SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT składa doniesienie do prokuratury na Cyfrowy Polsat. "Nie rozumiemy zarzutów"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Cyfrowy Polsat przy transmisjach meczów w systemie pay-per-view. Platforma zaskoczona jest decyzją Rady i nie rozumie jej zarzutów.

W całej sprawie chodzi o dwie transmisje meczów nadane przez Cyfrowy Polsat w systemie pay-per-view 11 i 17 września 2012 roku. Były to spotkania reprezentacji Polski w piłce nożnej z drużynami Czarnogóry i Mołdawii. Rozegrano je w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2014 roku. Cyfrowy Polsat zdecydował się na ich udostępnienie w płatnej formie, bo TVP nie porozumiała się z właścicielem praw i nie pokazała obu spotkań na otwartej antenie (nie zdecydował się na to także żaden inny otwarty kanał telewizyjny).

KRRiT stwierdziła jednak, że Cyfrowy Polsat, będący jedynie operatorem płatnej telewizji, nadał materiał z meczów w taki sposób, jak inni nadawcy telewizyjni (wraz ze studiem, komentarzem itp.)

- W opinii KRRiT, spółka Cyfrowy Polsat była dostawcą usługi medialnej (...)  Uznanie za program zestawu audycji i innych przekazów rozpowszechnionego przez spółkę Cyfrowy Polsat prowadzi do stwierdzenia, że rozpowszechnienie odbyło się bez koncesji zatem z naruszeniem prawa. Zgodnie zaś z art. 52 ust. 1 ustawy (o radiofonii i telewizji - przyp.), kto rozpowszechnia program radiowy lub telewizyjny bez koncesji podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 - podano w komunikacie Rady.

W związku z  tym KRRiT uznała, że sprawę powinna zbadać prokuratura pod kątem sprawdzenia czy nie doszło do popełnienia przestępstwa.

Należąca do Zygmunta Solorza-Żaka platforma w swoim oświadczeniu podała, że nie była informowana o działaniach KRRiT, a o zawiadomieniu do prokuratury dowiedziała się z doniesień prasowych.

- Jesteśmy zaskoczeni takim przebiegiem zdarzeń, zwłaszcza że usługi PPV od kilku lat funkcjonują na rynku polskim dokładnie w taki sam sposób, pokazują różne dyscypliny sportowe, m.in. gale boksu i MMA, były i są świadczone zarówno przez inne platformy satelitarne, jak i operatorów kablowych i nigdy, według naszej wiedzy, nie budziły one zastrzeżeń KRRiT. Dlatego nie rozumiemy, dlaczego zarzuty KRRiT zostały teraz skierowane wyłącznie przeciwko Cyfrowemu Polsatowi i dlaczego dotyczącą tylko jednego, wybranego wydarzenia pokazywanego w PPV - głosi stanowisko platformy Cyfrowego Polsatu.

Operator podkreśla także, iż „przedstawiona w stanowisku KRRiT koncepcja koncesjonowania usług PPV, stawiająca wiele pytań o kwestie realizacyjne, wydaje się mieć na celu wyłącznie zabicie rynku nowoczesnych i powszechnych za granicą usług PPV”.

Na pokazanie obu meczów w systemie PPV nie zdecydowały się pozostałe dwie działające wówczas platformy cyfrowe - Cyfra+ i n.

Dołącz do dyskusji: KRRiT składa doniesienie do prokuratury na Cyfrowy Polsat. "Nie rozumiemy zarzutów"

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
arek
Polsacie trzeba kadzić rządowi tuskowemu tak jak to twn robi, to nie będziecie mieli
żadnych problemów.
0 0
odpowiedź
User
CYFROWY POLSAT TO ZŁODZIEJE
Brawo KRRIT !!! UKARZCIE TYCH ZŁODZIEI KILKUMILIONOWĄ KARĄ. To są najwięksi złodzieje!!!Mam płacić za cyfrowy polsat i dodatkowo za per pev view??? Co to to nie!!! Już wolę oglądać reklamy!!!
0 0
odpowiedź
User
szrawa
Rachunek jest prosty. Cyfrowy Polsat to firma prywatna, która liczy pieniądze. Chcesz oglądać - płać. Ale nikt cię do tego nie zmusza. Proste.
0 0
odpowiedź