Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2016-08-02

A A A POLEĆ DRUKUJ

Jak bardzo jesteśmy bezpieczni we własnym domu. Poradnik „Spokojnie mieszkaj”

O ubezpieczeniu domu i mieszkania zazwyczaj przypominamy sobie w dwóch sytuacjach: przy ich zakupie oraz po doświadczonej szkodzie. Zmianie tego stanu nie sprzyjają utarte mity dotyczące ubezpieczeń, chociażby ich ceny. W efekcie nasza czujność jest uśpiona, a majątek wielu z nas nie jest ubezpieczony. PZU wzięło pod lupę polisy mieszkaniowe w Polsce. W poradniku „Spokojnie mieszkaj” przygotowanym we współpracy m.in. z KGP, PSP i PIU znaleźć można cenne informacje i wskazówki zarówno dla klientów jak i osób zainteresowanych tym rynkiem.

- Lektura poradnika „Spokojnie mieszkaj” zwraca uwagę na zdarzenia niezależne od nas, które w jednej chwili mogą zniszczyć cały nasz dobytek. Znajdziemy w nim informacje co nam zagraża, jak się od tego uchronić, jakich błędów unikać przy zawieraniu umowy oraz jakie korzyści daje polisa mieszkaniowa oprócz tradycyjnego ubezpieczenia majątku. Rozprawiamy się też z mitem wysokiej ceny ubezpieczenia – mówi Anna Dyga, Kierownik Zespołu Ubezpieczeń Majątkowych Klienta Indywidualnego w PZU.

Co nam zagraża?

Na terenie Polski wyznaczone jest 267 obszarów zagrożonych powodzią. 136 588 – aż tyle razy w latach 2011–2015 interweniowała straż pożarna z powodu przyboru wód i opadów deszczu. Nie jest to jedyne zagrożenie związane z destrukcyjnym działaniem sił natury. W samym 2015 roku, z powodu silnych wiatrów i trąb powietrznych, straż pożarna interweniowała 68 459 razy.

Innym zagrożeniem dla naszego domu, o którym zazwyczaj nie myślimy, są pożary. Jak podaje PSP: „W Polsce co roku w mieszkaniach i budynkach mieszkalnych powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów, a statystyki wskazują, że średnio rocznie w tego typu pożarach ginie około 400–500 osób.”

Niezwykle częstymi zdarzeniami, które spędzają nam sen z powiek, są kradzieże i dewastacje mienia. W 2015 roku policja odnotowała 150 800 kradzieży, 94 680 kradzieży z włamaniem oraz 43 777 uszkodzeń rzeczy. W przeciwieństwie do zagrożeń związanych z warunkami atmosferycznymi, te zdarzenia nie podlegają sezonowości, podobnie jak straty wynikające z czyjejś nieuwagi.

Z danych PZU wynika jednak, że zdecydowanie najwięcej zanotowanych szkód w domach to zalania, czyli wszelkie szkody związane z awarią instalacji wodnej, np. pękające wężyki doprowadzające wodę do baterii czy awarie urządzeń domowych, m.in. pralek, zmywarek. Za szkody związane z zalaniem ubezpieczyciel wypłacił w 2015 roku ponad 70 mln zł.

Co Polacy myślą o ubezpieczaniu się?

Skonfrontujmy te dane z naszym poczuciem bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich 15 lat diametralnie zmieniła się w Polsce opinia na jego temat. W kwietniu 2015 roku 66% osób zapytanych przez CBOS stwierdziło, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie, natomiast jedynie 28% badanych było przeciwnego zdania.

Poczucie bezpieczeństwa może jednak usypiać naszą czujność i sprawiać, że nie widzimy potrzeby ubezpieczania majątku. Podstawową barierą, która ogranicza kupowanie ubezpieczeń w Polsce, jest brak świadomości Polaków co do potrzeby ubezpieczenia oraz wynikające stąd niskie zainteresowanie rynkiem ubezpieczeń. Traktujemy polisę jak kolejną formę opodatkowania.

Ubezpiecz się na wszelki wypadek

Mieszkanie i mienie, które w nim się znajduje może zostać ubezpieczone od ryzyk tradycyjnych np. od zalania, ognia, lub w szerszym zakresie ryzyk (all risk), które staje się coraz popularniejsze.

Ubezpieczenie mieszkania to nie tylko ochrona nieruchomości. Może ono obejmować również ruchomości domowe, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym czy assistance. Dodatkowo w ramach „pakietu mieszkaniowego” można z korzystać z dodatkowych form ubezpieczenia, takich jak ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków lub ubezpieczenie ochrony prawnej. To drugie pozwala nam na skorzystanie z pomocy adwokata czy radcy prawnego w sytuacji, gdy zmuszeni jesteśmy np. do sporządzenia umowy z firmą budowlaną.

Ubezpieczenie od wszystkich rodzajów ryzyka niesie za sobą wiele korzyści. Gwarantuje klientowi odszkodowanie w razie tradycyjnych szkód oraz chroni go od szkód nietypowych, np. spowodowanych przez dzikie zwierzęta, a także tych, których nawet nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Obniż koszt ubezpieczenia

Koszt ubezpieczenia można obniżyć znając kilka podstawowych zasad. Oto przykład. Aby uzyskać zniżkę na ubezpieczenie domu zamontuj dodatkowe zabezpieczenie przeciwwłamaniowe. 90% włamań do domów i mieszkań dokonywane jest przez okna i drzwi. Warto zadbać, aby dane elementy naszej nieruchomości opatrzone były atestem potwierdzającym zwiększoną odporność na włamanie.

Czym się różnią okna i drzwi antywłamaniowe od tych „normalnych”? - Zostały sprawdzone w specjalistycznym laboratorium pod względem czasu, w jakim skutecznie stawią opór włamywaczom. Takie badanie potwierdzone jest specjalnym certyfikatem. Wraz z nim klient otrzymuje instrukcję montażu drzwi. Nie wolno ich instalować inaczej, a najlepiej, jeśli prace te wykonają autoryzowane przez producenta ekipy montażowe” –uzasadnia Robert Klos, dyrektor Centrum Analiz Branżowych.

Powyższe informacje i wiele więcej można znaleźć w poradniku „Spokojnie Mieszkaj”, który załączamy poniżej do bezpłatnego pobrania. Zapraszamy do lektury!


dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS