Tele 5 kontra KRRiT: sprawę rozstrzygnie sąd
Mediaset, nadawca kanału Tele 5, złożył w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym odwołanie od decyzji Krajowej Radiofonii i Telewizji dotyczącej wyników konkursu na nadawanie na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-1).
Tele 5 startowało we wspomnianym konkursie, ale stacja nie została w kwietniu ub.r. wybrana przez KRRiT do nadawania na MUX-1. Konkurs wygrały bowiem kanały Eska TV, U-TV (obecnie TTV), ATM Rozrywka oraz Kino Polska Nostalgia. Nadawca tego ostatniego zrezygnował, więc Rada na jego miejsce wybrała Polo TV.
Andrzej Muras, prezes Mediasetu, w przesłanym w środę do Wirtualnemedia.pl komunikacie stwierdził, że po „analizie decyzji Przewodniczącego KRRiT oraz dokumentów podmiotów, które otrzymały miejsce na MUX-1, mieliśmy liczne wątpliwości, co do kryteriów, jakimi kierował się przy wyborze Przewodniczący KRRiT. Naszym zdaniem nie były one w pełni przejrzyste oraz w sposób konsekwentny stosowane do wszystkich wnioskodawców. Dotyczy to zarówno kryteriów formalnych jak i merytorycznych.”
- Przewodniczący KRRiT w pierwszej decyzji DK-137/2011 stwierdza, bowiem że Mediasat posiada potencjał, który pozwoli zabezpieczyć finansowanie koncesji w systemie ratalnym. Nie zrozumiałe jest dla nas zatem, dlaczego nie zostaliśmy pozytywnie ocenieni pod względem finansowym, skoro później Przewodniczący KRRiT wszystkim spółkom, które zdobyły miejsce na MUX-1, rozłożyła opłatę koncesyjną na raty. Dostrzegamy w tej kwestii pewną niekonsekwencję. Pytanie jest zatem dlaczego w takim razie, jako kryterium uznane zostało posiadanie nadwyżek pozwalających sfinansować projekt w pierwszym roku (co wynika z uzasadnienia decyzji drugiej (DR-018/2012)? - czytamy dalej w komunikacie.
Prezes Muras podkreśla, że Mediaset ma również inne zastrzeżenia związane z konkursem. Wylicza, że dotyczą one m.in. niekonsekwentnego stosowania zasady zróżnicowania programowego, niekonsekwentnego stosowania kryterium pluralizmu (doprowadziło to do przyznania miejsca istniejącym nadawcom, którzy posiadają już miejsce na MUX-2 lub kanałom będącym w jednej grupie kapitałowej) czy akceptacji zabezpieczeń finansowych, które naszym zdaniem są w rażący sposób niewiarygodne.
- Pragniemy podkreślić, iż szanujemy decyzję Przewodniczącego KRRiT. Uważamy jednak, że postępowanie, w którym uczestniczyliśmy nie było wystarczająco przejrzyste - kończy Muras.
Tele 5 to nie jedyny nadawca, który odwołał się od decyzji KRRiT dotyczącej przyznania miejsc na MUX-1. Również związana z o. Rydzkiem TV Trwam złożyła pod koniec lutego br. odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (więcej na ten temat)
Emisja pierwszego multipleksu ruszyła w grudniu ub.r. Poza kanałami wymienionymi w konkursie w jego ofercie są też stacje TVP1, TVP2 i TVP Info.
Dołącz do dyskusji: Tele 5 kontra KRRiT: sprawę rozstrzygnie sąd