Coraz więcej Polaków ma internet o szybkości min. 30 Mb/s, rośnie zasięg internetu LTE
Z najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że w 2015 roku zanotowano 30-procentowy przyrost sieci światłowodowych, a inwestycje telekomów w infrastrukturę wyniosły w sumie 620 mln złotych. Zwiększa się zasięg sieci LTE, jednak wciąż 8 procent miejscowości jest poza zasięgiem jakiejkolwiek sieci dostępowej.
Przygotowany przez UKE „Raport pokrycia Polski infrastrukturą telekomunikacyjną w 2015 r.” jest zbiorem wyników przeprowadzonej przez regulatora inwentaryzacji zasobów telekomunikacyjnych.
W 2015 r. odnotowano 30 proc. przyrost sieci światłowodowych, na koniec ub.r. długość sieci optycznej w Polsce wyniosła prawie 420 tys. km. Liczba węzłów światłowodowych jest o 21 proc. wyższa w porównaniu z deklarowaną w poprzedniej inwentaryzacji.
W ramach 14 Regionalnych Projektów Szerokopasmowych zostało wybudowanych ponad 25 tys. km sieci światłowodowej o bardzo dużej przepustowości. Przedsiębiorcy z sektora MŚP wybudowali - w większości w technologii FTTx - sieci dostępowe docierające do ponad 280 tys. gospodarstw domowych, głównie na terenach do tej pory pozbawionych infrastruktury szerokopasmowej.
W porównaniu z danymi z roku poprzedniego zestawienia pokazują też wzrost liczby węzłów dostępowych w miastach zamieszkałych przez co najmniej 500 mieszkańców i ogólny wzrost liczby węzłów w większości typów miast. Tendencję wzrostową wykazał też wskaźnik penetracji budynkowej, który był najbardziej widoczny w miejscowościach w zachodniej Polsce.
Podstawowy dostęp do internetu ma ponad 90 proc. budynków w miejscowościach powyżej 5 tys. mieszkańców. W miejscowościach pomiędzy 500 a 1 tys. mieszkańców penetracja budynkowa w większości województw przekracza 70 proc. Tylko miejscowości do 100 mieszkańców pozostają na poziomie ok. 40 proc. penetracji dostępowej.
Średnia gęstość infrastruktury przewodowej w Polsce wynosi 1,41 km/km2. Największą gęstością charakteryzuje się województwo śląskie (4,73), ponad trzy razy więcej niż przeciętna dla całego kraju. Najmniejszą gęstość (poniżej 1 km/km2) - mają sieci w województwie warmińsko-mazurskim, lubuskim, opolskim i zachodniopomorskim.
Możliwość dostępu do internetu o szybkości min. 30 Mb/s ma około 39 proc. budynków w miejscowościach powyżej 5 tys. mieszkańców. Białymi plamami sieci NGA są miejscowości do 100 mieszkańców - penetracja budynkowa w tej kategorii dla takich miejscowościach wynosi zaledwie ok. 6 proc. Na wyraźnie niższym poziomie we wszystkich kategoriach przepływności pozostają nadal dwa województwa ściany wschodniej - podkarpackie i świętokrzyskie.
Raport podkreśla duże inwestycje przedsiębiorców telekomunikacyjnych ze środków własnych, bez udziału pomocy publicznej. W 2015 r. wyniosły one ponad 620 mln zł. Pomimo tego w skali kraju 8 proc. miejscowości nie jest wciąż objętych zasięgiem żadnej sieci dostępowej.
Według autorów raportu ciekawym zjawiskiem jest przyrost miejscowości, w których przedsiębiorcy deklarują zasięgi sieci LTE. Podczas poprzedniej inwentaryzacji infrastruktury i usług przedsiębiorcy zadeklarowali ponad 8 tys. takich miejscowości, natomiast w bieżącym roku takich miejscowości jest prawie 14,5 tys.
Dołącz do dyskusji: Coraz więcej Polaków ma internet o szybkości min. 30 Mb/s, rośnie zasięg internetu LTE