Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2016-10-05

A A A POLEĆ DRUKUJ

95% banków nadal udziela finansowania dłużnego w Wielkiej Brytanii po referendum w sprawie Brexitu

150x110
  • Brexit bez wpływu na gotowość do udzielania finansowania dłużnego w Wielkiej Brytanii
  • Nadal łatwy dostęp do finansowania oraz wzrost wartości udzielanych kredytów nowych i refinansowych
  • Większość instytucji finansujących niechętnie podejmuje ryzyko i w zasadzie nie angażuje się w finansowanie inwestycji spekulacyjnych
  • Niższe średnie wskaźniki LTV i wyższe marże w całej Europie

Monachium, 5 października 2016 r. Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield dotyczącego trendów na europejskim rynku finansowania dłużnego European Lending Trends wynika, że rezultat brytyjskiego referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej nie wpłynie na gotowość instytucji finansujących do udzielania finansowania dłużnego na zakup nieruchomości komercyjnych w Wielkiej Brytanii.

W opublikowanym dziś czwartym wydaniu raportu firma Cushman & Wakefield przedstawia analizę odpowiedzi udzielonych przez 50 największych instytucji finansujących w Europie oraz opinie na temat bieżącej aktywności na rynku, a także prognozy na najbliższe sześć miesięcy.

Zdecydowana większość respondentów (95%) stwierdziła, że wynik głosowania w sprawie Brexitu nie powstrzyma ich przed udzielaniem finansowania dłużnego w Wielkiej Brytanii, mimo iż zmniejszył się wolumen nowych kredytów udzielonych w Europie w minionych sześciu miesiącach. Wynikało to częściowo zarówno z ostrożności związanej z Brexitem, jak i mniejszej aktywności transakcyjnej na całym kontynencie w pierwszej połowie bieżącego roku w porównaniu z drugim półroczem 2015 r.

Z raportu wynika również, że sytuacja na rynkach europejskich napawa optymizmem i ponad połowa instytucji finansujących wskazuje na wzrost aktywności w zakresie finansowania nowych inwestycji oraz refinansowania istniejących zobowiązań w najbliższych sześciu miesiącach. Ok. 80% instytucji przewiduje, że w porównaniu z minionym półroczem wolumen nowych kredytów utrzyma się na dotychczasowym poziomie lub wzrośnie, w przypadku refinansowania takiej odpowiedzi udzieliło ponad 90% respondentów.

Według danych przedstawionych w raporcie większość instytucji finansujących udziela przede wszystkim kredytów uprzywilejowanych, a także finansowania na całą wymaganą kwotę oraz kredytów uprzywilejowanych o wydłużonym terminie spłaty, co świadczy o preferencji rynku do zaciągania zobowiązań u pojedynczej instytucji.

– Z naszego badania wynika, że Brexit wpływa w niewielkim stopniu na nastroje rynkowe z perspektywy finansowania dłużnego, a najnowsze dane są zachęcające. Struktura geograficzna udzielanego finansowania dłużnego znacząco nie zmieniła się w ostatnich sześciu miesiącach, ale udział Wielkiej Brytanii w łącznym wolumenie nieznacznie się zmniejszył w następstwie referendum. Z kolei w Europie Środkowo-Wschodniej oraz we Włoszech odnotowujemy wzrost wartości udzielanego finansowania dłużnego, natomiast spadek głównie w krajach nordyckich – powiedział Edward Daubeney, dyrektor działu ds. finansowania strukturyzowanego firmy Cushman & Wakefield w regionie EMEA.

– Instytucje finansujące nadal preferują już istniejące obiekty zarówno na rynkach głównych, jak i wiodących rynkach lokalnych. Interesują się przede wszystkim nieruchomościami wysokiej jakości i o wysokim stopniu wynajęcia powierzchni, a także bardziej zwiększeniem finansowania inwestycji posiadających umowy pre-let na wiodących rynkach lokalnych niż aktywów niższego rzędu. W przypadku nowych inwestycji deweloperskich finansowanie jest udostępniane dla obiektów realizowanych przez renomowanych deweloperów posiadających umowy pre-let. Od czasu referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE instytucje praktycznie nie udzielają finansowania na projekty spekulacyjne – dodaje Edward Daubeney.

Średni wskaźnik LTV (loan to value) dla finansowania nieruchomości zmniejszył się od czasu przeprowadzenia poprzedniego badania w styczniu do poziomu poniżej 60% na wszystkich rynkach. Obecnie wskaźniki LTV wahają się w przedziale od 59% w Amsterdamie, Frankfurcie, Londynie i Paryżu do 53% w Mediolanie. Świadczy to o powściągliwości na rynku i braku perspektyw na powrót do trendów z lat 2006/2007.

Średnie wskaźniki LTV

– Od czasu opublikowania naszego poprzedniego raportu obserwujemy wzrost marż na największych rynkach europejskich. Jednocześnie pięcioletnia stopa swapowa w Europie zmniejszyła się o praktycznie taką samą wielkość, wskutek czego łączny koszt zaciągania finansowania dłużnego utrzymuje się efektywnie na podobnym poziomie. Pod tym względem Wielka Brytania nie różni się od reszty Europy, a marże w Londynie wzrosły w porównaniu z poprzednim raportem, niwelując zbliżony spadek stopy swapowej – powiedział Nigel Almond, autor raportu i dyrektor działu badań rynków kapitałowych w firmie Cushman & Wakefield. – Banki komercyjne i instytucje zazwyczaj oferują finansowanie dłużne na poziomie 50-60% LTV, a fundusze dłużne najchętniej w zakresie do 70-80%. Również marże są zwykle niższe w przypadku banków komercyjnych i instytucji niż u funduszy dłużnych, co oznacza, że fundusze dłużne są skłonne podejmować większe ryzyko.


dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS