Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2022-12-07

A A A POLEĆ DRUKUJ

Działalność gospodarcza a prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Czy osoba, która zakończy działalność gospodarczą lub zawiesi jej prowadzenie, po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy, uzyska prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jaka jest w tym przypadku różnica między zakończeniem a zawieszeniem działalności? Odpowiadamy.

Z przepisów zawartych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. f) wynika, że w urzędzie pracy może zarejestrować się jako bezrobotna osoba, która albo nie prowadzi działalności gospodarczej, albo ją zawiesiła i zawieszenie trwa w momencie rejestracji. Wznowienie działalności gospodarczej lub jej założenie sprawia, że osoba bezrobotna musi się wyrejestrować z urzędu pracy.

Przepisy ww. ustawy stanowią również, że prawo do zasiłku przysługuje m.in. bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni opłacał składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Z powyższego wynika, że jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą skorzysta z możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych warunkach, musi liczyć się z tym, że tego okresu prowadzenia działalności nie zaliczy się do okresu (365 dni) uprawniającego do zasiłku dla bezrobotnych.

Zamknięcie a zawieszenie


Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy osobie, która prowadziła działalność gospodarczą przez co najmniej 365 dni i odprowadzała w tym czasie składki na ubezpieczenia społeczne od przynajmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (nie korzystała z preferencyjnego ZUSu) i przed zarejestrowaniem w urzędzie pracy zamknęła działalność gospodarczą, zasiłek będzie przysługiwał od dnia rejestracji.

Inaczej wygląda sytuacja osoby, która, spełniając warunki przyznania prawa do zasiłku, przed rejestracją w urzędzie pracy zawiesiła działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 75 ust. 2 pkt 2 wspomnianej wyżej ustawy zasiłek będzie jej przysługiwał po 90 dniach od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy. Świadczenie będzie też o ten okres (90 dni) skrócone. Oznacza to, że jeżeli osobie, która zawiesiła działalność gospodarczą, przyznano prawo do zasiłku na 6 miesięcy, świadczenie będzie wypłacane po 90 dniach, przez 3 miesiące.
 





Tylko na WirtualneMedia.pl

Galeria

PR NEWS