Wydawca „Daily Mirror” wysyła na urlopy 940 pracowników. Załoga i szefostwo z niższymi pensjami
Reach, brytyjski wydawca dzienników „Daily Mirror”, „Daily Express” oraz „Daily Star” zapowiedział, że w związku kryzysem spowodowanym przez koronawirusa wyśle na przymusowe urlopy 940 pracowników, co oznacza 20 proc. całej załogi wydawnictwa. Decyzja ma pomóc w poprawie sytuacji finansowej firmy, w ramach oszczędności szefostwo Reach będzie otrzymywać pensje niższe o 20 procent, a pozostali pracownicy - o 10 procent.
Reach to jeden z największych brytyjskich wydawców prasy, który do 2018 r. występował pod nazwą Trinity Mirror. Wydawnictwo ma w swoim portfolio duże dzienniki krajowe - „Daily Mirror”, „Daily Express” oraz „Daily Star”, kilkaset tytułów regionalnych (m.in. „Manchester Evening News” i „Daily Record”) oraz kilka magazynów, wśród nich „OK!”.
W 2019 r. Reach zanotował 702,5 mln funtów przychodów przy rocznym zysku operacyjnym na poziomie 153,4 mln funtów. 84 proc. wpływów wydawcy pochodziło ze sprzedaży drukowanych wydań prasy.
940 pracowników na urlopach
Obecna pandemia koronawirusa dotknęła mocno brytyjski rynek prasowy, a skutki kryzysu odczuł także Reach. Aby złagodzić kryzys finansowy wydawca podjął decyzję o wysłaniu na przymusowe urlopy 940 pracowników spośród 4,7 tys. zatrudnionych w wydawnictwie.
Firma zapowiada, że urlopy mają potrwać przynajmniej 3 miesiące, a wysłanie na nie pracownicy będą otrzymywać 90 proc. swoich dotychczasowych pensji. 10 proc. tych uposażeń sfinansuje Reach, zaś 80 proc. środków będzie pochodziło z rządowych dotacji uruchomionych w związku z pandemią koronawirusa.
Decyzja o urlopach ma przynieść istotne oszczędności biorąc uwagę fakt, że według raportu finansowego w całym 2019 r. wydawca przeznaczył na wynagrodzenia dla załogi kwotę 48,9 mln funtów.
Oprócz wysłania 20 proc. pracowników na urlopy zarząd Reach podjął decyzję o dodatkowych oszczędnościach w postaci redukcji pensji zespołu. Menedżerowie na wyższych stanowiskach w nadchodzących miesiącach będą zarabiać o 20 proc. mniej, zaś pozostali pracownicy otrzymają uposażenie niższe o 10 proc. Wydawnictwo wstrzymało do końca br. przyznawanie premii, spółka nie wypłaci też dywidendy za rok 2019.
Prasa pod presją
Negatywne biznesowe skutki pandemii odczuwają wydawcy prasowi nie tylko w Wielkiej Brytanii. Niedawno wydawnictwo Bauer poinformowało, że kończy swoją działalność wydawniczą w Nowej Zelandii. Z kolei należący do rodziny Ruperta Murdocha koncern medialny News Corp zawiesił wydawanie drukowanych wersji 60 lokalnych dzienników w Australii.
Kryzys powiązany z koronawirusem dotyka boleśnie także wydawców prasy w Polsce. W związku z nim w formie drukowanej przestał ukazywać się tygodnik „Wprost”, natomiast spółka Agora, właściciel „Gazety Wyborczej” zaproponowała swoim pracownikom obniżenie pensji o 20 proc. przez najbliższe pół roku.
Dołącz do dyskusji: Wydawca „Daily Mirror” wysyła na urlopy 940 pracowników. Załoga i szefostwo z niższymi pensjami