Spółki Piotr i Paweł podpisały porozumienia z bankami w zakresie wierzytelności sanacyjnych
Spółki Piotr i Paweł w ramach postępowania sanacyjnego zawarły porozumienia z bankami, które są ich największymi wierzycielami. Decyzję podjęto w związku z zaangażowaniem Spar Group, który wspiera ustabilizowanie relacji biznesowych pomiędzy siecią a partnerami, negocjacji umownych i rozwoju sieci, a także w zakresie spłaty zaległych zobowiązań.
Banki będą wspomagać starania spółek w zakresie osiągnięcia porozumienia z korzyścią dla partnerów i wierzycieli.
"Proces restrukturyzacji przeprowadzamy sprawnie, mając na uwadze interes wszystkich wierzycieli. Zapewniamy, że założony plan spłat wierzytelności będzie realizowany – bardzo sprawnie przechodzimy przez kolejne etapy procesu inwestycyjnego. Inwestor strategiczny – Spar Group – zapewnia dokapitalizowanie i pewność rozliczeń w relacjach z partnerami biznesowymi. Porozumienia z bankami są ważnym krokiem w drodze do zawarcia porozumienia z innymi wierzycielami, co będzie wieńczyć postępowania sanacyjne spółek Piotr i Paweł. Naszym celem jest jak najszybsze unormowanie bieżącej działalności sieci. Powstały dedykowane zespoły robocze, toczą się rozmowy z dostawcami i wynajmującymi, omawiane są kwestie strategiczne związane z rebrandingiem, wyborem sklepów pilotażowych itp.” – napisano w oświadczeniu wydanym przez zarząd spółek.
- Potwierdzam, że zawarcie porozumienia z bankami wpisuje się w nasze cele strategiczne w sanacji i otwiera drogę do jej finalnych etapów - wskazał dr Patryk Filipiak w imieniu zarządcy sądowego Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja.
Zawarte porozumienia to kolejny krok po wydanej w ostatnim czasie decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zatwierdził transakcję przejęcia udziałów sieci Piotr i Paweł przez polską spółkę zależną The Spar Group Ltd. Decyzja UOKiK oznacza, że sklepy Piotra i Pawła stają się częścią globalnej sieci Spar.
- Banki zaangażowane w proces sanacyjny wypracowały porozumienie ze spółkami z grupy Piotr i Paweł, którego celem jest sukces restrukturyzacji sieci detalicznej. Wierzymy, że działania zarządcy sanacyjnego oraz wsparcie ze strony inwestora, jakim jest Spar Group, pozwolą na sprawne zakończenie procesu sanacji - podkreśla Agata Soja, starszy ekspert ds. restrukturyzacji w ING Banku Śląskim.
Umowa kupna sieci Piotr i Paweł przez spółkę The Spar Group Ltd. została podpisana 30 maja br.Po uzyskaniu zgody UOKiK, nowy właściciel może rozpocząć reorganizację przejętej sieci sklepów Piotr i Paweł. Będzie je zmieniać na formaty, które najlepiej będą odpowiadać na potrzeby klientów w poszczególnych lokalizacjach. Rozpocznie się też proces rebrandingu placówek na Spar i Eurospar. Na obecnym etapie firma nie podaje, jak długo potrwa ten proces. Zarządzać tymi procesami, jak i przejętymi placówkami będzie spółka Wasz Sklep Spar, której prezesem jest Tomasz Syller.
Rodzina Wosiów szukała inwestora sieci Piotr i Paweł
Sieć delikatesów Piotr i Paweł istnieje od 1990 roku. Założyli ją Piotr, Paweł i Eleonora Wosiowie. Problemy finansowe sieci zaczęły się jesienią 2017 roku. Na półkach brakowało towarów, dostawcy skarżyli się na brak płatności. Od tego czasu głośno było o poszukiwaniu inwestora przez sieć. W połowie 2018 roku pojawiły się informacje, że najbliższa kupna tej sieci jest sieć sklepów Biedronka należąca do Jeronimo Martins Polska. Ta portugalska firma przejęła jednak tylko kilka sklepów od Piotra i Pawła i otworzyła w tych lokalizacjach swoje kolejne sklepy, ale w nowym formacie. Właścicielem kilku placówek został też Carrefour Polska, również wymieniany jako potencjalny inwestor.
Sieć Piotr i Paweł ma 70 sklepów
W ciągu minionego roku sieć Piotr i Paweł podejmowała szereg działań mających na celu poprawę jej kondycji finansowej. W efekcie liczbę sklepów zredukowano z ok. 150 do 70 obecnie.
Dołącz do dyskusji: Spółki Piotr i Paweł podpisały porozumienia z bankami w zakresie wierzytelności sanacyjnych