SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rzecznik prasowy to służba 24 godziny na dobę (opinie)

- Rzecznik prasowy ma funkcję reprezentacyjną i powinien być do dyspozycji dziennikarzy non stop. To nie praca, lecz służba 24 godziny na dobę - dla Wirtualnemedia.pl komentują Wojciech Kaźmierczak, Urszula Strych, Radosław Kaźmierski, Paweł Klimiuk, Małgorzata Zaborowska i Eliza Misiecka.

Dołącz do dyskusji: Rzecznik prasowy to służba 24 godziny na dobę (opinie)

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
EM
Skomentuję wyłącznie komentarz Pani Misieckiej.
Miła Pani, do komentowania szacunku i kultury osobistej to Pani akurat, w mojej opinii, powinna być ostatnia. A dlaczego? Spieszę z wyjaśnieniem.Kiedyś, jakiś czas temu, spora i znana firma organizowała przetarg na obsługę PR. Do kierowanej przez Panią agencji zostało wysłane zapytanie ofertowe. I cisza. Po telefonie od tej firmy, ktoś (już pominę litościwym milczeniem, kto) z Pani agencji odparł, że nie odpowiedzieliście Państwo ze względu na brak czasu i zainteresowania.
Tyle.
Wystarczy?
odpowiedź
User
Marek58
Tak naprawdę to chodzi o to, że niektórzy dziennikarze utożsamili przebojowość z bezczelnością i chamstwem. Telefonowanie do rzeczników lub znajomych urzędników po nocy w sprawach "chodzących" po mediach od wielu godzin czy zwalanie się do jakiejś instytucji bez zapowiedzi z kamerą albo mikrofonem, bo "ja jestem przedstawicielem społeczeństwa" stało się, niestety, normą. I bardzo dobrze, że znalazł się ktoś, kto taką "podstawkę do mikrofonu" brutalnie spławił.
odpowiedź
User
Billy Joe
Czytam opinie rzeczników oraz specjalistów zajmujących się komunikacją i uderza mnie dobór osób, które na ten temat się wypowiadają! Podstawową i zasadniczą różnicą pomiędzy tymi osobami, a omawianym tematem, jest branża i specyfika pracy!!! Jeżeli mamy dyskutować czy rzecznik powinien być dostępny 24h na dobę, to zastanówmy się o jakiej sytuacji i jakich rzecznikach rozmawiamy. Naturalnym elementem pracy rzecznika, niezależnie od branży jest bowiem reagowanie i kontakt z mediami w sytuacjach krytycznych, które spadają na firmę nagle i pojawiają się zazwyczaj sporadycznie. Inną rzeczą jest jednak codzienna praca, w której aktywność i typ kontaktów w dużej mierze uzależniony jest od branży i jej specyfiki. Zupełnie inaczej wygląda praca rzeczników korporacyjnych, rzeczników mediów, rzeczników administracji i rzeczników politycznych. Skoro zatem rozmawiamy o wypowiedzi rzecznika instytucji publicznej to rozmawiajmy o tym, jak powinna wyglądać praca właśnie takiego rzecznika. W moim przekonaniu taki wzorowy rzecznik nie ma obowiązku odbierać telefonów przez całą dobę i być w stałej gotowości wieczorem lub w nocy, jeżeli udzielenie tej odpowiedzi następnego dnia rano nie wpłynie znacząco na funkcjonowanie instytucji lub jej wizerunek. Prawda jest taka, że kontakty dziennikarzy z rzecznikami powinny opierać się na zdrowej relacji. Zamiast tego, dziennikarze podchodzą do tych kontaktów coraz bardziej pretensjonalnie, co w oczywisty sposób zaburza równowagę wzajemnego poszanowania. Znam rzeczników, którzy odbierają telefony od dziennikarzy o każdej porze. Znam też dziennikarzy, którzy potrafią wysłać sms wieczorową porą z pytaniem, czy mogliby pomimo później godziny zadzwonić lub proszą o kontakt w jakiejś sprawie. Niestety postępujące zwolnienia wśród dziennikarzy i zatrudnianie coraz tańszych, coraz mniej doświadczonych i nie przywiązujących zbytniej wagi do wzajemnych relacji "reporterów" powoduje, że rzecznikom puszczają nerwy, jeżeli siedząc z rodziną przy kolacji odbierają kolejny telefon od osoby, która jest nieprzygotowana do rozmowy, myli pojęcia, jest roszczeniowa i pyta o sprawę, która z natury rzeczy nie należy do kompetencji instytucji owego rzecznika.
odpowiedź