Założyciele Instagrama odchodzą z firmy, nie zgadzają się ze strategią Facebooka
Kevin Systrom i Mike Krieger, założyciele serwisu Instagram należącego obecnie do Facebooka zapowiedzieli odejście z firmy. Menedżerowie twierdzą, że chcą szukać nowych wyzwań, jednak w branży ich rezygnacja jest odbierana jako protest przeciwko zbyt dużej ingerencji w rozwój serwisu ze strony Facebooka.
Kevin Systrom i Mike Krieger założyli Instagram w 2010 r., serwis służył do publikowania w internecie zdjęć i dzielenia się nimi z innymi użytkownikami. W 2012 r. platforma została zakupiona przez Facebook za kwotę miliarda dol. i z czasem stała się jednym największych serwisów społecznościowych w internecie.
W ostatnich latach liczba użytkowników Instagrama systematycznie rośnie, w czerwcu br. podano że z serwisu i aplikacji korzysta miesięcznie ponad miliard internautów na całym świecie (w Polsce liczba użytkowników Instagrama wynosi obecnie z górą 8 mln). Serwis jest także szeroko wykorzystywany do działań marketingowych przez marki.
Po zakupie Instagrama przez Facebook Systrom i Krieger pozostali na kluczowych stanowiskach w firmie. Systrom był szefem Instagrama, zaś Krieger kierował zespołem inżynierów i programistów, a przez pracowników był uważany za prawdziwą duszę firmy.
Teraz obaj menedżerowie zapowiedzieli rezygnację z zajmowanych stanowisk i odejście z Instagrama w ciągu kilku najbliższych tygodni. W komunikacie Systrom zapowiedział, że wraz z Kriegerem zamierzają poszukiwać nowych zawodowych wyzwań.
- Planujemy dać sobie trochę oddechu i poszukiwać kolejnych sposobów na zaspokojenie naszej ciekawości i uruchomienie kreatywności. Będziemy nadal z zainteresowaniem śledzić rozwój Instagrama i Facebooka, ale już jako zwykli użytkownicy – zapowiedział Systrom.
Według mediów zdawkowe oświadczenie szefa Instagrama ukrywa prawdziwe motywy odejścia Systroma i Kriegera z firmy. W rzeczywistości od dłuższego czasu pomiędzy założycielami Instagrama a szefostwem Facebooka miał istnieć konflikt dotyczący dalszego rozwoju platformy. Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami Mark Zuckerberg i jego najbliżsi współpracownicy coraz częściej ingerowali w sposób prowadzenia serwisu, naciskali również na ścisłą integrację Instagrama i Facebooka, na co nie zgadzali się z kolei Systrom i Krieger.
Obecna rezygnacja twórców Instagrama nie jest jedyną stratą w biznesowym ekosystemie Facebooka w ostatnim czasie. W maju br. z funkcji CEO zrezygnował Jan Koum, współzałożyciel komunikatora WhatsApp.
W II kwartale 2018 roku Facebook zanotował przychód w wysokości ponad 13 miliardów dolarów, a zysk netto wzrósł do 5,1 miliarda dolarów.
Dołącz do dyskusji: Założyciele Instagrama odchodzą z firmy, nie zgadzają się ze strategią Facebooka
Ale gdy sprzedawali, to bardziej liczył się ten miliard dolarów niż idea... prawda?