Wikipedia chce przeprosin od Burger Kinga za sfałszowanie artykułu o Whopperze
Grupa redaktorów Wikipedii w otwartym liście domaga się oficjalnych przeprosin od sieci Burger King za zmodyfikowanie artykułu w encyklopedii opisującego kanapkę Whopper. Podobne zarzuty dotyczą także wydawcy serwisu The Verge.
Nowy spot Burger Kinga reklamujący kanapkę Whopper pojawił się w połowie kwietnia br. Sieć fastfoodów zażartowała w nim z możliwości Asystenta Google i inteligentnego głośnika Google Home. Krótki film wywołał dodatkowe zamieszanie w Wikipedii, która została zmuszona do zablokowania edycji hasła opisującego kanapkę Whopper.
Teraz w otwartym liście kierowanym do Burger Kinga grupa redaktorów Wikipedii domaga się od firmy oficjalnych przeprosin. Okazuje się bowiem, że grupa pracowników Burger Kinga przed publikacją spotu zmodyfikowała wpis w Wikipedii dotyczący Whoppera w taki sposób, by był ona jak najbardziej przychylny kanapce.
W wyniku zmiany tekstu w Wikipedii asystent Google Home aktywowany głosem młodego człowieka z reklamy zaczynał odczytywanie przerobionych informacji o Whooperze z internetowej encyklopedii.
Po pewnym czasie artykuł na temat Whoppera został przywrócony do oryginału, jednak zanim to się stało uległ kolejnym modyfikacjom dokonanym m.in. przez dziennikarzy serwisu The Verge. Starając się pokazać, że artykuły w Wikipedii może zmodyfikować właściwie każdy internauta The Verge dodał do opisu Whoppera absurdalne dane na temat składu kanapki wpisując tam m.in. cyjanek i średniej wielkości dziecko. Takie postępowanie także spotkało się z krytyką ze strony redaktorów Wikipedii którzy twierdzą, że skruchę powinien wyrazić także The Verge oraz wydawca serwisu, Vox Media.
Redaktorzy Wikipedii przekonują, że internetowa encyklopedia jest wspólnym dobrem całej społeczności internautów i nie powinna być w żadnym wypadku wykorzystywana do celów reklamowych czy innych eksperymentów. Takie wypadki podkopują bowiem zarówno zaufanie do Wikipedii, jak i dobre imię tej marki.
Na razie ani Burger King, ani Vox Media nie ustosunkowały się do otwartego listu wikipedystów.
Dołącz do dyskusji: Wikipedia chce przeprosin od Burger Kinga za sfałszowanie artykułu o Whopperze