Stopy procentowe bez zmian. RPP widzi ryzyko dla inflacji
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała na dotychczasowym poziomie stopy procentowe w grudniu, choć jest gotowa reagować, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu. W ocenie Rady, w krótkim okresie wskaźnik CPI pozostanie na podwyższonym poziomie, ale w średnim okresie inflacja będzie ograniczana, choć czynnikiem ryzyka pozostaje sytuacja na globalnych rynkach finansowych oraz kurs złotego, wynika z komunikatu opublikowanego po posiedzeniu Rady.
"W ocenie Rady, dokonane w I połowie br. istotne zacieśnienie polityki pieniężnej powinno umożliwić powrót inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie. W związku z tym Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Rada nie wyklucza w przyszłości dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu" - czytamy w komunikacie po grudniowym posiedzeniu.
W III kw. wzrost gospodarczy w strefie euro ukształtował się na niskim poziomie. Równocześnie napływające dane wskazują na możliwe dalsze pogorszenie się koniunktury w strefie euro. W kierunku osłabienia aktywności gospodarczej mogą oddziaływać bardziej pesymistyczne oczekiwania podmiotów, wzrost kosztów finansowania oraz możliwe zacieśnienie polityki kredytowej przez banki. Z kolei w Stanach Zjednoczonych wzrost gospodarczy w III kw. nieznacznie przyspieszył, choć wskaźniki koniunktury – mimo pewnej poprawy w ostatnim okresie – nadal znajdują się na historycznie niskim poziomie, podano także.
Rada uznała, że w Polsce dane o PKB w III kw. potwierdziły, iż w okresie tym utrzymało się relatywnie wysokie tempo wzrostu gospodarczego, zbliżone do odnotowanego w II kw. br. Do zwiększenia PKB przyczyniał się głównie wzrost popytu krajowego, wynikający zarówno z rosnącego spożycia indywidualnego, jak i pewnego przyspieszenia wzrostu inwestycji, jednak w porównaniu z poprzednimi kwartałami istotnie zwiększył się wkład eksportu netto do wzrostu PKB.
"W październiku utrzymał się wysoki wzrost sprzedaży detalicznej, przy niewielkim spowolnieniu tempa wzrostu produkcji przemysłowej i większym - produkcji budowlano-montażowej. Wskaźniki koniunktury nadal sygnalizują możliwość pewnego obniżenia się aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach, co w dużej mierze związane jest z oczekiwanym spowolnieniem wzrostu u głównych partnerów handlowych Polski" - zauważyła RPP.
Rada podkreśliła, że roczna inflacja CPI wzrosła w październiku do 4,3%, pozostając wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5%). Wzrost inflacji był związany głównie ze wzrostem cen żywności i paliw, choć zwiększyła się również inflacja bazowa. Utrzymała się wysoka dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu, a oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych pozostały na podwyższonym poziomie.
"W najbliższych miesiącach roczny wskaźnik CPI będzie nadal kształtować się na podwyższonym poziomie, co jest związane głównie z wcześniejszym silnym wzrostem cen surowców na rynkach światowych oraz osłabieniem kursu złotego w ostatnich miesiącach. Wygasanie wpływu podwyżki stawek VAT oraz efektów znacznych wzrostów cen żywności i energii z I połowy 2011 r., będzie oddziaływało w kierunku obniżenia inflacji na początku 2012 r." - podkreślono.
W ocenie Rady, w średnim okresie inflacja będzie ograniczana przez stopniowo malejącą dynamikę popytu krajowego w warunkach zacieśnienia polityki fiskalnej, w tym obniżenia inwestycji publicznych, a także dokonanego w I połowie br. podwyższenia stóp procentowych NBP oraz oczekiwanego spowolnienia wzrostu gospodarczego na świecie.
"Czynnikiem ryzyka dla wzrostu cen pozostaje wpływ sytuacji na globalnych rynkach finansowych na kształtowanie się kursu złotego" - podsumowano w komunikacie.
Żaden z dwunastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów nie oczekiwał podwyżki stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu RPP. Od czerwca 2011 r. główna stopa procentowa (referencyjna) wynosi 4,50%.
Dołącz do dyskusji: Stopy procentowe bez zmian. RPP widzi ryzyko dla inflacji