Dziennikarze i historycy będą mieli dostęp do akt IPN
Naukowcy i dziennikarze będą mieli dostęp do akt IPN. Warunkiembędzie m.in. przedstawienie dyrekcji IPN rekomendacji placówkinaukowej do prowadzenia badań (dla historyka), bądź upoważnienia odredakcji w przypadku dziennikarza - wynika z "małej nowelizacji"ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która została przyjęta przezSenat.
"Mała nowelizacja" czeka już tylko na podpis prezydenta.
Za poparciem "małej nowelizacji" opowiedziało się 56 senatorów,przeciw było pięciu. 25 wstrzymało się od głosu.
Senatorowie Platformy Obywatelskiej już podczas debatyzapowiadali, że wstrzymają się od głosu. Jeżeli nadajemyuprawnienia podmiotowe komuś, kto był prześladowany w tamtymokresie, to człowiek ten ma prawo skorzystać z tych praw (tj.zablokować dostęp do swojej teczki) - tłumaczył senator KrzysztofPiesiewicz. Nowelizacja - zdaniem Piesiewicza - powoduje, żedziennikarze i historycy będą mieli dostęp do akt jako pierwsi.
Ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej, czyli tzw. małanowelizacja ustawy lustracyjnej została przygotowana po wyroku TK,który uznał za niekonstytucyjną część ustawy lustracyjnej i o IPN.W świetle wyroku została wstrzymana m.in. możliwość korzystaniaprzez dziennikarzy i naukowców z archiwów IPN.
Projekt "małej nowelizacji" został przygotowany podprzewodnictwem marszałka Sejmu Ludwika Dorna i był efektemkonsultacji politycznych z udziałem prezydenta LechaKaczyńskiego.
W myśl przyjętej nowelizacji dziennikarz bądź historyk maokreślić cel, dla którego wnosi o udostępnienie materiałów IPN.Historyk ma przedstawić temat prowadzonych badań oraz rekomendacjędo ich prowadzenia, dziennikarz - temat materiału prasowego iupoważnienie od redakcji lub wydawcy. Osoby, które otrzymują aktaIPN, mają ponosić odpowiedzialność prawną za sposób ichwykorzystania.
Nowelizacja zakłada też, że prośba o udostępnienie akt ma byćkierowana do dyrektora oddziału IPN właściwego dla miejscazamieszkania lub siedziby wnioskodawcy. Jeśli Instytut odmówidostępu do dokumentów, będzie się można odwołać od tej decyzji doprezesa IPN. Prezes przy rozpatrywaniu skargi zasięgnie opniiKolegium IPN. Jeśli odmowa dostępu będzie utrzymana, wnioskodawcamoże odwołać się w tej sprawie do sądu administracyjnego.
Dołącz do dyskusji: Dziennikarze i historycy będą mieli dostęp do akt IPN