Wielkie kłopoty współwłaściciela "Rzeczpospolitej"
Brytyjski koncern Mecom Media, współwłaściciel m.in."Rzeczpospolitej" ma kłopoty finansowe i wartość jego akcji nagiełdzie londyńskiej spadła o prawie 40 proc.
Bezpośrednią przyczyną jest nieudana transakcja Mecom naholenderskim rynku medialnym, która przyniosła stratę 2 mln funtówbrytyjskich. Zdaniem piątkowego dziennika z Oslo - "Dagbladed" -jest to skutek tego, że Mecom nie dysponuje wystarczającymkapitałem i jest tak naprawdę "spółką bardzo wysokiego ryzyka".
Na temat rosnących kłopotów Mecom Media od kilku dni donosiłym.in.: dziennik "Aftenposten", specjalizujący się w problematycemedialnej, portal internetowy "Kampanje" oraz dziennik biznesowy"Dagens Naeringsliv".
Informacje wywołały poważne zaniepokojenie m.in. norweskichpracowników mediów należących do Mecom. Obawiają się oni zwolnień,kolejnych programów oszczędnościowych lub sprzedaży, a nawetlikwidacji niektórych tytułów.
Koncern jest jedną z największych medialnych spółek europejskichi posiada m.in. ponad 500 tytułów prasowych i wydaje dziennie 32mln gazet. Siedzibą Mecom Media do 1 stycznia 2008 r. było Oslo. Potej dacie stał się nią Londyn. Działa w Holandii, Niemczech,Norwegii, Danii oraz Centralnej i Wschodniej Europie; w Polsce i naUkrainie.
Potęga Mecom Media, powstała wiosną 2007 r., gdy norweskikoncern przemysłowy Orkla sprzedał swój medialny majątek. Kupił gobrytyjski finansista oraz biznesmen David Montgomery, zaciągającpożyczki od szeregu funduszy inwestycyjnych.
W ten sposób w jego ręce trafiło m.in. 31 norweskich tytułówprasowych, ponadto gazety i kanały TV oraz radiowe w Szwecji,Danii, Polsce i na Ukrainie - w tym 51 proc. udziałów w"Rzeczpospolitej".
Dodatkowo Norwedzy sprzedali Montgomery'emu udziały, od 36 do 80proc., w polskich tytułach prasowych: "Gazecie Pomorskiej","Gazecie Współczesnej", "Gazecie Lubelskiej" i "GazecieCodziennej", "Kurierze Porannym", "Tygodniku Ostrołęckim","Nowinach", "Gazecie Giełdy Parkiet", "Dzienniku Wschodnim", "EchuDnia", "Nowej Trybunie Opolskiej", "Głosie Dzienniku Pomorza". Wskład majątku Mecom Media w Polsce wchodzi też: siedem drukarni,pięć kanałów radiowych: "Radio Gra Toruń, Inowrocław, Włocławek iBydgoszcz" oraz kilka domen internetowych.
Dołącz do dyskusji: Wielkie kłopoty współwłaściciela "Rzeczpospolitej"