Organizacje równościowe piszą do RMF FM ws. homofobicznego wywiadu na blogu dziennikarza
Organizacje równościowe napisały list otwarty do kierownictwa RMF FM w sprawie wywiadu dziennikarza Bogdana Zalewskiego z autorem książki „Homo terror” Leszkiem Szymowskim. Autorzy listu zarzucają rozgłośni m.in. przyzwalanie na mowę nienawiści. - Szanujemy poglądy wszystkich ludzi. Zalewski nie złamał prawa - odpowiada RMF FM.
Wywiad z Szymowskim pt. „Sidła gej-kaidy” został opublikowany w serwisie rmf24.pl 17 kwietnia br. Do materiału dołączono zdjęcie instalacji „Tęcza”, zamontowanej na Pl. Zbawiciela w Warszawie. Wywołuje ona wśród prawicowych publicystów skojarzenie z tzw. „promocją homoseksualizmu”. Rozmowę Bogdana Zalewskiego z autorem książki „Homo terror” można odsłuchać w serwisie.
Podczas rozmowy dziennikarz RMF FM prowadzi dyskusję o kontrowersyjnych badaniach amerykańskiego profesora Marka Regnerusa na temat dorosłych dzieci wychowywanych przez pary homoseksualne. W pewnym momencie przed wypowiedzeniem słowa „gej” Zalewski pluje. - Właśnie podobny tradycjonalistyczny stosunek do tych agresywnych działaczy lewackich, homoseksualnych panuje na Wschodzie, w kraju Putina, a Europa zmierza w zupełnie innym kierunku - mówi Zalewski. Dziennikarz RMF FM nawiązuje do traktowania gejów i lesbijek w Rosji - w 2013 roku Władimir Putin podpisał ustawę zakazującą propagowania homoseksualizmu wśród nieletnich. Dało to przyzwolenie na gnębienie tego środowiska przez chuliganów.
- Są takie poglądy, których szanowanie kończy się na metr od czyjejś twarzy i na metr od czyjegoś łóżka. Poglądy, które przedstawił Pan Szymowski, nie kończą się tam. Są literalnym zaglądaniem pod czyjąś kołdrę i dosłownym wymierzeniem policzka. To, że kończą się tylko na słowach, nie oznacza, że mamy je lekceważyć. Bagatelizowanie publicznego głoszenia nienawistnych, dyskryminacyjnych poglądów prowadzi wyłącznie do eskalacji agresji, a w konsekwencji daje przyzwolenie także i na zachowania - czytamy w liście otwartym do kierownictwa RMF FM. Podpisało się pod nim 30 organizacji równościowych, w tym Kampania Przeciw Homofobii, Anteris Fundacja Pomocy Prawnej, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek czy Fundacja Feminoteka.
Marek Balawajder, dyrektor informacji w RMF FM, zapewnia, że kontrowersyjna rozmowa została przeprowadzona wyłącznie na blogu redaktora Bogdana Zalewskiego. - Nie pojawiła się na antenie RMF FM w żadnej formie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Balawajder
- Szanujemy poglądy wszystkich ludzi, dlatego jako redakcja nie ingerujemy w treść blogów publikowanych na naszej stronie. Są one autonomiczną częścią RMF24, w której autorzy mogą wyrazić swoje opinie na każdy temat. Podobnie jak czytelnicy, którzy mogą przedstawić swoje zdanie na temat artykułu w komentarzu pod nim. Bogdan Zalewski jako autor wywiadu nie naruszył obowiązującego prawa - wyjaśnia Marek Balawajder.
Link do wywiadu „Sidła gej-kaidy” w dniu jego publikacji został zamieszczony na fanpage’u Rmf24.pl. Słuchacze w komentarzach wyrażali swoje oburzenie homofobiczną treścią materiału. - Żenująca audycja i żenujące propagowanie mowy nienawiści - napisał Andrzej. - Tak zaangażowanego homofobicznego wywiadu dawno nie słyszałem. Za sam rechot powinien polecieć. I przeprosić - stwierdził Jacek. - Opamiętaj się człowieku, kim ty jesteś, aby ubliżać innym, jesteś taki prawy, bez skazy i prawdziwy Polak na pewno? - zastanawiała się Stefania.
W podobnym tonie wypowiadali się czytelnicy wywiadu w komentarzach pod samą publikacją. Głos w dyskusji ze słuchaczami zabrał sam Bogdan Zalewski, nazywając krytyków „zapluwaczami prawdy”. - Nie zaplujecie faktów! Kocham Was miłością chrześcijańską, piętnuję tylko Waszą krecią robotę. A wy nienawidzicie mnie i nie macie szacunku do wiedzy. Wasza strata, trolle - napisał dziennikarz RMF FM.
Podpisane pod listem otwartym stowarzyszenia żądają usunięcia wywiadu z Leszkiem Szymowskim oraz publikacji przeprosin. Zapytaliśmy RMF FM, czy rozgłośnia rozważa przeproszenie za kontrowersyjne treści umieszczone w serwisie rmf24.pl, jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Z danych Radio Track wynika, że w I kwartale 2015 roku udział RMF FM w rynku radiowym wyniósł 25,7 proc. (zobacz dane).
Dołącz do dyskusji: Organizacje równościowe piszą do RMF FM ws. homofobicznego wywiadu na blogu dziennikarza