SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Donald Tusk przerwał milczenie po proteście mediów. "Władza nie powinna kupować przychylności mediów"

Premier Donald Tusk przemówił po proteście mediów i zaprosił jego organizatorów na wspólne spotkanie z marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską. Wydarzenie odbędzie się w centrum "Dialog" w środę o godz. 13. Co dokładnie napisał na X premier rządu?

Donald Tusk, fot. screen z TVP1Donald Tusk, fot. screen z TVP1

Ponad 350 gazet i portali apelowało w czwartek o zmianę przyjętej przez Sejm noweli prawa autorskiego. Poprawki w Senacie ma zgłosić Lewica, jednak szef senackiej komisji kultury Jerzy Fedorowicz (KO) zapowiada przyjęcie przepisów bez zmian. Miejscem do dalszej dyskusji ma być zwołane na wrzesień Forum Prawa Autorskiego.

Donald Tusk przemówił po proteście mediów

"Władza nie powinna kupować przychylności mediów, media z władzą robić dwuznacznych interesów a big techy wykorzystywać autorów i wydawców. Jest o czym rozmawiać. Zapraszam wspólnie z Małgorzatą Kidawą-Błońską organizatorów protestu do centrum +Dialog+, środa, godzina 13" - napisał Tusk w sobotę na platformie X.

Źródłem sporu jest nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która wdraża do polskiego porządku prawnego dwie unijne dyrektywy. Przepisy wraz poprawkami uchwalił w ubiegłym tygodniu Sejm. Jedna z nich zakłada zwiększenie z 3 proc. do 25 proc. objętości utworu, który może być wykorzystany na potrzeby zilustrowania treści w celach dydaktycznych lub związanych z prowadzeniem działalności naukowej.

Druga poprawka zastępuje sformułowanie "artyści i wykonawcy" słowami: "twórcy i wykonawcy" oraz zakłada, że także twórcy opracowania "utworu literackiego, publicystycznego, naukowego, muzycznego lub słowno-muzycznego" są uprawnieni do stosownego wynagrodzenia.

Czytaj też: Polski oddział Google'a wysłał list do setki senatorów. “Przestrzegamy”

Wydawcy obawiają się, że tego typu przepisy doprowadzą do "zagłodzenia mediów" przez duże platformy cyfrowe. W przypadku sporu o tantiemy, rekompensaty za ekspozycję treści w sieci oraz ochrony przed ich kopiowaniem chcieliby również wprowadzenia instrumentu mediacji między platformami i wydawcami. Zdaniem wydawców, postulaty te zostały zignorowane zarówno przez MKiDN, jak i Sejm.

Poprawki mające na celu zabezpieczenie interesów dziennikarzy na etapie prac senackich zapowiedziała Lewica. Kluczowa z nich, odrzucona już w Sejmie, stanowi, że jeżeli w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku o rozpoczęcie negocjacji nie zostanie osiągnięte porozumienie, każda ze stron może wystąpić do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przeprowadzenie mediacji. W przypadku, gdy mediacje nie przyniosą oczekiwanych rezultatów w ciągu kolejnych trzech miesięcy, prezes UOKiK mógłby ustalić w drodze decyzji warunki wynagrodzenia.

Dołącz do dyskusji: Donald Tusk przerwał milczenie po proteście mediów. "Władza nie powinna kupować przychylności mediów"

41 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rew
Premier Niemiec będzie czy trzeba rozmawiać z pośrenikiem
odpowiedź
User
heeh
Naszemu samozwańczemu gubernatorowi Niemiec nie spodobało się wytknięcie kłamstwa, więc wykonał szybki telefon na Woronicza i opublikowany artykuł szybko zniknął ze strony tvp info. Takie to mamy odpolitycznienie i niezależne media publiczne xD
odpowiedź
User
Adam
hop hop usmiechamy się pseudo-dziennikarze. Rudy po raz kolejny nas wydimał, ale wazne, ze PiS nie rządzi. Hop hop!
odpowiedź