Ceny materiałów budowlanych ustabilizują się
W najbliższym czasie należy oczekiwać stabilizacji cen na rynkumateriałów budowlanych - uważają eksperci branży budowlanej.
Prezes Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dlaBudownictwa Ryszard Kowalski przyznał, że ceny materiałówbudowlanych przestały gwałtownie rosnąć. Dodał, że niektórzydystrybutorzy mają problem z ich sprzedażą.
Jak przypomniał Kowalski, jeszcze kilka miesięcy temu w Polscebrakowało cegły ceramicznej, cementu, wełny mineralnej, kruszywaoraz materiałów ściennych (bloczki gipsowe). Od początku roku kosztcementu i wełny mineralnej wzrósł o kilkanaście procent. Eksperciszacują, że większość materiałów budowlanych zdrożała od styczniatego roku o 5-15 proc.
Sylwia Leśniewska z Lafarge Cement (jeden z największychproducentów cementu w Polsce) również prognozuje poprawę na tymrynku. Jak poinformowała, spółka do 2009 roku chce zwiększyćprodukcję nawet o 30 proc.
Leśniewska zwróciła jednak uwagę, że docierają do niej sygnały,iż końcowi odbiorcy płacą za materiały budowlane ponad dwa razywyższą cenę, niż oferowana bezpośrednim odbiorcom Lafarge.
Prezes spółki Sanitec Koło (producent ceramiki sanitarnej) MarekKukuryka podkreślił, że ceny materiałów budowlanych, które odpoczątku roku znacząco wzrosły, teraz się stabilizują. Dodał, żeobecnie odnotowuje się spadek cen materiałów ściennych (cegły,pustaki ceramiczne, bloczki z betonu komórkowego) i izolacyjnych(styropian, wełna mineralna).
Podobnego zdania jest prezes spółki Rockwool Polska (producentwełny mineralnej) Andrzej Kielar. - Ceny materiałów ściennych"uspokoiły się" m.in. dlatego, że były one importowane - wyjaśnił.Według niego, nie można jednak mówić o spadku cen materiałówizolacyjnych.
- Na początku roku sprzedaż wełny mineralnej była dwa razywyższa niż rok wcześniej, ponieważ kupujący obawiali się o jejdostępność. Nie było jednak galopującego wzrostu cen wełnymineralnej, stąd teraz jej cena nie spada - wyjaśnił Kukuryka.
Zdaniem ekspertów wprowadzenie definicji budownictwa społecznegoi możliwości częściowego zwrotu kosztów poniesionych na zakupmateriałów budowlanych będzie sprzyjać stabilizacji tego rynku.
Obecnie w Sejmie znajduje się rządowy projekt ustawy, którybezterminowo ma przedłużyć termin zwrotu VAT w budownictwiemieszkaniowym.
Chodzi o zwrot różnicy między stawką 7 proc. a 22 proc. zamateriały kupione po 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku. Zezwrotu VAT mogą korzystać do końca tego roku osoby samodzielniebudujące dom w systemie gospodarczym.
Wpisanie do ustawy o VAT definicji budownictwa społecznego mazapobiec podwyżce podatku VAT z 7 do 22 proc. na mieszkania i domyjednorodzinne. Od 1 stycznia 2008 r. preferencyjną 7-proc. stawkąVAT mają być objęte nowe mieszkania o powierzchni do 120 m kw. orazdomy jednorodzinne do 220 m kw., kupowane od deweloperówiáspółdzielni mieszkaniowych.
Według eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) AdamaAmbrozika, gdyby nie powiodło się wprowadzenie definicjibudownictwa społecznego, to od przyszłego roku ceny mieszkańwzrosłyby o ok. 15 proc.
- Szersza definicja mogłaby spowodować zdecydowanie szybszyrozwój branży budowlanej (...). Powstałoby więcej mieszkań, a to wefekcie mogłoby zahamować niekontrolowany wzrost cen na rynkumieszkaniowym - dodał Ambrozik, cytowany w poniedziałkowymkomunikacie KPP.
Dołącz do dyskusji: Ceny materiałów budowlanych ustabilizują się