Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło pracę nad polityką lekową państwa. Założenia do jednego z najbardziej oczekiwanych dokumentów konstytuujących funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia zostaną wypracowane przez międzyresortowy zespół ekspertów pod kierownictwem wiceministra Krzysztofa Łandy. Decyzja Konstantego Radziwiłła to kolejny, pozytywny sygnał jakościowej zmiany w długofalowej polityce zdrowotnej.
Zarządzenie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła dotyczące powołania zespołu, którego celem będzie wypracowanie założeń polityki lekowej państwa należy ocenić bardzo pozytywnie. Zagwarantowanie pacjentom właściwej farmakoterapii wymaga bowiem opracowania i wdrożenia spójnej strategii, która uwzględniać będzie zarówno zmieniającą się sytuację demograficzną, gospodarczą i społeczną kraju jak i postęp w różnych dziedzinach medycyny. Oznacza to, że perspektywie długo i średnio terminowych celów polityki zdrowotnej nie można ograniczyć się wyłącznie do uregulowania systemu refundacji i dostępności pacjentów do leków.
„INFARMA wielokrotnie apelowała o rozpoczęcie prac nad polityką lekową z udziałem szerokiego grona interesariuszy. Decyzja ministra Radziwiłła pozostawia prace Zespołu otwartą na dialog i konsultacje także z zewnętrznymi ekspertami. Daje to szansę na wypracowanie wyważonego dokumentu, który łączyłby aspiracje i zobowiązania rządu z oczekiwaniami społecznymi. Jego nadrzędnym celem powinno być zapewnienie dostępności do bezpiecznych i skutecznych leków poprzez wyeliminowanie barier administracyjnych – objęcia leku refundacją, oraz ekonomicznych – wysokiego poziomu nierówności pacjentów w dostępie do leczenia” – podkreślił Paweł Sztwiertnia, Dyrektor Generalny INFARMY.
Holistycznie rozumiana polityka lekowa wymaga podejścia interdyscyplinarnego, integrującego działania i punkty widzenia wielu działów administracji rządowej oraz partnerów społecznych. W ocenie INFARMY wyjście naprzeciw temu postulatowi jest jednym z najważniejszych aspektów opublikowanego przez resort zarządzenia. W skład zespołu, którego pracami kierować będzie minister Krzysztof Łanda, wejdą m.in. przedstawiciele ministerstw Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Finansów, Rozwoju oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wskazuje to na zrozumienie administracji publicznej dla idei traktowania wydatków na zdrowie jako długofalowej inwestycji w jakość życia i produktywność społeczeństwa.
dostarczył infoWire.pl