TVP3 ma nadawać w HD. Od października startuje nowa ramówka
Z początkiem października zmieni się ramówka TVP3: zostanie upasmowiona i odświeżona, pojawią się też nowe programy. To początek zmian - w przyszłym roku antena ma przejść na nadawanie w systemie HD. - W ciągu trzech lat chcemy zająć trzecie miejsce pod względem oglądalności w całej grupie TVP - mówi nam Paweł Gajewski, który od maja szefuje TVP3.
Zmiany zaczną wchodzić w życie od 4 października. Wówczas w ramówce pojawią się nowe programy. O godz. 6.00 rozpocznie się „Poranek” w którym realizowane będą łączenia z oddziałów regionalnych. Główne wydanie programu informacyjnego, „Dziennik regionów” zostanie przeniesione z godz. 22.00 na 21.00, a lokalne pasma nadawane będą w godz. 8.00 – 10.00, 14.30 – 14.45, 16.30 – 16.45, 17.00 – 17.30, 18.00 – 20.30 oraz 21.30 – 21.45.
Spada program Pereiry, pojawia się - Kłeczka
Ważną zmianą będzie upasmowienie ramówki: pojawią się pasma ogrodnicze, domowe, kobiece i poradnikowe. Znajdą w nich miejsce programy skierowane precyzyjnie do wybranych grup widzów. Do TVP3 trafia także nadawany dotychczas w TVP2 program „Rok w ogrodzie”, który zamiast jednej, będzie miał teraz dwie premiery tygodniowo.
Do ramówki trafia też nowy, autorski format Miłosza Kłeczka pt. „Układ”. Program pokazywać ma „patologie, koneksje i układy” głównie w samorządach. Format produkowany jest przez TVP3. Na antenie pozostanie także „Cafe piosenka” autorstwa Ryszarda Makowskiego. Znika natomiast niedzielny publicystyczny format „Twój wybór” Samuela Pereiry i Macieja Chudkiewicza.
Kolejną nowością ramówkową jest przesunięcie interwencyjnego programu „Głos regionów” z weekendów na dni powszednie, na godz. 17.30. Pasmo zajmowane dotychczas przez ten program zajmie właśnie Kłeczek z „Układem”. W poniedziałki, środy i piątki o godz. 22.50 emitowany będzie „Telekurier”. We wtorki i czwartki w tym miejscu pojawią się pozycje z TVP1: „Sprawa dla reportera” i „Ocaleni”.
„Zająć miejsce należne w grupie”
Nowa, odświeżona ramówka to początek zmian - zapowiada dyrektor TVP3, Paweł Gajewski - zmierzających do zwiększenia oglądalności. - Chciałbym, aby TVP3 zajęło swoje miejsce należne w całej grupie - czyli trzecie - pod względem oglądalności. Aktualnie utrzymujemy piąte, z jednym procentem oglądalności, lecz w planach mam by w ciągu trzech lat mieć znacznie lepszą oglądalność - mówi w rozmowie z nami szef TVP3.
Gajewski podkreśla, że zmiany zostały zapoczątkowane w maju br., gdy zarząd TVP wydzielił TVP3 ze struktur biura programowego. Kierownikiem redakcji pasma wspólnego został wówczas Marcin Szypszak, zaś produkcją kierować zaczęła Beata Drobek. Już wówczas zapowiadano, że w ten sposób Telewizja Polska chce wzmocnić lokalne swoje redakcje.
Kolejnym krokiem w zmianach będzie skoordynowanie inwestycji technologicznych we wszystkich oddziałach i oraz przejście w nich ze standardu nadawania z SD na HD. - Na paśmie wspólnym takie przejście dokona się na przełomie roku 2021/2022, najpóźniej na początku 2022 r. – zapowiada Paweł Gajewski. - W nowej ramówce, co warte jest podkreślenia, niemal 90 procent wszystkich produkcji zamawiane będzie w oddziałach, co także służyć ma wzmocnieniu ich pozycji. Większość programów przejdzie też rebranding czołówek. Szykuje się także nowa, spójna oprawa dla całej TVP3. Zarząd TVP już wyraził na to zgodę i przyznał pieniądze, trwają prace przygotowawcze do tej zmiany. Na tym etapie jednak dobro spółki wymaga, aby nie zdradzać bliższych szczegółów – kończy nasz rozmówca.
Kim jest Paweł Gajewski?
Szef TVP3 zaczynał karierę jako wicedyrektor w biurze spraw korporacyjnych TVP. W lutym 2018 roku awansował na wiceszefa TAI do spraw operacyjnych. W październiku tego samego roku został zastępcą dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, odpowiadającym m.in. za inwestycje i finanse. Odpowiadał wówczas także z ramienia zarządu TVP za organizację i przebieg kolejnych debat wyborczych, począwszy od 2016 roku.
Oprócz kierowania TVP3 Paweł Gajewski w dalszym ciągu produkuje też filmy dokumentalne w ramach TVP. To on był producentem dokumentu o Krzysztofie Krawczyku, emitowanym premierowo w TVP pod koniec 2020 roku. Pod koniec sierpnia odwołany został ze stanowiska dyrektor warszawskiego oddziału TVP – tę funkcję objął także Gajewski.
Dołącz do dyskusji: TVP3 ma nadawać w HD. Od października startuje nowa ramówka