Polskie Radio dla Zagranicy bez redakcji niemieckiej. Mniej pracowników
Od 1 lipca formuła programowa Polskiego Radia dla Zagranicy ulegnie zmianie. Rozgłośnia stawia na rozwój redakcji angielskiej i rosyjskiej, a zlikwiduje niemiecką. Pojawią się m.in. anglojęzyczne audycje tematyczne.
Zmian w strukturze organizacyjnej Polskiego Radia dla Zagranicy chciało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dotacja MSZ, którą co roku otrzymuje kanał, w 2014 roku wyniesie 9,3 mln zł. Oznacza to spadek o ok. milion złotych.
Zgodnie z oczekiwaniami MSZ radio już w kwietniu przestało nadawać w języku hebrajskim, jednak formalnie dopiero teraz redakcja ta przestanie istnieć. Stacja będzie rozwijać redakcje angielską i rosyjską. Nadal ma być nadawany program w językach białoruskim i ukraińskim. Zmianie ulegnie natomiast sposób funkcjonowania redakcji polskiej, która od lipca nie będzie już produkować własnych materiałów, a jedynie wybierać do emisji spośród przygotowanych przez dziennikarzy innych anten.
Polskie Radio planuje utrzymać analogowe nadawanie kanału, które odgrywa ważną rolę w krajach Europy Wschodniej. Rozwijana ma być jednak obecność radia w internecie. - Poza istniejącym już angielskojęzycznym thenews.pl, powstanie dedykowany dla państw Europy Wschodniej portal novosti.pl - mówi nam Radosław Kazimierski, rzecznik prasowy Polskiego Radia.
Nadawca chce, aby angielska redakcja PR dla Zagranicy przygotowywała magazyny tematyczne przeznaczone dla słuchaczy m.in. w Irlandii, Wielkiej Brytanii czy USA. W planach jest również tworzenie audycji dla odbiorców radia w Indiach, a także w systemie Radiovision w Chinach. - Zakładane zmiany programowe wprowadzane będą systematycznie w najbliższych miesiącach - mówi Kazimierski.
W związku z przeprowadzanymi modyfikacjami w strukturze organizacyjnej Polskiego Radia dla Zagranicy pracę straci kilku pracowników.
Dołącz do dyskusji: Polskie Radio dla Zagranicy bez redakcji niemieckiej. Mniej pracowników