SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polscy naukowcy przygotowali maseczkę z roślin zatrzymującą koronawirusa

Naukowcy z SGGW w Warszawie opracowali filtr powietrza wykorzystujący mieszaninę kilku roślin, który skutecznie ochrania przed zarażeniem wirusami i może być wykorzystany jako osobista maseczka ochronna. W przypadku wirusa grypy skuteczność filtra została już wstępnie potwierdzona w prawie 100 proc. Naukowcy chcą teraz sprawdzić czy podobnie jest z SARS-CoV-2.

Jak czytamy we wpisie na profilu SGGW na Facebooku, filtr powietrza wykorzystujący mieszaninę kilku roślin, który skutecznie ochrania przed zarażeniem wirusami i może być wykorzystany jako osobista maseczka ochronna, opracowali prof. dr hab. Mohamed Hazem Kalaji, specjalista w zakresie procesu fotosyntezy, oraz dr inż. Jacek Mojski, specjalista od wertykalnej uprawy roślin. Już od kilku lat pracują oni nad zastosowaniem roślin do oczyszczania powietrza w miastach na otwartej przestrzeni oraz w pomieszczeniach zamkniętych takich jak biura, galerie handlowe, czy lotniska.

Przy wirusie grypy prawie 100-proc. skuteczność. SARS-CoV-2 ma podobne wymiary

Ostatnio, Kalaji i Mojski zajęli się opracowaniem filtra powietrza bazującego na wykorzystaniu wybranych gatunków roślin jako osobistą maseczkę do "zatrzymania wirusów". SGGW przywołuje tutaj wyniki wstępnych testów laboratoryjnych, które wykazały skuteczność tego filtra w przypadku wirusa grypy w prawie 100 proc.

Obecnie naukowcy rozpoczęli badania w kierunku możliwości zatrzymania wirusa SARS-CoV-2 przez opracowany przez nich filtr. Podkreślają, że wirus wywołujący chorobę COVID-19 ma podobne wymiary do wirusa grypy.

Maseczka wielorazowa, lekka, tania i ekologiczna. Nie tylko przeciw wirusowi

- Maseczka będzie przeznaczana do wielokrotnego użytku, jest lekka, tania w produkcji i przyjazna dla środowiska. Innowacyjna budowa maseczki umożliwia absorpcję światła przez rośliny, tak aby mogły przeprowadzać proces fotosyntezy. Jest to warunkiem jej funkcjonalności. Nawet minimalna ilość światła, np. światła pokojowego, jest wystarczająca, aby maseczka "działała" doskonale. Ponadto, maseczka może być również "czynna" w ciemności przez kilkanaście godzin - czytamy w komunikacie SSGW.

Produkt miałby być użyteczny nie tylko do ochrony osobistej w postaci maski przeciw wirusowi, ale również jako element sytemu oczyszczania powietrza w pomieszczeniach zamkniętych.

Potrzebne testy i finansowe wsparcie

Kalaji i Mojski poszukują teraz polskich partnerów z sektora medycyny, biologii i biotechnologii, którzy mają dostęp i możliwość testowania aktywnego lub nieaktywnego wirusa SARS-CoV-2, w kierunku zaaplikowania nim gotowego produktu jakim jest maska z naturalnych roślin.

Poszukują również finansowego wsparcia w państwowych i prywatnych instytucjach w celu dokończenia badań i rejestracji produktu w światowym rejestrze patentowym.

Dołącz do dyskusji: Polscy naukowcy przygotowali maseczkę z roślin zatrzymującą koronawirusa

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
Potem mozna jeszcze cos takiego wypalic sobie. Popieram!
odpowiedź
User
zima
Potem mozna jeszcze cos takiego wypalic sobie. Popieram!
albo zjeść
odpowiedź
User
Rozbawiony
Będzie sukces. Jak z grafenem. Albo niebieskim laserem
odpowiedź