie z wyżej przywołanymi przepisami UKRRiTV (Ustawy o radiofonii i telewizji - przyp.), a także, z uwagi na zapisy statutu TVP, zgodnie z przepisami samego KSH (Kodeksu spółek handlowych - przyp.)”.

Czytaj też: Spotkanie u prezydenta w sprawie mediów publicznych. Andrzej Duda niezadowolony z TVP za czasów Kurskiego, Lichocka agresywna

Zwrócił też uwagę, że zgodnie ze statutem Telewizji Polskiej członków jej rady nadzorczej i zarządu powołuje Rada Mediów Narodowych. - Należy stwierdzić, że ustawodawca expressis verbis wyłączył zastosowanie art. 368§4 KSH i art. 385§1 KSH na mocy przepisów UKRRiTV. Niezależnie od powyższego brzmienie statutu spółki wyłącza możliwość powołania rady nadzorczej przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, a także powołanie zarządu przez Radę Nadzorczą spółki - podkreślił.

Przypomniał też wyrok Trybunał Konstytucyjny z grudnia 2016 roku, zgodnie z którym pozbawienie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji kompetencji w zakresie powoływania członków władz spółek mediów publicznych jest niezgodne z konstytucją. - W kontekście powyższego nie można w żaden sposób wnioskować, iż przywoływany wyrok mógłby stanowić podstawę do zakwestionowania samej Rady Mediów Narodowych jako organu powołującego organy wnioskodawcy. A maiori ad minus wyrok TK nie stanowi podstawy do wnioskowania, iż kompetencje te przejął minister wykonujący uprawnienia korporacyjne skarbu państwa jako akcjonariusza spółki - zaznaczył referendarz.

Ministerstwo kultury: postanowienie ws. TVP nie jest prawomocne

Postanowienie Referendarza Sądowego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie z dnia 9 stycznia 2024 roku w sprawie oddalenia wniosku o wpis zmian w spółce w zakresie zmiany składu osobowego Rady Nadzorczej TVP S.A. (obecnie w likwidacji) nie jest prawomocne - wskazał MKiDN w oświadczeniu.

"Postanowienie Referendarza Sądowego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie z dnia 9 stycznia 2024 roku w sprawie oddalenia wniosku o wpis zmian w spółce w zakresie zmiany składu osobowego Rady Nadzorczej TVP S.A. (obecnie w likwidacji) nie jest prawomocne. Na postanowienie przysługuje skarga. Uchwała Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, gdzie 100 proc. akcji spółki reprezentuje w imieniu Skarbu Państwa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o powołaniu Rady Nadzorczej pozostaje w mocy, a wszelkie czynności nowej Rady są w pełni zgodne z prawem" - poinformowano na stronie resortu kultury.

Wskazano, że "postanowienie Referendarza Sądowego nie odnosi się do otwarcia likwidacji". "Spółka TVP jest w trakcie procesu likwidacji, a czynności zarządcze wykonuje powołany przez WZA likwidator spółki TVP S.A. w likwidacji z siedzibą w Warszawie" - dodano

Minister kultury zmienił władze TVP, Polskiego Radia i PAP

19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych.

Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz członków ich rad nadzorczych. Minister powołał nowe składy rad nadzorczych tych spółek, które powołały nowe zarządy.

W TVP z rady nadzorczej odwołani zostali przewodniczący Maciej Łopiński, Przemysław Tejkowski i Radosław Włoszek, a nowymi członkami zostali prawnicy Piotr Zemła jako przewodniczący, dr hab. Maciej Taborowski jako wiceprzewodniczący i Anisa Gnacikowska jako sekretarz. Nowi członkowie rady i mianowany przez nich na prezesa Tomasz Sygut w siedzibie TVP pojawili się 20 grudnia. Natychmiast przerwano emisję TVP Info (w nowej wersji kanał wrócił 29 grudnia), TVP3 i TVP World, zniknęły “Wiadomości” (dzień później zastąpił je nowy program “19.30”) oraz wstrzymano na kilkanaście dni emisję “Teleexpressu” i “Panoramy”.

Do wtorkowej decyzji sądu odniosła się na platformie X Marzena Paczuska, członkini KRRiT, a wcześniej m.in. szefowa „Wiadomości” i członkini zarządu Telewizji Polskiej. - Decyzja Sądu Rejestrowego potwierdza, że siłowe przejęcie TVP i PR a przede wszystkim wyłączenie sygnału TVP INFO w dniu 20 grudnia, dokonane na polecenie MKiDN było złamaniem prawa - napisała.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Sąd rejestrowy odrzucił wniosek pułkownika Sienkiewicza o zmiany we władzach TVP. Mieliśmy od początku rację - było to działanie nielegalne, mimo że Donald Tusk „tak rozumie prawo”.  Wszystkie decyzje neozarządu były bezprawne.  To dlatego płk Sienkiewicz  wprowadził później media publiczne w stan likwidacji - zrozumiał, że wcześniej złamał prawo - skomentował Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS.

Media publiczne w stanie likwidacji

Pod koniec grudnia Bartłomiej Sienkiewicz ogłosił postawienie w stan likwidacji Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Polskiej Agencji Prasowej oraz 17 spółek zarządzających regionalnymi rozgłośniami publicznymi. Uzasadnił to wetem prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy okołobudżetowej, w której zapisano możliwość przekazania do 3 mld zł spółkom mediów publicznych.

Minister kultury podkreślił, że postawienie w stan likwidacji „pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania”, ponadto „stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela”. W tym tygodniu Sąd Rejonowy w Katowicach wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji spółki zarządzającej Polskim Radiem Katowice.

W Telewizji Polskiej na stanowisko likwidatora został powołany Daniel Gorgosz, który pracował już w spółce w latach 2010-2016, kolejno jako dyrektor biura zarządzania kapitałem ludzkim oraz dyrektor ds. administracyjnych. Tomasz Sygut przeszedł natomiast na funkcję dyrektora generalnego TVP.

Jak informowaliśmy we wtorek, zgodnie ze zmienionym regulaminem TVP Daniel Gorgosz jako likwidator „prowadzi sprawy spółki w zakresie wszelkich kompetencji zarządu określonych w statucie”, a Tomasz Sygut jako dyrektor generalny realizuje działania „w zakresie podległych mu jednostek organizacyjnych”.

RMN wybrała swojego prezesa TVP

Poprzedni prezes Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz kilka dni po zmianach ogłoszonych przez ministra kultury złożył rezygnację. Jego obowiązki na krótko przejął Maciej Łopiński, natomiast 26 grudnia Rada Mediów Narodowych, w której większość mają politycy PiS, na prezesa powołała Michała Adamczyka, poprzednio szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i jednego z gospodarzy „Wiadomości”.

Adamczyk i jego najbliżsi współpracownicy, m.in. wicedyrektorzy TAI Marcin Tulicki i Samuel Pereira, tak samo jak politycy PiS nie uznają decyzji nowych władz Telewizji Polskiej. Nada przebywają w siedzibie TAI przy Placu Powstańców w Warszawie.

Pod koniec grudnia Adamczyk informował, że jako prezes zajął stanowisko „we wszystkich postępowaniach rejestrowych, aby powstrzymać bezprawną rejestrację uzurpatorów i nielegalnego likwidatora”. - Złożyliśmy zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia szeregu przestępstw na szkodę spółki, a także wnioski o zabezpieczenie roszczeń o unieważnienie nielegalnych uchwał podjętych przez Bartłomieja Sienkiewicza i jego wspólników - dodał.

Równocześnie w imieniu Telewizji Polskiej skierował do Bartłomieja Sienkiewicza wezwanie przedsądowe o zapłatę 45 mln zł „tytułem częściowej naprawy szkody w majątku spółki spowodowanej Pana osobistym bezprawnym działaniem podejmowanym w dniach 20-27 grudnia br.”

Dołącz do dyskusji: Sąd nie zgodził się z ministrem kultury. Nie wpisano Tomasza Syguta jako prezesa TVP

62 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janko
Czy w tym sądzie jest choćby jedna osoba z matura z polskiego?
odpowiedź
User
Nick
Haha, a Łętowska dawała głowę, ze to legalne.
odpowiedź
User
Sprawdzić status sędzi
Jeśli neo sędzia Olac to co postanowil
odpowiedź