2014-05-09

A A A POLEĆ DRUKUJ

Ostrów Wielkopolski i Rogoźno mistrzami województwa wielkopolskiego

150x110

Zakończył się wielkopolski finał ENERGA Basket Cup, największego turnieju koszykarskiego dla młodzieży w Polsce. W dniach 5-6 maja w halach sportowych w Witkowie i Poznaniu rywalizowały ze sobą najlepsze zespoły chłopców i dziewcząt, wyłonione w wieloetapowych eliminacjach. Zwycięstwo przypadło drużynom z SP nr 2 Rogoźnie oraz SP nr 1 w Ostrowa Wielkopolskiego.

Prawie 3100 zawodników z 280 szkół podstawowych województwa wielkopolskiego wzięło udział w regionalnych eliminacjach ENERGA Basket Cup. Awans do ścisłego finału uzyskało 8 najlepszych zespołów, które zaraz po weekendzie majowym spotkały się, by wyłonić 2 mistrzowskie drużyny reprezentujące Wielkopolskę w finale krajowym. Energa Basket Cup to największy turniej koszykarski dla młodzieży w Polsce, w którym co roku bierze udział około 80.000 dzieci ze szkół podstawowych wszystkich województw.

Zacięta rywalizacja w meczach dziewcząt

Tuż po weekendzie majowym przyszedł czas na wielkopolski finał ENERGA Basket Cup. Do walki o mistrzostwo jako pierwsze stanęły zespoły dziewcząt ze szkół podstawowych z Ostrowa Wielkopolskiego, Rogoźna, Witkowa i Leszna. By dojść do turnieju finałowego najlepsze teamy musiały w regionalnych rozgrywkach pokonać 126 innych drużyn. Sam awans do finału dla wielu z nich był już ogromnym wyróżnieniem.

Zarówno w pierwszym, jak i drugim meczu półfinałowym faworytki z Rogoźna i Leszna kontrolowały przebieg spotkań i z dużą przewagą awansowały do finału turnieju. W meczu o mistrzostwo zwycięskie okazały się zawodniczki z Rogoźna pokonując po zaciętym spotkaniu rywalki z Leszna 40:26.

Finałowy pojedynek między dwójką faworytów było bardzo wyrównany. Do połowy czwartej kwarty graliśmy z zawodniczkami z Leszna punkt za punkt. Potem moje podopieczne wrzuciły wyższy bieg i masowo zaczęły zdobywać punkty, jednocześnie skutecznie broniąc dostępu do swojego kosza. To podłamało rywalki, a my uzyskaliśmy przewagę, której nie oddaliśmy do końca spotkania – powiedział trener reprezentantek z SP nr 2 w Rogoźnie, Stanisław Kozłowski.

Reprezentacja SP nr 2 w Rogoźnie dzięki zwycięstwie uzyskała awans do wielkiego finału turnieju w Gdańsku. Srebrne medale trafiły do zawodniczek z SP nr 1 w Lesznie, a trzecie miejsce przypadło gospodyniom z SP w Witkowie. W zdobyciu złotych medali dla zwycięskiej drużyny dużą rolę odegrała Małgorzata Błachowicz, która poprowadziła swój zespół do zwycięstwa:

Nasza najlepsza zawodniczka gra znakomicie przede wszystkim w ofensywnie. W każdym meczu zdobywa przynajmniej połowę punktów, co potwierdziła również w pojedynku z Lesznem, gdzie na 40 zdobytych oczek, połowa to jej zasługa. W trudnych chwilach potrafi wziąć ciężar gry na swoje barki – chwalił swoją podopieczną opiekun zawodniczek z Rogoźna.

Koncertowa gra zawodników z Ostrowa Wielkopolskiego

Drugiego dnia turnieju w Poznaniu rywalizowały ze sobą cztery najlepsze drużyny chłopców. Pierwszy etap zawodów– mecze w parach – zakończyły się wysokimi zwycięstwami drużyn SP nr 79 w Poznaniu i SP nr 1 z Ostrowa Wielkopolskiego, w związku z tym obie drużyny bez najmniejszych problemów awansowały do finału. W rywalizacji o trzecie miejsce, po twardym i zaciętym spotkaniu lepsi okazali się zawodnicy z SP nr 3 w Rawiczu, którzy wynikiem 56:50 pokonali team z Międzychodu. W najważniejszym meczu o zwycięstwo i udział w wielkim finale ENERGA Basket Cup w Gdańsku lepsza okazała się drużyna z Ostrowa Wielkopolskiego gromiąc rywali w stosunku 82:26

Trafiliśmy na turniej finałowy z optymalną formą. Wszyscy zawodnicy byli zdrowi, wypoczęci, wiedzieli o co grają. Przygotowywaliśmy się do tych zawodów praktycznie od początku rozgrywek. Graliśmy skutecznie w obronie, zaliczyliśmy wiele przechwytów i z minuty na minutę dominowaliśmy na boisku. Wprawdzie jeszcze w pierwszej kwarcie wynik był w miarę wyrównany, jednak już w kolejnych trzech pozwoliliśmy przeciwnikowi uzyskać tylko 17 punktów, samemu zdobywając ich łącznie w całym meczu 82 ­– powiedział po meczu Andrzej Suski, trener ostrowian.

Po meczu finałowym trener Suski chwalił swoich podopiecznych za twardą grę i konsekwentne realizowanie założonej taktyki. Szczególnie wyrazy uznania padły pod adresem MVP całego turnieju Jakuba Mikołajczaka: To bardzo kreatywny zawodnik, dobrze pracujący w obronie, a przede wszystkim angażujący się w każdy atak. Nie boi się gry jeden na jednego i zawsze znajdzie kawałek przestrzeni, by oddać rzut.

Trener reprezentantów SP nr 1 z Ostrowa Wielkopolskiego nie obawia się zbliżającej się rywalizacji w ogólnopolskim finale ENERGA Basket Cup w Gdańsku: Byliśmy faworytem w naszym województwie i udało nam się to potwierdzić w turnieju. W Gdańsku planujemy znaleźć się w pierwszej ósemce, a co będzie dalej, czas pokaże. Na pewno nie stoimy na straconej pozycji

Drugie miejsce w rywalizacji województwa wielkopolskiego zajęła drużyna z SP nr 79 w Poznaniu. Trzeci byli chłopcy z SP nr 3 w Rawiczu, zaś na czwartej pozycji uplasowali się z gracze z SP nr 2 w Międzychodzie.

Koszykarskie atrakcje w Internecie – kibicuj swojej drużynie i wygraj w konkursie!

Wszyscy kibice, którzy chcą pokazać, jak dopingują swojej drużynie w Energa Basket Cup, i dodatkowo wygrać atrakcyjne nagrody, na oficjalnej fanstronie turnieju (www.facebook.com/EnergaBasketCup) mogą skorzystać ze specjalnej konkursowej aplikacji. Do wygrania iPody oraz 30 piłek do kosza z autografem Adama Wójcika, ambasadora turnieju. Dla drużyny mającej kibiców z największą pozytywną energią przygotowano niepowtarzalne flagi.

Zdjęcia ze wszystkich spotkań, relacje, składy drużyn oraz więcej informacji o turnieju znajduje się na www.EnergaBasketCup.pl. Fanów koszykówki zapraszamy także na oficjalny kanał wideo turnieju (www.youtube.com/EnergaBasketCupPL), na którym można obejrzeć filmy z cyklu „ABC basketu”, czyli zestaw koszykarskich porad przygotowanych przez Adama Wójcika z udziałem jego synów Jana i Szymona.