Juliusz Braun pisze do ministra kultury ws. nieprawidłowości dot. walnych zgromadzeń mediów publicznych
Członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun napisał list do ministra kultury Piotra Glińskiego w sprawie walnych zgromadzeń spółek mediów publicznych. Przypomniał w nim, że RMN nie została poinformowana o zwołaniu i terminie ich posiedzeń, chociaż według przepisów ustawy jej członkowie mają prawo brania udziału w zgromadzeniach.
W sprawie posiedzeń walnych zgromadzeń spółek mediów publicznych Juliusz Braun jako członek Rady Mediów Narodowych postanowił napisać list do wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Jak zaznaczył, o odbytych posiedzeniach dowiedział się z „doniesień medialnych”, natomiast zgodnie z przepisami art. 29 ust. 1a ustawy o radiofonii i telewizji w walnym zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć także członkowie Rady Mediów Narodowych.
- Prawo to może być zrealizowane - co oczywiste - tylko pod warunkiem zawiadomienia członków RMN o terminie walnego zgromadzenia. Niestety, Rada Mediów Narodowych nie została poinformowana o zwołaniu i terminie ZWZ wspomnianych spółek. Jak ustaliło Biuro RMN, zawiadomienie o zwołaniu ZWZ nie dotarło do Kancelarii Sejmu. Jak można sądzić, zawiadomienie nie zostało wysłane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które odpowiada za przeprowadzenie walnych zgromadzeń spółek medialnych – informuje w swoim liście Juliusz Braun ministra kultury.
Zaznacza także, że brak możliwości udziału członków Rady Mediów Narodowych w Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu narusza przepisy ustawy i „tym samym może powodować wątpliwości co do prawidłowości udzielenia przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie absolutorium dla członków zarządów i rad nadzorczych za 2019 rok”.
List ten miał zostać wysłany do wiadomości senator Barbary Zdrojewskiej, przewodniczącej senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, posła Piotra Babinetza, przewodniczącego sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Krzysztofa Czabańskiego, przewodniczącego Rady Mediów Narodowych.
Zarządy z absolutorium za 2019 rok
Przez cały ub.r. prezesem Telewizji Polskiej był Jacek Kurski. Członkiem zarządu do połowy marca ub.r. był Maciej Stanecki, a po jego odwołaniu do zarządu weszli Marzena Paczuska, Piotr Pałka (na zaledwie kilka dni, zrezygnował, bo był w sporze prawnym z TVP) i Mateusz Matyszkowicz). Stanecki wiosną br. przejął obowiązki dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, tak samo jak TVP podlegającej ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego.
Kolejne zmiany w zarządzie TVP nastąpiły w br.: w marcu odwołany został Jacek Kurski, pod koniec maja Marzena Paczuska zrezygnowała, natomiast Kurski wrócił do zarządu, a na początku sierpnia został ponownie powołany na prezesa spółki. W radzie nadzorczej nadawcy są niezmiennie Maciej Łopiński (wiosną br., po odwołaniu Kurskiego, pełnił obowiązki prezesa), Przemysław Tejkowski i Radosław Włoszek.
Prezesem PAP od 2018 roku jest Wojciech Surmacz, a członkiem zarządu - Łukasz Świerżewski. Maciej Świrski i Tomasz Giziński są członkami rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej od wiosny 2017 roku, natomiast Agnieszka Glapiak została powołana do rady na początku sierpnia br.
Dołącz do dyskusji: Juliusz Braun pisze do ministra kultury ws. nieprawidłowości dot. walnych zgromadzeń mediów publicznych