Koniec plastikowych toreb w Nowym Jorku
Stan Nowy Jork wprowadzi zakaz wydawania w sklepach toreb z plastiku. Nowe regulacje wejdą w życie w przyszłym roku.
Nowe prawo, zakazujące używania przez sklepy toreb plastikowych, wejdzie w życie na początku marca przyszłego roku. Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo argumentuje, że foliówki źle wpływają na środowisko i zaśmiecają ulice miast. Podobny zakazy wprowadziły już w siebie Kalifornia i Hawaje.
Plastikowe torebki będą zastąpione papierowymi. Od każdej wydawanej w sklepie naliczana będzie opłata w wysokości ok. 5 centów, która trafi na konto stanowego funduszu ochrony środowiska. W folię będą dalej pakowane zaś wędliny i gazety, a w knajpach posiłki na wynos.
Nie wszyscy jednak wykazują entuzjazm w związku z reformą. Według raportu przygotowanego pod kierownictwem stanowego komisarza ds. ochrony środowiska Basila Seggosa, torby z papieru zajmują więcej miejsca w transporcie niż te z plastiku. Zatem potrzeba więcej ciężarówek do ich przewozu, co niesie za sobą dodatkowe koszty środowiskowe (emisja spalin).
W tym samym dokumencie wskazano, że foliówka kosztuje sklep około 1-1,5 centa, papierowa co najmniej kilka razy tyle. Jeśli doliczyć uchwyty do papierowej torebki, jej koszt to nawet 10 centów za sztukę.
Sponsorem ustawy jest demokrata, radny z Brooklynu Brad Lander. W wywiadzie dla "New Jork Timesa" wskazał, że władze chcą nakłonić mieszkańców do zmiany nawyków i korzystania z przedmiotów wielokrotnego użytku, nie tylko toreb.
Ekologiczne regulacje w Polsce i Europie
Z plastikiem walczy już od kilku lat Europa. Od 2021 r. w krajach UE będzie obowiązywał zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce, słomki i patyczki do uszu. Komisja Europejska wskazała, że ponad 80 proc. odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Jednorazowe produkty stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich.
Plastik ogranicza już Kraków. Z urzędów miejskich znikną w najbliższym czasie plastikowe kubki, gadżety czy sztućce, a dokumenty będą drukowane na makulaturze z recyklingu.
Dołącz do dyskusji: Koniec plastikowych toreb w Nowym Jorku