Shopee, pi, pi, pi... a znajomość marki rośnie
Reklama Shopee najprawdopodobniej zostanie najlepiej zapamiętaną kampanią w 2022 r. Już dawno nie obserwowaliśmy na naszym rynku tak zmasowanego ataku - wynika z danych YouGov BrandIndex dla Wirtualnemedia.pl. Znana melodia, ogromny budżet na reklamę we wszystkich mediach - czy to recepta na sukces?
W Polsce Shopee wystartowało we wrześniu 2021 r. To kolejna platforma e-commerce w naszym kraju, wchodząca na dość dojrzały rynek. Mamy tu niezaprzeczalnego lidera Allegro (w skali miesiąca kupuje tu nawet 58 proc. dorosłych Polaków), empik.com (10 proc.), AliExpress (6,7 proc.) czy wreszcie Amazon (3,6 proc.) i wiele innych platform, skupiających się na bardziej wyspecjalizowanej sprzedaży (np. grupa OLX, Zalando czy Vinted).
Shopee pnie się w górę
Już w grudniu marka Shopee zaczęła piąć się w górę w badaniu YouGov BrandIndex, zaś w styczniu jej znajomość przekroczyła 25 proc. i rosła przez kolejne miesiące. Także odsetek osób robiących zakupy w Shopee początkowo rósł w ślad za znajomością reklamy. Szczególnie intensywny atak nastąpił w kwietniu i w maju, kiedy reklamę Shopee można było usłyszeć i zobaczyć niemal wszędzie.
Czy przekłada się to na zakupy? Dane YouGov BrandIndex przygotowane dla portalu Wirtualnemedia.pl pokazują, że nie jest to takie oczywiste.
Platforma zaczęła działalność w Polsce od oferty darmowej dostawy dla klientów oraz promocji na wybrane produkty, które można było dostać już za 1 zł. W kwietniu firma wprowadziła minimalną wartość zamówienia, nowi użytkownicy mogą jednak korzystać z darmowej dostawy na trzy pierwsze zakupy niezależnie od kwoty.
Mimo ogromnej kampanii Shopee nie zyskuje masowo klientów
Jednak mimo ogromnego wzrostu znajomości marki i samej reklamy, od marca zakupy w Shopee deklaruje stale ok. 10 proc. badanych – mimo ogromnej kampanii, unikalnych kupujących nie przybywa w szybkim tempie. Czy 10 proc. dorosłej populacji to dużo, czy mało?
Z jednej strony, w kilka miesięcy Shopee osiągnęło wynik porównywalny z platformą empik.com. obecną na rynku od lat. Z drugiej strony, przy tak zmasowanej kampanii należałoby oczekiwać większego zainteresowania zakupami - pokazują dane opracowane na zlecenie Wirtualnemedia.pl.
Niewątpliwie dla nowej marki zwiększenie znajomości ma kluczowe znaczenie i to się w dużej mierze udało. W kolejnej odsłonie warto pomyśleć o przyciągnięciu większej liczby klientów i budowaniu wizerunku - na razie Shopee zostało zaklasyfikowane jako tania, azjatycka platforma z produktami niskiej jakości, razem z AliExpress.
- Wejście do Polski firmy Shopee pokazuje, że jest to atrakcyjny rynek dla największych firm e-commerce. Paradoksalnie jest to też dobra wiadomość dla Allegro, które nie ustępuje pola i cały czas ulepsza ofertę - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Agnieszka Górnicka, prezes agencji badawczej Inquiry, która prowadzi w Polsce badanie YouGov BrandIndex.
Według wyników badania Mediapanel opracowanych przez Wirtualnemedia.pl platforma Shopee w maju br. zanotowała 10,39 mln użytkowników, 34,74 proc. zasięgu oraz 27 minut i 35 sekund średniego czasu korzystania.
YouGov BrandIndex to jedyne w Polsce syndykatowe badanie kondycji marek realizowane w czasie rzeczywistym. Kluczowe wskaźniki obejmują komunikację, wizerunek i zakupy. W 2022 r. w Polsce monitorowanych jest blisko 400 marek.
Dołącz do dyskusji: Shopee, pi, pi, pi... a znajomość marki rośnie
Aby to uczynić, to powinni postawić na poważne reklamy, a nie takie jak obecnie dla dwulatków. A poza tym, dobrze by było się gdzieś podłączyć np. do jakiejś poważnej imprezy kulturalnej czy sportowe - ot np. do zbliżających się niedługo w naszym kraju Mistrzostw Świata w siatkówce, jako jeden z głównych sponsorów, dodatkowo do kampanii reklamowej zatrudniając z jedną czy dwie osoby - publicznie znane i powszechnie szanowane i uznawane. W taki sposób buduje się markę, jeśli się chce naprawdę zaistnieć i w przyszłości stanowić realną konkurencję dla choćby największego tuza na naszym rynku.