KRRiT: zasady współpracy dziennikarzy z policją umocnią ochronę wolności słowa
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uważa, że ustalenie ze środowiskiem dziennikarskim zasad postępowania podczas interwencji policyjnych umocni ochronę wolności słowa w Polsce. Stanowisko to ma związek z zatrzymaniem w siedzibie PKW dziennikarzy Jana Pawlickiego i Tomasza Gzella.
Krajowa Rada w oświadczeniu poinformowała, że przygląda się biegowi wydarzeń związanych z zatrzymaniem fotoreportera PAP i reportera Telewizji Republika, którzy 20 listopada br. relacjonowali okupację budynku Państwowej Komisji Wyborczej (więcej na ten temat). Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich oraz stowarzyszenia dziennikarskie i obywatelskie w Polsce i za granicą, a przedstawiciel KRRiT towarzyszył procesowi sądowemu.
Regulator podał, że z satysfakcją przyjął wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia, który uniewinnił zatrzymanych w czasie wykonywania swoich obowiązków dziennikarzy (więcej na ten temat). Rada oczekiwała również na oświadczenie minister spraw wewnętrznych Teresy Piotrowskiej, w którym zapewniła ona, że w przyszłości nie może dochodzić do takich sytuacji (więcej na ten temat).
- KRRiT ma nadzieję, że zrealizowana w niedalekiej przyszłości zapowiedź uzgodnienia ze środowiskiem dziennikarskim zasad postępowania podczas interwencji policyjnych relacjonowanych przez media umocni ochronę wolności słowa w Polsce - napisał w oświadczeniu Andrzej Krajewski, ekspert KRRiT ds. wolności słowa.
Dołącz do dyskusji: KRRiT: zasady współpracy dziennikarzy z policją umocnią ochronę wolności słowa