Dawny satelita Canal+ i Cyfrowego Polsatu na „orbicie cmentarnej”
Satelita Eutelsat 33E osiągnął kres swojej żywotności i został przeniesiony na orbitę cmentarną. W latach 2013-2016 działał jako Hot Bird 13D, dostarczając m.in. kanały telewizyjne na potrzeby działających w Polsce platform cyfrowych Cyfrowy Polsat (obecnie Polsat Box) i nc+ (obecnie Canal+).
Orbita cmentarna to rodzaj orbity, na które są kierowane statki kosmiczne, których żywotność już się skończyła. Chodzi nie tylko o satelity, ale też rakiety nośne. Stanowią one kosmiczne śmieci i mogą zagrażać innym obiektom, które pracują na niskiej orbicie. Europejska Agencja Kosmiczna wymaga, aby każdy statek po zakończeniu swojej misji został deorbitowany i spłonął w atmosferze lub został wyniesiony 300 kilometrów powyżej pierścienia orbity geostacjonarnej. To ten obszar jest nazywany orbitą cmentarną.
Historia wycofanego satelity
Historię satelity, którego eksploatacja się zakończyła przedstawia portal digitalfernsehen.de. Został wystrzelony 11 lutego 2009 roku jako Hot Bird 10. Ważył niecałe 5 ton i miał rozpiętość ogniw słonecznych 40 metrów. Był wyposażony w 64 transpondery w paśmie KU.
Na początku nie trafił na najpopularniejszą w Polsce pozycję orbitalną Hot Bird 13E. Służył jako Atlantic Bird 4A na pozycji 7,2 stopnia zachód. W 2011 roku trafił na pozycję 3,1 stopnia wschód i nosił nazwę Eutelsat 3C. Dopiero w 2013 roku zaczął służbę jako Hit Bird 13D, gdzie był wykorzystywany m.in. przez Cyfrowy Polsat i nc+. W 2016 roku zmieniono misję satelity, który trafił na pozycję 33 stopni wschód i zaczął pracę jako Eutelsat 33E. Po 15 latach, czyli po upływie planowanego okresu eksploatacji, został przeniesiony na orbitę cmentarną.
Niemiecki portal zauważa, że przeniesienie na orbitę cmentarną jest koniecznością, ponieważ wraz z upływem lat, satelitom zaczyna brakować paliwa. Nie ma możliwości zatankowania takiego pojazdu w kosmosie. Przesuwanie satelity na orbitę cmentarną następuje, kiedy wskaźnik paliwa jest w rezerwie. Dawny Hot Bird zostanie przeniesiony na 369 km powyżej orbity geostacjonarnej. Ta przebiega na wysokości 35 786 km nad równikiem. Niezawodność usług satelity Eutelsat 33E wyniosła 99,9999 proc.
Rok temu działające w Polsce platformy zmieniły satelity
Operatorzy satelitarni regularnie odświeżają swoje floty. Rok temu wysłużone satelity Eutelsata, czyli Hot Bird 13B i Hot Bird 13E zaprzestały nadawania kanałów telewizyjnych, radiowych i usług transmisji danych. Wszystkie wykorzystywane transpondery zakończyły migrację na Hot Birda 13G i Hot Birda 13F. Wśród nich było pasmo używane przez polskie platformy cyfrowe Polsat Box i Canal+.
Eutelsat zakończył rok finansowy z końcem czerwca. Całoroczne przychody firmy wzrosły o 7,2 proc. do 1,21 mld euro. Dział wideo jest wciąż najważniejszym dla firmy (54 proc. przychodów), ale odnotował spadek rok do roku o 6,8 proc. do 650,6 mln euro. Podobnie było przy okazji prezentacji wyników za poprzednie okresy. Pozostałe działy odnotowały wzrost przychodów. Na przykład łączność satelitarna o 31,7 proc. do 234,1 mln euro, usługi rządowe o 15,3 proc. do 165,3 mln euro, łączność mobilna o 44,7 proc. do 159,3 mln euro. W samym IV kwartale roku finansowego przychody wyniosły 340 mln euro, co oznacza wzrost o 11,9 proc. w analogicznym okresie ub.r.
Dołącz do dyskusji: Dawny satelita Canal+ i Cyfrowego Polsatu na „orbicie cmentarnej”