Kolejne instytucje podpisały deklarację na rzecz prostego języka w urzędach
Przyjazna komunikacja w urzędach ma być możliwa - przynajmniej w tych, które podpisały deklarację na rzecz prostego języka. Do grona w sumie szesnastu instytucji dołączył Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Urząd Miasta Kalisza i skupiająca 24 samorządy Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.
Podpisanie deklaracji oznacza, że instytucje przystępujące do porozumienia zobowiązują się do używania prostego języka w swoich instytucjach oraz wśród osób, z którymi współpracują. Deklaracja ma też służyć ułatwieniu odbioru komunikatów i uwrażliwienia pracowników na potrzeby odwiedzających urzędy - bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy poziom wykształcenia.
W ramach spotkania podczas którego odbyło się uroczyste podpisanie deklaracji, rozmawiano także o prostym języku na stronach internetowych. Standardy językowe według ekspertów również wpływają na dostępność stron internetowych – treść na platformach wpływa także na strategię marki czy firmy oraz jej odbiór.
Do tej pory deklarację stosowania prostego języka podpisali przedstawiciele: Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, które jednocześnie jest inicjatorem porozumienia; Służby Cywilnej; Ministerstwa Energii; Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii; Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego; Zakładu Ubezpieczeń Społecznych; Polskiej Agencji Prasowej; Lubelskiej Fundacji Rozwoju; Centrum Szkoleń i Psychologii Biznesu w Warszawie; Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego; Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych; Ministerstwa Środowiska. Do tego grona dołączyli: Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Urząd Miasta Kalisza i Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.
Pierwsze deklaracje zostały podpisane 3 października 2018 roku.
Dołącz do dyskusji: Kolejne instytucje podpisały deklarację na rzecz prostego języka w urzędach