Krzysztof Czabański: cyfryzacja Polskiego Radia błędem. Środki publiczne są źle wydawane
Krzysztof Czabański, wiceminister kultury i pełnomocnik rządu ds. mediów publicznych, ocenia, że przeprowadzanie cyfryzacji Polskiego Radia w obecny sposób jest błędem. - Idą na to duże pieniądze, a odbiór społeczny jest bardzo mały, bo ludzie nie posiadają odbiorników cyfrowych - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl sekretarz stanu w MKiDN.
Czabański, który jest odpowiedzialny za przygotowanie reformy w mediach publicznych, źle ocenia prowadzony od kilku lat proces cyfryzacji Polskiego Radia. - Jako wieloletni członek rady programowej Polskiego Radia uważam, że błędem jest przeprowadzanie cyfryzacji w obecny sposób. Idą na to duże pieniądze, a odbiór społeczny jest bardzo mały, bo ludzie nie posiadają odbiorników cyfrowych. Nie mają bodźca do zamiany, ponieważ jakość sygnału UKF jest wystarczająco dobra. Brakuje zachęty do zmiany odbiorników - wyjaśnia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, wiceminister kultury.
Były prezes Polskiego Radia i PAP, a obecnie polityk PiS wskazuje, że Polskie Radio dużą część środków przeznacza na kanały tematyczne, np. cyfrowe Polskie Radio Dzieciom. - One nadają kilkanaście godzin na dobę, a na głównej antenie Polskiego Radia, która ma największą słuchalność, audycjom dla dzieci poświęca się 20 minut na dobę. To znaczy, że środki publiczne są źle wydawane, bo większość audycji, bardzo potrzebnych dzieciom, idzie w pustkę. Jest to nie do przyjęcia - zaznacza Czabański.
Czy media publiczne nie powinny rozdzielać audycji na kanały tematyczne? To jedna z taktyk rozwojowych mediów tradycyjnych, tego nikt nie zamierza zmieniać. Chodzi o sytuację, kiedy audycji w kanale cyfrowym dla dzieci słucha 3 tys. osób, a płyną na to grube miliony złotych. Wydaje mi się to nieracjonalnym sposobem wydawania pieniędzy - podkreśla sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Polskie Radio nadaje cyfrowo w systemie DAB+: w Białymstoku, Koszalinie, Lublinie, Olsztynie, Rzeszowie, Zielonej Górze, Gdańsku, Łodzi, Bydgoszczy, Kielcach, Krakowie, Warszawie, aglomeracji katowickiej, Szczecinie i Poznaniu. Uruchomienie kolejnych nadajników - w Giżycku, Kaliszu, Płocku i Siedlcach - zostało zaplanowane na lipiec 2016 roku. Pełne pokrycie kraju technologią DAB+ ma nastąpić w 2020 roku. W ramach technologii DAB+ nadawane są główne anteny (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka), a także Polskie Radio Dzieciom, PR 24 i Radio Rytm.
Dołącz do dyskusji: Krzysztof Czabański: cyfryzacja Polskiego Radia błędem. Środki publiczne są źle wydawane
normalność.