SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wyraźna poprawa warunków w polskim sektorze przemysłowym

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł o 0,4 pkt m/m i wyniósł w kwietniu br. 54,4 pkt, pozostając powyżej neutralnego poziomu 50,0 osiemnasty miesiąc z rzędu.

Wielkość produkcji, ilość nowych zamówień oraz ilość zamówień eksportowych również wzrosły, jednak w nieznacznie mniejszym tempie niż miesiąc wcześniej, poinformowała w komunikacie firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

"Kwietniowe dane HSBC opracowane przez Markit zasygnalizowały dalszą wyraźną poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym. Główny Wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego, który jest kalkulowany na podstawie pięciu wskaźników: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych, odnotował w kwietniu niewielki spadek z marcowej wartości 54,8 i osiągnął poziom 54,4. Najnowszy odczyt jest nieznacznie słabszy niż średnia za I kwartał 2011 roku, niemniej jednak nadal zdecydowanie przewyższa długoterminową średnią z badań, która wynosi 50,0" - głosi komunikat.

W kwietniu tempo wzrostu liczby nowych zamówień spadło, wynik ten był jednak tylko nieznacznie słabszy niż pozytywny trend obserwowany jak dotąd od początku 2011 roku. Obecny okres nieprzerwanego wzrostu wydłużył się do dziewiętnastu miesięcy. Firmy informowały o większej liczbie nowych zamówień zarówno z rynku krajowego, jak i rynków eksportowych

"Tempo wzrostu wielkości produkcji nie uległo zmianie w stosunku do wyraźnego tempa zarejestrowanego w marcu. Połączenie wzrostu liczby nowych zamówień oraz wysiłków zmierzających do zredukowania zaległości zaowocowało wyraźnym wzrostem wielkości produkcji. Poziom zaległości produkcyjnych w sektorze przemysłowym spadł po raz pierwszy od siedmiu miesięcy, co częściowo było wynikiem inwestycji w zwiększenie mocy produkcyjnych" - czytamy dalej w materiale.

W kwietniu polscy producenci zwiększyli zatrudnienie. Tym samym okres wzrostu zatrudnienia wydłużył się do dziewięciu miesięcy. Aktywność zakupowa w polskim sektorze przemysłowym wzrosła w kwietniu w niewielkim tempie. Natomiast ponownie odnotowano wydłużenie czasu oczekiwania na dostawy, jednak w najmniejszym stopniu od roku.

"W kwietniu średnie koszty produkcji wyraźnie wzrosły, odzwierciedlając rosnący popyt na wiele środków produkcji, takich jak metale, chemikalia, artykuły spożywcze, paliwo i papier. Tempo inflacji kosztowej w najnowszym okresie badań było piątym najszybszym w historii serii, jednak nieznacznie spadło w porównaniu do styczniowego rekordu" - podkreślają analitycy.

Markit zauważa także, że w kwietniu - w odpowiedzi na dalszy wyraźny wzrost kosztów - producenci podnieśli ceny wyrobów gotowych. Mimo to tempo inflacji cen wyrobów gotowych spadło i było najniższe od trzech miesięcy. Nadal jednak było jednym z największych odnotowanych jak dotąd w historii badań.

"Mimo poprawy wskaźników aktywności gospodarczej oraz wzrostu presji cenowej, obserwuje się brak jednomyślności wśród członków Rady Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego. Niektórzy z nich są zdania, że gwałtowny wzrost stóp procentowych nie stanowi odpowiedniego narzędzia służącego kontrolowaniu presji kosztowej. Inni argumentują, że bardziej restrykcyjna polityka pieniężna byłaby pomocna w ograniczaniu efektów wzrostu kosztów oraz w stabilizacji oczekiwań inflacyjnych. Zarówno inflacja bazowa, jak i ta przewidywana wykazują tendencję wzrostową, co przemawia za dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej. Za takim rozwojem sytuacji przemawia również fakt, że Europejski Bank Centralny stał się ostatnio bardziej restrykcyjny w swoich działaniach" - powiedział główny ekonomista HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Subsaharyjskiej Murat Ulgen.

Dołącz do dyskusji: Wyraźna poprawa warunków w polskim sektorze przemysłowym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl