W Japonii rusza dochodzenie w sprawie Apple. Podejrzenia o praktyki monopolistyczne
Japońska Komisja ds. Uczciwego Handlu rozpoczęła dochodzenie w sprawie Apple. Rządowa agencja chce ustalić czy amerykański koncern nie wykorzystuje na lokalnym rynku dominującej pozycji zmuszając dostawców podzespołów i innych kontrahentów do zawierania niekorzystnych dla nich kontraktów.
O postępowaniu rozpoczętym przez działającą w Japonii Fair Trade Commission poinformował japoński dziennik „Mainichi” opierając się na własnych źródłach w komisji.
Zgodnie z doniesieniami japoński regulator prowadzi śledztwo które ma ustalić czy Apple nie stosuje na tamtejszym rynku niedozwolonych praktyk monopolistycznych.
Według danych zebranych przez komisję współpracujący z Apple japońscy dostawcy podzespołów byli zmuszani do podpisywania niekorzystnych dla siebie umów z amerykańskim producentem sprzętu.
Kontrakty przewidywały m.in. przekazywanie Apple za darmo opatentowanych technologii i rozwiązań dotyczących produkcji konkretnych elementów elektronicznych. Część dostawców musiała też sprzedawać podzespoły po zaniżonych cenach, inni z kolei mieli w umowach zakaz dostarczania swoich części firmom które były rynkowymi konkurentami Apple.
Na razie nie wiadomo jak długo potrwa prowadzone przez Fair Trade Commission śledztwo i jaka kara może spotkać Apple w wypadku potwierdzenia nieprawidłowości.
Obecne postępowanie nie jest jedynym które spotkało koncern w Japonii. Od ub.r. japoński regulator wyjaśnia czy Apple nie stosował na tamtejszym rynku zabronionych praktyk monopolistycznych przy sprzedaży iPhone’ów, inne postępowanie jest związane ze stosowaniem przez Apple nacisków na Yahoo Japan w sprawie ograniczenia ekspansji prowadzonej przez tę firmę platformy gamingowej będącej konkurencją dla lokalnej wersji App Store.
Wątpliwości na temat polityki stosowanej przez Apple występują nie tylko w Japonii. Od początku czerwca br. najważniejsze instytucje regulacyjne w USA - Kongres oraz Departament Sprawiedliwości prowadzą dochodzenia które mają sprawdzić czy funkcjonujące na amerykańskim rynku największe spółki technologiczne nie naruszają zasad uczciwej konkurencji. Przedmiotem zainteresowania urzędników obok Google, Facebooka i Amazona jest także Apple.
W zakończonym 29 czerwca 2019 r. III kwartale roku finansowego 2019 Apple zanotowało przychód w wysokości 53,81 mld dolarów. To o 1 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednak zysk netto koncernu z Cupertino zmalał w ujęciu rocznym z 11,52 do 10,04 mld dolarów. Spadł też przychód ze sprzedaży iPhone'ów: o 12 proc., z 29,47 do 25,99 mld dolarów. Oznacza to, że po raz pierwszy od 2012 roku smartfony odpowiadały za mniej niż połowę całkowitego przychodu Apple w jednym kwartale.
Dołącz do dyskusji: W Japonii rusza dochodzenie w sprawie Apple. Podejrzenia o praktyki monopolistyczne