Powstaną dwa ogólnokrajowe multipleksy DAB+ i 27 lokalnych
Do 29 maja potrwają konsultacje społeczne dotyczące nowych multipleksów cyfrowego radia w Czechach. Później rozpocznie się aukcja na częstotliwości. Czeski Urząd Telekomunikacyjny (CTO), odpowiednik Urzędu Komunikacji Elektronicznej planuje uruchomienie 2 ogólnokrajowych multipleksów DAB+ i 27 lokalnych.
Konsultacje po raz pierwszy ruszyły pod koniec stycznia. Stosowny dokument opublikowała odchodząca wówczas szefowa regulatora Hana Továrková.
Jej następca, Marek Ebert, przerwał konsultacje twierdząc, mówiąc, że Továrková opublikowała go bez wiedzy innych członków Rady CTU.
Odpowiednik UKE chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom nadawców i operatorów multipleksów. Aukcja będzie dotyczyć pasma VHF, czyli częstotliwości od 174 do 230 MHz.
Łagodniejsze warunki przetargu
W nowej wersji dokumentu złagodzono warunki pokrycia sieci regionalnych DAB+. Operatorzy takich multipleksów będą mieli dwa lata na osiągnięcie zasięgu 40 proc. terytorium regionu i cztery lata, aby zwiększyć zasięg do 80 proc. W ciągu półtora roku multipleksy ogólnokrajowe będą dostępne dla połowy ludności i na połowie powierzchni czeskich autostrad. Rok później pokrycie ma wynieść 80 proc. ludności i 80 proc. długości sieci autostrad.
- Powtórnie rozpoczynając konsultacje społeczne w sprawie przetargu na nadawanie DAB+, wywiązaliśmy się z naszego zobowiązania do prowadzenia procesu w sposób bardziej przejrzysty i otwarty. Naszym celem jest stworzenie warunków do tego, żeby nowy format nadawania mógł się z powodzeniem rozwijać i przekształcać w stałe i stabilne medium – powiedział Marek Ebert, Przewodniczący Rady CTO.
Już teraz do 95 proc. ludności Czech dociera multipleks publicznego radia. W jego skład wchodzi aż 17 stacji (bitrate od 16 kbit/s do 72 kbit/s). Dostępne są m.in. rozgłośnie poświęcone pogodzie, sportowi, dla dzieci czy muzyce jazz. Znacznie mniejszy zasięg mają multipleksy lokalne i eksperymentalne firm Teleko, Ceske Radiokomunikace, RTI cz i JOE Media.
W niektórych krajach Europy Zachodniej oferta DAB+ jest znacznie szersza. Na przykład w Paryżu można słuchać blisko 100 cyfrowych stacji. W Norwegii już w 2017 roku zrezygnowano z emisji ogólnokrajowych rozgłośni w FM, ale stacji lokalnych i regionalnych nadal można słuchać w technologii analogowej.
Zawieszony konkurs odnośnie DAB+ w Polsce
W 2022 roku polska Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadziła konkursy dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Zgłosiło się mniej nadawców niż liczba dostępnych miejsc. We wrześniu Rada konkurs zawiesiła na wniosek tych podmiotów. Chcą one, żeby wcześniej wyłoniono operatora multipleksu. - W tym roku postępowanie powinno się odbyć. O szczegółach będziemy informować - informował niedawno Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. Nadawcy komercyjni krytykują DAB+. Twierdzą, że to przestarzała technologia i cyfryzacja powinna być oparta na internecie.
Obecnie największym zasięgiem może pochwalić się multipleks eksperymentalny Polskiego Radia. Dociera do 44 proc. powierzchni Polski. Tym samym publiczne rozgłośnie docierają do ok. 67 proc. potencjalnych odbiorców (ponad 25 mln mieszkańców). Niedawno ruszył przetarg dotyczący dalszej emisji i zwiększenia zasięgu tego multipleksu. MUX obejmuje: Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Czwórkę, Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.
W zeszłym roku ruszyły też multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają z kolei w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu, Szczecinie i Trójmieście. Za pośrednictwem tych MUX-ów można słuchać m.in. Radia Bezpieczna Podróż, Radia Jasna Góra, Radia Profeto, Mega Radia, Disco Radia, Radia Nuta, Radia 7, Radia Parada i Muzycznego Radia. Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w 2022 roku tylko 44 tys. Polaków codziennie słuchało radia w systemie DAB+.
Dołącz do dyskusji: Powstaną dwa ogólnokrajowe multipleksy DAB+ i 27 lokalnych
Skąd ta nielogiczna wiara, że więcej stacji przełoży się na lepszy program? Po telewizji naziemnej widać, że jest odwrotnie. To oczywiste, że "tort reklamowy" podzieli się na więcej stacji, czyli będzie mniej kasy na 1 stację.
A to oznacza więcej odgrzewanych tanich audycji "z puszki".
I dlatego uważam, że DAB+ (a konkretniej sposób jego implementacji w większości krajów) to SYF. Jaki to postęp, skoro niby nowszy cyfrowy standard oferuje jakość dźwięku gorszą niż analogowy poprzednik (FM)?