Wolność prasy w Polsce najmniejsza w UE
Polska zajęła 47., najniższe ze wszystkich krajów UniiEuropejskiej, miejsce pod względem poziomu wolności prasy. Wrankingu sporządzonym przez organizację "Reporterzy bez Granic"najlepiej zostały ocenione Islandia, Luksemburg i Norwegia, anajgorzej - Chiny, Kuba i Erytrea.
W rankingu wolności prasy opracowanym przez organizację"Reporterzy bez Granic" państwa o najbardziej rozwiniętych rynkachmedialnych nie zajęły czołowych pozycji. Stany Zjednoczoneuplasowały się na 36. miejscu, Francja - na 35., Wielka Brytania -na 23., a Niemcy - na 20. lokacie. Krajom tym "Reporterzy bezGranic" wytknęli hamowanie rozwoju komunikacji prasowej przezmnożenie religijnych i politycznych tematów tabu.
Jeszcze niżej oceniono Polskę, która zajęła 47. miejsce podwzględem wolności prasy - najniższe ze wszystkich państw UniiEuropejskiej. Natomiast na samym dole zestawienia obejmującego 173kraje znalazły się Chiny, Wietnam, Kuba, Turkmenistan i Erytrea.Stosunkowo niską, 141. lokatę zajęła Rosja, w której ostatniorozpoczął się proces sądowy oskarżonych o zabójstwo dziennikarkiAnny Politkowskaji. W pierwszej dwudziestce rankingu znalazły sięnatomiast Czechy, Litwa, Estonia i Jamajka. Najwyższe lokaty zajęłyIslandia, Luksemburg i Norwegia.
Czołowa dwudziestka rankingu 'World Press Freedom Index'przedstawia się następująco:
1. Islandia
- Luksemburg
- Norwegia
4. Estonia
- Finlandia
- Irlandia
7. Belgia
- Łotwa
- Nowa Zelandia
- Słowacja
- Szwecja
- Szwajcaria
13. Kanada
14. Austria
- Dania
16. Czechy
- Litwa
- Holandia
- Portugalia
20 Niemcy
Ranking państw pod względem wolności prasy sporządzany jestprzez "Reporterów bez Granic" na podstawie wyników ankietywypełnionej przez ponad 600 korespondentów tej organizacji z całegoświata. W kwestionariuszu znajduje się 49 pytań dotyczących m.in.traktowania dziennikarzy, wolności słowa i informacji oraz modeluwłasnościowego mediów drukowanych.
Dołącz do dyskusji: Wolność prasy w Polsce najmniejsza w UE