Disney przejmuje rozrywkowy segment 21st Century Fox, zapłaci 52,4 mld dolarów
Koncern Walt Disney Company zawarł porozumienie z należącym do rodziny Murdochów holdingiem 21st Century Fox. W ramach umowy Disney przejmie między innymi studio filmowe 20th Century Fox, satelitarnych nadawców Sky i Star oraz prawa do wielu znanych tytułów filmowych. Wartość transakcji realizowanej w akcjach wynosi 52,4 miliarda dolarów.
O zakończeniu negocjacji związanych z przejęciem części aktywów 21st Century Fox Disney poinformował w komunikacie zaznaczając, że transakcja zostanie zamknięta po jej zaakceptowaniu przez odpowiednie instytucje regulacyjne.
W ramach umowy na własność Disneya przejdą segmenty Foxa związane z rozrywką, m.in. studio 20th Century Fox, telewizje satelitarne Sky i Star, lokalne stacje sportowe oraz kanały National Geographic. Disney przejmie także prawa do znanych tytułów i serii filmowych, wśród których są „Avatar”, „X-Men”, „Fantastic Four”, „Deadpool” czy „The Simpsons”.
Rupert Murdoch i jego synowie kierujący wspólnie 21st Century Fox zachowają kontrolę nad segmentem informacyjnym koncernu obejmującego m.in. Fox News oraz Fox Sports.
Transakcja o wartości 52,4 mld dol. zostanie zrealizowana w akcjach, udziałowcy 21st Century Fox otrzymają za jeden walor tej spółki 0,2745 akcji Disneya, który przejmie także wynoszące 13,7 mld dol. zadłużenie Foxa.
- Przejęcie tak unikalnego portfolio znanych marek mocno wzbogaci naszą ofertę nastawioną na coraz bardziej wymagających odbiorców - zaznaczył Robert A. Iger, prezes Disneya. - Będzie też oznaczało wzmocnienie naszej obecności na wielu istotnych międzynarodowych rynkach.
The Walt Disney Company To Acquire 21st Century Fox, Inc: https://t.co/vQHNREhbfd pic.twitter.com/LfwX4q7x6s
— Disney (@Disney) 14 grudnia 2017
Według przewidywań zamknięcie transakcji przejęcia większości Foxa przez Disneya może potrwać nawet rok. Przy okazji ogłoszenia akwizycji Disney poinformował także, że Robert Iger będzie kierował koncernem do 2021 r., choć wcześniej zapowiadał przejście na emeryturę.
Transakcja ma wzmocnić pozycję Disneya w rywalizacji z Netfliksem. Firma zdecydowała niedawno o wycofaniu swoich filmów i seriali z oferty tego serwisu i utworzenie własnej platformy streamingowej. Dzięki transakcji, pojawić będą się mogły w nim też produkcje z oferty 21st Century FOX czy kanałów telewizyjnych FOX-a.
Disney i Fox w Polsce
Oba koncerny działają również na polskim rynku. Disney ma trzy kanały skierowane do dzieci: Disney Channel, Disney Junior i Disney XD. Z danych Nielsen Audience Measurement za I półrocze 2017 r. przygotowanych dla Wirtualnemedia.pl wynika, że ich łączny średni udział w widowni w grupie 4+ wyniósł 0,75 proc. i 3,3 proc. w 4-12 lat.
Z kolei do koncernu Ruperta Murdocha należą Baby TV, Fox, Fox Comedy, National Geographic, Nat Geo i Nat Geo People. W I półroczu br. zanotowały ich udział w widowni kształtował się na poziomie 0,9 proc. Największy z nich to National Geographic (0,31 proc.), a drugi Fox (0,28 proc.). Brokerem reklamowym obu grup jest TVN Media.
Dołącz do dyskusji: Disney przejmuje rozrywkowy segment 21st Century Fox, zapłaci 52,4 mld dolarów
Dla porównania: dochody budżetu całej Polski to 295 mld.Ale złotych.
A my wciskamy ludziom kit o wstawaniu z kolan...
Puknij się pan w czoło - i wróć pan do szkoły podstawowej.
Tam pan przeczyta, ile lat gromadzi kapitał USA, a ile lat robi to Polska.
A gdy pan już skończy szkołę podstawową, to proszę przeczytać choćby jedną książkę nt. historii gospodarczej świata.
Prawnik-trawnik, z przeproszeniem.
Czyli tak:
Uważamy, że Polska powstała z chwilą chrztu Mieszka I - w 966r.
USA - zgodnie z Deklaracją Niepodległości - w 1776r.
Oznacza to, że mieliśmy 1051 lat na zgromadzenie kapitału.
A USA tylko 241.
My - z naszej własnej nieprzymuszonej głupoty, zmarnowaliśmy szansę. USA z własnej mądrości ją wykorzystały.
I kto tu jest trawnikiem?