SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Europie powstanie jednolity rynek telekomunikacyjny

Komisja Europejska przyjęła plan zakładający ujednolicenie rynku telekomunikacyjnego w całej Unii Europejskiej. Jednym z jego założeń jest zniesienie roamingu.

Pakiet ustawodawczy „Łączność na całym kontynencie” zakłada obniżenie opłat za usługi telekomunikacyjne, ujednolicenie i zmniejszenie liczby formalności administracyjnych, a także zapewnienie nowych praw usługodawcom.

W ramach pakietu od 1 lipca 2014 roku zniesione zostaną opłaty za połączenia przychodzące w roamingu na terenie Unii Europejskiej. Operatorzy będą w związku z tym zmuszeni do zaoferowania swoim klientom dostępu do odpowiednich ofert obowiązujących w całej Unii lub umożliwienia im wybranie innego dostawcy usług roamingu (bez konieczności zmiany karty SIM). Jednocześnie zniesione mają zostać dodatkowe opłaty za nawiązywanie połączeń do krajów członkowskich. Cena w przypadku numerów stacjonarnych po wejściu w życie ustawy nie będzie mogła przekraczać kwoty, jaką należy zapłacić za długodystansowe połączenia wewnątrzkrajowe, zaś w dla połączeń z sieciami komórkowymi będzie nie wyższa niż 0,19 euro za minutę (zobacz szczegóły).

Nowa ustawa zakłada również dostęp do wolnego i nieograniczonego internetu. Zabronione będzie tym samym blokowanie oraz jakiekolwiek ograniczanie treści w sieci, niezależnie od wybranej przez użytkownika oferty. Ponadto otrzyma on prawo do kontrolowania prędkości swojego łącza. Jeżeli okaże się ona niższa od deklarowanej, konsument będzie mógł odstąpić od umowy.

Zmiany mają wpłynąć również na formę umów podpisywanych z operatorami oraz zwiększyć prawa abonentów w zakresie migracji do konkurencyjnych sieci oraz czasu zawierania umów (przede wszystkim na okres 12 miesięcy). Zagwarantowane ma również zostać prawo do korzystania z przekierowywania wiadomości e-mail na nowy adres po zmianie dostawcy internetu. Komisja zapowiada ponadto skoordynowanie przydzielania częstotliwości radiowych, co ma poprawić poziom dostępności internetu w technologii LTE. Jednym z priorytetów jest również zwiększenie pewności dla inwestorów, podniesienie poziomów inwestycji i ograniczenie rozbieżności miedzy operatorami.

Branża telekomunikacyjna stanowi aktualnie 9 proc. europejskiej gospodarki cyfrowej, jednak w całej Unii nie funkcjonuje ani jedna firma, której zasięg obejmowałby wszystkie kraje. Tym samym skutkuje niejednolitymi regulaminami oraz stawkami. Różnice w kosztach połączeń w Unii Europejskiej sięgają nawet 774 proc. (przeczytaj o tym więcej).

Dołącz do dyskusji: W Europie powstanie jednolity rynek telekomunikacyjny

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
postępowy i tolerancyjny czytelnik "GW"
Ein Volk, ein Reich, ein Telekommunikationsmarkt!
odpowiedź
User
klaudia
Dla mnie to dobra wiadomość. Mam telefon stacjonarny w nomie, w pakiecie za 60zł mam minuty na rozmowy międzynarodowe, z których korzystam regularnie. Ciekawi mnie czy zmieni się cena połaczen.
odpowiedź
User
przemo
powinna ulec zmianie...ile masz minut w nom na miedzynarodowe z ciekawosci zapytam...
odpowiedź