Windows 10 w 270 mln urządzeń, w lipcu aktualizacja Anniversary Update
Podczas konferencji Build 2016 dla deweloperów Microsoft podał, że liczba urządzeń z Windows 10 wynosi 270 milionów i rośnie najszybciej w historii Windows. Koncern zapowiedział także, że w lipcu opublikuje darmową aktualizację Anniversary Update z kilkoma nowościami.
O rynkowym sukcesie Windows 10 mówił podczas konferencji Terry Myerson, wiceprezes Microsoftu ds. Windows. Ujawnił on statystyki, według których Windows 10, który miał swoją premierę w lipcu ub.r., jest obecnie zainstalowany w 270 mln urządzeń, wśród których są zarówno komputery stacjonarne, jak i urządzenia mobilne.
Myerson podkreślił, że Windows 10 jest najszybciej instalowanym systemem w historii Microsoftu. Miesiąc po premierze z Windows 10 korzystało 75 mln użytkowników, z kolei na początku stycznia br. liczba urządzeń z Windows 10 przekroczyła 200 mln.
Trzeba przypomnieć, że w momencie premiery Windows 10 Microsoft zakładał, że w ciągu trzech lat system ten będzie obecny w 1 mld komputerów na całym świecie. Na jego szybką rynkową adaptację duży wpływ ma fakt, że system jest dostępny jako darmowa aktualizacja dla użytkowników Windows 7 i 8.1 (do dnia 29 lipca br., później za aktualizację trzeba będzie zapłacić), a także działania Microsoftu, który w coraz bardziej natarczywy sposób nakłania użytkowników do przejścia na Windows 10.
Podczas tegorocznej konferencji Build zapowiedziano także pojawienie się w lipcu br. dużej aktualizacji Windows 10 o nazwie Anniversary Update. Dla użytkowników istotne może okazać się wprowadzenie biometrycznego sposobu logowania do aplikacji i usług oraz nowy sposób wykorzystania obsługiwanego przez Windows 10 rysika. W tym drugim wypadku pojawi się m.in. możliwość automatycznego przypisywania odręcznych notatek do odpowiadających ich treści aplikacji, a także rysowanie własnych tras na mapach.
Microsoft podkreślał też nowe narzędzia, które są przeznaczona dla deweloperów aplikacji. Chodzi m.in. o możliwość wprowadzania do Sklepu Windows aplikacji Win32 czy też korzystanie w Windows 10 z Basha - powłoki systemowej znanej z Linuksa. To ostatnie rozwiązanie jest uznawane przez ekspertów za istotne o tyle, że przez wiele lat ekosystemy Windowsa i Linuksa były głównymi rywalami na rynku systemów operacyjnych, a sam Microsoft wielokrotnie próbował udowodnić wyższość Windowsa nad rodziną platform Linux.
Podczas konferencji Microsoft poświęcił też sporo uwagi swojej koncepcji uniwersalnych aplikacji. Dzięki temu rozwiązaniu jeden program (na przykład gra) może działać na różnych platformach. W tej części konferencji pojawił się także polski akcent, bowiem do zaprezentowania istoty uniwersalnych aplikacji wykorzystano grę „Wiedźmin 3: Dziki Gon”.
Dołącz do dyskusji: Windows 10 w 270 mln urządzeń, w lipcu aktualizacja Anniversary Update