Rząd planuje loterię promującą płatności bezgotówkowe, w puli do 10 mln zł
Rząd po sukcesie tzw. loterii paragonowej szykuje nową akcję, w której nagrodą może być nawet 10 mln zł. Działania te miałyby promować płatności bezgotówkowe.
Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński zapowiedział w rozmowie z Money.pl, że rząd myśli o przeprowadzeniu narodowej loterii, która miałaby promować płatności bezgotówkowe, czyli te dokonywane kartą lub aplikacją mobilną.
W czerwcu zaprezentowano rządowy program „Od papierowej do cyfrowej Polski”, którego celem jest m.in. zwiększenie liczby płatności bezgotówkowych. Ministerstwo Finansów chce już od przyszłego roku wprowadzić tzw. e-paragon - dowód zakupu klient otrzymałby np. na e-mail, smsem, czy do specjalnej aplikacji na telefon.
By promować płatności bezgotówkowe, rząd chce obniżyć o 1 pkt. proc, podatek VAT, a dodatkowo - by zachęcić Polaków do takiej formy rozliczeń - przeprowadzić loterię . Zdaniem ministra Kościńskiego samo obniżenie podatku może być niewielką zachętą dla Polaków, ale już perspektywa wygranej o znacznej wartości - większą. Dlatego nagrodami w loterii nie byłyby pojedyncze samochody, ale np. 10 mln zł. Wartość wygranych uzależniona miałaby być od liczby biorących udział w loterii - im ich więcej, tym większe wygrane.
Na razie nie wiadomo, kiedy loteria miałaby ruszyć. Bodźcem do jej przeprowadzenia jest sukces prowadzonej od wielu miesięcy przez Ministerstwo Finansów loterii paragonowej, w której - jak podaje resort - uczestniczą setki tysięcy Polaków, a liczba rejestrowanych paragonów sięgała nawet kilkunastu milionów miesięcznie. Akcja polega na rejestrowaniu na specjalnej stronie internetowej paragonów za dokonane zakupy czy wykorzystane usługi.
Dołącz do dyskusji: Rząd planuje loterię promującą płatności bezgotówkowe, w puli do 10 mln zł