Już 30 lat telewizji satelitarnej w Polsce. Będą treści w jakości 8K
Pierwsze anteny satelitarne zaczęły pojawiać się na fasadach budynków w Polsce 30 lat temu. Wszystkie były nakierowane na satelitę ASTRA 1A, który nadawał sygnał telewizyjny do krajów Europy Zachodniej i Środkowej, w tym Polski. Obecnie telewizja satelitarna w Polsce ma już ugruntowaną pozycję, korzysta z niej około połowa polskich gospodarstw domowych. Mimo pojawienia się nowych technologii przekazu, w Europie satelity nadal pozostają dominującym sposobem odbioru telewizji i transmisji treści wideo. Za kilka lat to właśnie satelity mogą być głównym dostawcą treści w jakości 8K, która dopiero wkracza na rynek.
Dołącz do dyskusji: Już 30 lat telewizji satelitarnej w Polsce. Będą treści w jakości 8K
Nie wyprą z prostego powodu - oprócz zurbanizowanych wysp, gdzie technicznie będą jakieś możliwości nadal całe połacie będą obszarami do których kopanie i ciągnięcie światłowodów będzie po prostu nieopłacalne - druga kwestia - podwyższanie rozdzielczości do 4K i wyżej radykalnie zwiększa prędkość strumienia , której te sieci po prostu nie udźwigną w odróżnieniu od satelity. Statystycznie prawdopodobieństwo awaria internetu, obniżenia prędkości w jakiejkolwiek sieci telekomunikacyjnej złożonej z wielu elementów po drodze jest wielokrotnie większe niż awaria odbioru przez antenę (musiałby ją ktoś fizycznie urwać, albo uciąć kabel)
"(...) W czasach PRL-u mieliśmy w większości regionów trzy programy telewizyjne, w niektórych było pięć, jak Telewizja Wisła czy TV Puls. Wraz z pojawieniem się Astry w 1989 roku otrzymaliśmy dodatkowe 16 kanałów w pierwszym roku, a po czterech latach mieliśmy już 48, więc to był ogromny skok – mówi Jacek Silski, prezes zarządu Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej. (...)
W PRL mieliśmy dokładnie 2 kanały - wyłącznie państwowe (TVP1, TVP2). Kolejne kanały - jak wymienione TV Wisła, TV Puls - pojawiły się dopiero po 1994 roku, absolutnie nie w PRL.