- Dobór różnego rodzaju pojemników pozwoli nam łatwo oddzielić od siebie poszczególne frakcje. Świetnie sprawdzą się tu systemy do segregacji składające się z różnej wielkości plastikowych koszy, które w łatwy sposób można dopasować do przestrzeni pod zlewem, ale nie tylko - jeżeli umieścimy je na specjalnej wysuwanej tacy, łatwiej będzie je wyjąć i przenieść z miejsca na miejsce - mówi Robert Kowalski, Kierownik działu Mebli Kuchennych IKEA Kraków.
Wielkość pojemników dobrze jest dopasować do ilości produkowanych odpadów – kosze na odpady, których wyrzuca się najwięcej, powinny być największe i łatwo dostępne. Warto też odpowiednio opisać poszczególne pojemniki, na przykład poprzez umieszczenie na nich naklejek, tak aby wszyscy domownicy wiedzieli, które odpady gdzie wyrzucać.
Gdy brakuje miejsca w kuchni
Ograniczona przestrzeń w kuchni wcale nie musi być przeszkodą w segregacji śmieci. Czyste i suche odpady są bezzapachowe, dlatego pojemniki i torby z posortowanymi elementami można przechowywać również w innym miejscu - korytarzu, pomieszczeniu gospodarczym, garażu czy na balkonie.
- Specjalne systemy do przechowywania odpadów z frakcji suchej, czyli papieru, metalu, tworzywa sztucznego i szkła, mogą być umieszczone w dowolnej szafce. Na przykład kosze z serii RATIONELL dopasowane są rozmiarem do szafek o szerokości 40, 60 lub 80 cm. Z kolei pojemniki SORTERA z praktyczną przykrywką otwieraną od frontu można ustawiać jeden na drugim - mówi Robert Kowalski. - Sporo miejsca zaoszczędzimy też dzięki zawieszanym na ścianie pojemnikom RETUR czy torbom do sortowania odpadów suchych DIMPA – dodaje.
Podczas segregowania należy pamiętać o oddzieleniu od siebie elementów wykonanych z różnych materiałów i o zgniataniu plastikowych butelek. Nie możemy też zapominać o wydzieleniu miejsca na odpady niebezpieczne (np. baterie lub przeterminowane leki), które powinniśmy oddawać do specjalnych punktów zbiórki selektywnej.
- W IKEA Kraków znajduje się specjalna stacja segregacji, do której można wrzucić zużyte baterie, świetlówki i drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny. Każdy może też przywieźć z domu posegregowane odpady i zostawić je w koszach „dzwonach” na parkingu przed sklepem. Znajduje się tam również pojemnik PCK na odzież. W przypadku zakupienia w naszym sklepie telewizora lub sprzętu AGD typu lodówka, zmywarka czy piekarnik, przyjmiemy stary sprzęt na zasadzie "1 za 1”, czyli np. lodówka za lodówkę – mówi Agata Czachórska koordynująca działania proekologiczne w IKEA Kraków.
Zasady segregacji
Planując domowy system sortowania śmieci warto zapoznać się z informacjami na temat sposobu zarządzania odpadami, jaki obowiązuje w naszej gminie czy osiedlu. Dzięki temu dowiemy się, na ile frakcji powinniśmy sortować odpady oraz które śmieci mają trafiać do poszczególnych pojemników. Zgodnie z normami obowiązującymi w Krakowie w domach jednorodzinnych wszystkie odpady do selektywnej zbiórki należy wrzucić do żółtego worka, a odpady mieszane do niebieskiego kosza na śmieci. W zabudowie wielorodzinnej zostaną natomiast ustawione specjalne pojemniki: żółty - na papier, metal, tworzywa sztuczne i opakowania po sokach, mleku, itp., zielony - przeznaczony na szkło oraz pojemnik niebieski – na odpady zmieszane.
Uczcij Dzień Ziemi i zaopatrz się w systemy do segregacji
Segregowanie odpadów nic nas nie kosztuje, wymaga od nas niewiele wysiłku, a ma ogromny wpływ na środowisko. W celu ułatwienia segregacji oraz uczczenia Dnia Ziemi obchodzonego 22 kwietnia, IKEA Kraków przygotowała specjalną ofertę na wybrane systemy do sortowania odpadów. W dniach 12 – 22 kwietnia posiadacze kart IKEA FAMILY mają możliwość zakupienia systemów RATIONELL i SORTERA z 15% rabatem. Osoby, które nie są członkami IKEA FAMILY, mogą przystąpić do klubu w sklepie. Rejestracja jest bezpłatna i trwa tylko kilka minut.