SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT przeprowadzi konkursy na 8 częstotliwości radiowych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygotowuje się do przeprowadzenia siedmiu konkursów na osiem częstotliwości w radiowym zakresie FM. Jedno z ogłoszeń ma dotyczyć dwóch częstotliwości, przeznaczonych dla dwóch miast. W województwie świętokrzyskim może zmienić się właściciel częstotliwości.

Dołącz do dyskusji: KRRiT przeprowadzi konkursy na 8 częstotliwości radiowych

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zdzisio
Popieram. Muzyczne jest świetne. Takie radio powinno nadawać w całej Polsce, najlepiej w miejscu Eski która jest odmóżdżaczem.
odpowiedź
User
:)
Leon Zawodowiec, piszesz takie bzdury, że gdyby słowa mogły wypalać oczy, nikt by tego do końca nie doczytał. :)

DAB+ i wysoka jakość dźwięku? W technologii, która opiera się na (1) stratnej kompresji, (2) stosowanych w praktyce bardzo niskich przepływnościach? Raczysz żartować.

FM, właśnie z uwagi na analogowy charakter, ma tę przewagę jakościową, że pasmo akustyczne przenosi w sposób wierny. Technicznie też nic nie stoi na przeszkodzie, by sygnał do nadajnika dosłać w sposób bezstratny. A przynajmniej w jakości nieosiągalnej dla upakowanych stacjami multipleksów DAB+.

Porównywanie DAB+ do DVB-T to jak porównywanie drezyny do samolotu - demagogia. Dwie zupełnie różne technologie. DVB-T wniósł tyle dobrego, że pozwolił na emisję w wysokiej rozdzielczości. DAB+ przeciwnie - degraduje jakość audio, a dodatkowo utrudnia odbiór mobilny (porównanie z DVB-T staje się o tyle bez sensu, że z telewizorem raczej po mieście nie jeździsz).

DAB+ "pięknie gra" w dużych miastach? W których? Na ogół właśnie w gęstej miejskiej zabudowie DAB+ sprawia największe problemy. Aby się o tym przekonać, często wystarczy odejść z odbiornikiem od okna lub spróbować posłuchać cyfrowego radia w samochodzie. Powodzenia. Problemy sprawiają nawet emisje PR (jest fajny film na YT, gdzie facet jeździ z odbiornikiem po Bydgoszczy). O testowych multipleksach komercyjnych małej mocy już nawet nie wspominam.

FM szumi? Cóż, zdarza się. Wypada tylko wziąć pod uwagę, że w momencie, gdy na FM słyszysz lekki szum, w DAB+ oznacza to na ogół całkowity zanik sygnału. Albo radio łapie "czkawkę" albo po prostu nie słyszysz nic.

Internet to tylko uzupełnienie? Teraz może tak. Ale za 10 lat raczej mało kto już będzie pamiętać, że radia można słuchać w inny sposób. Tak jak dziś mało kto pamięta, że pisało się kiedyś papierowe listy. Czy warto marnować kasę na wdrażanie podstarzałej technologii, która za jakąś dekadę pójdzie w zapomnienie? Na to niech każdy odpowie sobie sam.
odpowiedź
User
Leon Zawodowiec
No to skoro FM jest taki super to dlaczego Norwegia już wyłączyła FM a Szwajcaria zrobi to w 2024 roku.
Ok nie przeczę że FM ma swoje zalety ale jeśli chcemy mieć więcej stacji i w dobrej jakości to dab musi się rozwijać. 128 aac to nie jest zła jakość. A co do zabiegów dab+ to zwróć uwagę z jakimi mocami sygnał jest nadawany. Dopiero teraz podwyzszaja moce
odpowiedź