SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiana częstotliwości nadawania kanałów telewizji naziemnej

W nocy z 2 na 3 czerwca zmienione zostaną częstotliwości nadawania programów w ramach telewizji naziemnej. Ma to związek z koniecznością uwolnienia częstotliwości na rzecz usług szerokopasmowych telefonii komórkowej 5G. Będzie to drugi etap refarmingu.

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego w sprawie wykorzystania częstotliwości z zakresu 470-790 MHz, pasmo to ma zostać zwolnione na potrzeby bezprzewodowych usług łączności elektronicznej, co łączy się bezpośrednio z rozwojem sieci tzw. piątej generacji (5G). Umożliwi ona szybszą transmisję danych niż obecnie, jednak warunkiem jej wdrożenia jest zwolnienie pasma 700 MHz, które zajmowane jest przez nadawców cyfrowej telewizji naziemnej. Zwolnienie pasma 700 MHz ma natomiast istotny wpływ na kanały naziemnej telewizji cyfrowej, działające obecnie w technologii DVB-T.

Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Sam standard nadawania telewizji (DVB-T) pozostanie bez zmian, widzowie nie będą musieli wprowadzać korekt w ustawieniu anten. Odbiorniki telewizyjne powinny same przestroić się na nowe pasmo nadawania i zaktualizować listę programów telewizyjnych.

W przypadku widzów posiadających starsze modele odbiorników telewizyjnych lub dekoderów może zaistnieć potrzeba ponownego, ręcznego wyszukania kanałów w ustawieniach za pomocą pilota.

Zmiany częstotliwości 2/3.06.2020 r. - jak podał Sat Kurier - będą dotyczyć następujących miast i ich okolic:
MUX 1 - Elbląg (z k. 43 na 27), Koszalin (z 44 na 23), Świnoujście (z 58 na 21)
MUX 2 - Białogard (z k. 50 na 35), Elbląg (z 25 na 21)
MUX 3 - Białogard (z k. 60 na 38), Gdańsk (z 48 na 22), Jelenia Góra (z 49 na 24), Koszalin (z 23 na 48), Kraków (z 50 na 22), Piła (z 60 na 33)
MUX 4 - Gdańsk (z k. 52 na 25), Lębork (z 52 na 25)
MUX L4 - Świdnica, Wrocław (z k. 24 na 27).

Drugi etap refarmingu w 2022 roku

Kolejny etap przełączeń nadajników związany z refarmingiem zaplanowany jest na marzec - czerwiec 2022 roku. Cały proces zakończy się 30 czerwca 2022 roku.

Jednocześnie nastąpi zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej w Polsce z DVB-T na DVB-T2/HEVC. W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem DVB-T2 ma umożliwić lepsze wykorzystanie częstotliwości, a na multipleksach telewizji naziemnej drugiej generacji będzie mogło zmieścić się więcej kanałów. W związku z tym odbiorcy będą mogli zyskać również obraz w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięk o wyższej jakości (z obrazu w jakości High Definition lub Ultra HD/4K).

Co istotne, z punktu widzenia klientów powinni oni zwrócić uwagę na zakup nowego odbiornika lub tunera, by był on przystosowany do odbioru sygnału w nowym standardzie i czy obsługują HbbTV 2.0.1 (telewizję hybrydową łączącą w sobie emisję sygnału telewizyjnego z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet), który ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Najbliższe zmiany swoim zasięgiem obejmą województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, małopolskie, lubuskie, opolskie, dolnośląskie, podkarpackie oraz śląskie.

Nowym liderem oglądalności wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej w kwietniu br. została TVP1, która wyprzedziła Polsat. Na czwarte miejsce awansowało TVP Info. W grupie komercyjnej 16-49 pierwszy był Polsat, a kanał TV Puls wyprzedził Jedynkę.

Dołącz do dyskusji: Zmiana częstotliwości nadawania kanałów telewizji naziemnej

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Bardzo dobrze, niech wprowadza DVB-T2 i zwiększą ofertę programową jeszcze o parę nowych kanałów. Szkoda że w tej całej puli zabrakło Tele 5 bo ta stacja miała potencjał który po zwiększeniu zasięgu mogłaby konkurować z Super Polsatem lub TV 6...
odpowiedź
User
AW
Byle żeby Polska zrobiła jeszcze to samo co Czesi zrobili!! Użyć oznaczeń MUX-5/6/7 do uruchomienia multipleksów przejściowych DVB-T2 za MUX-1/2/3
odpowiedź
User
lukjan
napewno 30 czerwca?
odpowiedź