SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Więcej Polaków słucha radia przez DAB+

W 2022 roku tylko 44 tys. Polaków słuchało stacji radiowych przez DAB+. Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w 2023 roku dzienna liczba słuchaczy cyfrowego radia wyniosła już 77 tys. To wciąż wynik obarczony ryzykiem błędu statystycznego, wielokrotnie mniejszy niż w przypadku odbioru FM. 

Dołącz do dyskusji: Więcej Polaków słucha radia przez DAB+

56 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
To ja nikt inny
Holandia nie jest miarodajnym przykładem, bo to kraj wielkości woj. mazowieckiego którego pokryć w całości można kilkoma pierdziawkami małej mocy - bez żadnych sensownych inwestycji.

Niderlandy są wielkości trzech województw Śląskiego, Opolskiego i Dolnośląskiego a nie Mazowieckiego.
Według raportów radiofreak.nl - posiadanie odbiornika nie jest tożsame ze słuchalnością

Posiadanie odbiornika UKF nie też nie jest tożsame ze słuchalnością. Liczba aktywnych kart SIM w Polsce wynosi 60 mln. a abonentów 52 mln. 2/3 gospodarstw domowych korzysta z internetu stacjonarnego z prędkością powyżej 100 Mbit/s. Czas wyłączyć UKF, bo przecież wszyscy mają dostęp do radia przez internet.
odpowiedź
User
NicNowego
@To ja nikt inny
Nie ma takiego kraju jak Niderlandy. Jest Holandia, która jest częścią Królestwa Niderlandów.
Akurat mieszkam od kilkunastu lat w Holandii, mówię biegle po niderlandzku i znam tutejszy rynek radiowy.

Cyfryzacja naprędziła jedynie konsolidacje dużych grup medialnych które pozapychały multipleksy stacjami-klonami (vide RADIONL1-4, SkyRadio Eindhoven, Tilburg itd.), czasami te same stacje powtarzają się po 4-6 razy. Same szafy grające z okropnymi artefaktami kompresji.
Z kilku podmiotów, zrobiły się dwie grupy medialne i NPO (media publiczne).
Stacje, które faktycznie posiadają jakąś wartość (np. Concertzender) nie mają środków, żeby wejść do DAB+.
Holadnia miała mnóstwo stacji gminnych i rząd nakazał likwidację większości z nich - bo nie da się utworzyć ponad setki multipleksów lokalnych. Ma zostać około 40. Ot, kolejne osiągnięcie DAB+ - zabicie lokalności. Nawet NPO zmiejszył liczbę stacji, bo nikt tego nie słucha - a tylko generuje koszty.

Już nie mówię o takich patologiach jak stacja nadająca metal (KINK DISTORTION) w mono 48kbits. Uszy odpadają.

Pokrycie niby jest (widzę Televisietoren Roosendaal który ma najsilniejszy nadajnik DAB+ w kraju z okna) a radio się czka ze stadem błędów przez niską zabudowę i masę zakłóceń.
Nie można instalować anten zewnętrznych, bo kablówka ma prawie 100% pokrycia w kraju. Radio FM zostało wyłączone w kablówce, a DAB+ nie jest tam nadawany. Nawet nie chcecie wiedzieć ile starych tunerów i amplitunerów pojawiło się koło śmietników w 2022 po wyłączeniu radia analogowego w kablówce Ziggo. Jeśli ktoś słucha w domu radia, to raczej z odbiornika internetowego (np. Sonos z TuneIN) bo lepszy bitrate i nie czka albo... telewizora/soundbara. Bo FM naziemny to też szumy, trzaski - a DAB+ to jakiś archaizm z bieganiem z anteną po domu w dobie WiFi 6.

Po włączeniu UKFu nikt by nie płakał, bo wszyscy mają w samochodzie wbudowane TuneIN/AppleCar/GoogleCar/wejście AUX/odbiornikiem BT/w ekstermalnych przypadkach adapter kastetowy do jacka 3.5mm.
Nawet w Polsce w "gruzach" wsadza się do gniazdka zapalniczki transmitter FM i nagle radio może odbierać cokolwiek.
O DAB+ trzeba było myśleć na początku lat 90. Nie w czasach 5G... Podobny anarchizm jak utrzymywanie transmisji na falach długich.
odpowiedź
User
Republika Zjednoczonych Niderlandów
Nie ma takiego kraju jak Niderlandy. Jest Holandia, która jest częścią Królestwa Niderlandów. Akurat mieszkam od kilkunastu lat w Holandii, mówię biegle po niderlandzku

Nazwa Republika Zjednoczonych Niderlandów jest używana od 1648 r. Co czytasz wjeżdżając samochodem z Belgii albo Niemiec do Niderlandów na samej granicy? Na oficjalnym znaku pisze Nederland.
odpowiedź