Hyundai przedstawia koncepcję “Mobility of Things”. Świat, w którym wszystko jest robotem
Podczas targów CES 2022 w Las Vegas firma Hyundai zaprezentowała koncepcję "Mobility of Things", w której dzięki robotyce tradycyjnie nieożywione przedmioty mogą się przemieszczać. Koncepcja obejmuje różnego rodzaju obiekty, od roślin domowych i półek z książkami, po karetki pogotowia i autonomiczne kapsuły pasażerskie.
Hyundai wraz z Boston Dynamics przedstawił wspólną wizję robotyki zarówno w świecie rzeczywistym, jak i metawersum - pod hasłem "Rozszerzanie ludzkiego zasięgu". Hyundai ujawnił również swoje plany stworzenia doświadczenia zaawansowanej mobilności z nieograniczonym ekosystemem Mobility of Things (MoT) oraz zaprezentował szereg robotów i ich koncepcji.
W ramach koncepcji “Mobility of Things” Hyundai pracuje nad dwoma standardami modułowych platform: Plug & Drive (PnD) i Drive and Lift (DnL). PnD łączy układ kierowniczy, napęd elektryczny i zawieszenie, a DnL potrafi podnosić i opuszczać przedmioty.
Te nowe modułowe platformy mają być w stanie zasilać szereg obiektów, tak aby mogły one autonomicznie się poruszać - od stołów i kontenerów, po przedmioty przemieszczające ludzi.
PnD umożliwia mobilność tradycyjnie nieożywionych przedmiotów, w tym zarówno małych obiektów, jak i dużych.
„Moduł PnD jest adaptacyjny i rozszerzalny, aby sprostać wymaganiom człowieka. Ponieważ w nadchodzącym świecie nie będziesz przenosić swoich rzeczy – one będą się poruszać wokół ciebie. PnD sprawia, że zwykle nieożywione przedmioty stają się mobilne. To właśnie ta umiejętność umożliwia zmianę praktycznie każdej przestrzeni. To sposób na konfigurowanie przestrzeni na żądanie." - stwierdził Dong Jin Hyun, wiceprezes i szef Robotics Lab w Hyundai Motor Group.
Moduły PnD w celu zwiększenia mobilności można dołączać praktycznie do wszystkiego. Użytkownicy mogą tutaj wybierać różne konfiguracje napędów i rozmiary platform, w zależności od własnych preferencji.
"Spektrum rzeczy, które można zrobotyzować jest nieograniczone. Kierujemy wszystkie nasze inżynierskie i kreatywne wysiłki w zakresie robotyki na budowanie nieograniczonego ekosystemu Mobility of Things. Celem jest, aby robotyka umożliwiała wszelkiego rodzaju mobilność osobistą, połączoną z autonomiczną komunikacją, poruszaniem się i wykonywaniem zadań." - powiedział Hyun.
Dołącz do dyskusji: Hyundai przedstawia koncepcję “Mobility of Things”. Świat, w którym wszystko jest robotem