SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nadchodzi naziemny standard TV 3.0. Konieczne nowe telewizory lub dekodery

Brazylia w 2025 roku zacznie wdrażać nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej, nazywany TV 3.0. Będzie on integrował linearne kanały z usługami streamingowymi. Pozwoli na oferowanie stacji w jakości 4K, a nawet 8K. Aby skorzystać z nowej technologii, trzeba będzie wymienić dekoder lub telewizor.

fot. Shutterstock/Melnikov Dmitriy fot. Shutterstock/Melnikov Dmitriy

Nazwa TV 3.0 pochodzi od epok na rynku telewizyjnym w Brazylii. W 1950 roku zadebiutowała TV 1.0, czyli czarno-biała analogowa. W 1972 roku pojawiła się TV 1.5, czyli kolorowa. W 2007 roku ruszyła naziemna telewizja cyfrowa. (TV 2.0), a w 2021 roku wdrożono HDR (TV 2.5). Wyróżnikiem TV 3.0 mają być kanały w jakości UHD/HDR, wysoka jakość dźwięku, a także aplikacje telewizji hybrydowej (HbbTV), które pozwolą na korzystanie z serwisów streamingowych.

Obecnie naziemna telewizja cyfrowa w Brazylii, ale także m.in. w Japonii, Argentynie, Peru, Wenezueli, Chile, Ekwadorze, Paragwaju, Urugwaju, Boliwii, Salwadorze, Hondurasie, Kostaryce, Nikaragui, Botswanie i na Filipinach działa w oparciu o japoński standard ISDB-T. To odpowiednik DVB-T, stosowanego w Europie, większości państw Afryki, Bliskiego Wschodu, Indiach, Australii , Nowej Zelandii i Azji Południowo-Wschodniej. W USA, Kanadzie, Meksyku i Korei Południowej stosowany jest ATSC. Chińczycy używają własnego standardu DTMB.

Zmiany od przyszłego roku

Brazylijski rząd chce przygotować linie kredytowe dla nadawców, aby mogli wdrożyć nową technologię. - Opowiadamy się za tym, żeby nadawcy szybciej wdrożyli darmową telewizję nowej generacji dla ludności. Wymaga to dużych inwestycji i wiemy, że sektor nadawczy został ostatnio bardzo dotknięty pojawieniem się mediów społecznościowych i serwisów streamingowych, które odebrały znaczną część przychodów tradycyjnych stacji telewizyjnych – stwierdził brazylijski minister komunikacji Juscelino Filho.

Jak informuje revistaforum.com.br, wdrożenie TV 3.0 ma nastąpić w 2025 roku. Do końca 2024 roku rząd ma zdecydować jaka technologia zostanie wykorzystana. Brane są pod uwagę rozwiązania ATSC 3.0, Advanced ISDB-T oraz 5G Broadcast, testowanego w kilku krajach europejskich. Prace i badania nad nowym standardem brazylijskiej naziemnej telewizji cyfrowej mają być prowadzone na uniwersytetach. Oczekuje się, że w 2025 roku pojawią się pierwsze telewizory kompatybilne z TV 3.0. Na obecnych urządzeniach standard nie będzie działał. Na początku biedniejsi odbiorcy będą mogli więc zakupić dekodery.

W Polsce niemal wszystkie multipleksy w DVB-T2

Proces wymiany odbiorników do naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce mieliśmy w roku 2022 roku. Wówczas MUX-1 (Stopklatka, TV Trwam, TTV, Fokus TV, Eska TV, Polo TV, Antena HD), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) I MUX-4 (Polsat News Polityka) przeszły ze standardu DVB-T na DVB-T2 z kodekiem HEVC. Widzowie ze starszymi dekoderami lub telewizorami, musieli je wymienić, aby dalej oglądać główne kanały stacji prywatnych. 

W grudniu ub.r. standard zmienił także MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP ABC). MUX-6 od początku jest nadawany w DVB-T2/HEVC (TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP World, Alfa TVP, Belsat). W DVB-T pozostaje tylko MUX-8 (Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro, CTV9). Niebawem Urząd Komunikacji Elektronicznej może podjąć decyzję o zmianie standardu tego multipleksu na DVB-T2.  

DVB-T2 pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych i poprawę ich jakości. W 2022 roku Polacy mogli skorzystać z rządowego programu dofinansowania na zakup telewizora lub dekodera. Wsparcie nie obowiązywało już pod koniec 2023 roku, kiedy część odbiorców ze starszymi sprzętami, straciło dostęp do stacji TVP. 

Dołącz do dyskusji: Nadchodzi naziemny standard TV 3.0. Konieczne nowe telewizory lub dekodery

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Podstawowym błędem jest podłączanie internetu do telewizora. Chcesz pozostać anominowy i mieć prywatność nigdy tego nie rób.
40 9
odpowiedź
User
Gość 2
Podstawowym błędem jest podłączanie internetu do telewizora. Chcesz pozostać anominowy i mieć prywatność nigdy tego nie rób.

To po co dziś włączyłeś laptopa, aby napisać ten komentarz? Chcesz pozostać anonimowy odłącz laptopa i smartfona od internetu. Gdybym nie podłączył TV do internetu, TV w ogóle byłby mi niepotrzebny.
46 6
odpowiedź
User
Marianka
Czyli ten standard jest odpowiednikiem europejskiego DVB-I który ma zintegrować naziemna i streaming
28 0
odpowiedź